PCTuning Článek

GDPR a EDSM: Od svobodného internetu na hlídaný EUnet?

Michal Rybka
Michal Rybka
1. 6. 2018 10:00 128 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Ani pra... právník se v tom nevyzná 2. Article 11: Protection of Press Publications... 3. Article 13: Use of protected content... 4. Každý bude hlídat každého 5. Ještě je čas jednat

Když jsme se před lety postavili proti ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), zdálo se, že se nám podařilo zažehnat digitální temnotu. Takhle to ale nefunguje, ti, kteří s návrhem přišli, se po čase vracejí s návrhem EDSM, který je označován jako „o 60 % více ACTA než bylo ACTA“. A tento návrh přichází, jako obvykle, v naprostém mediálním tichu.

Reklama
Reklama

O rozsahu škod, které přinese EDSM, můžeme zatím jenom spekulovat. Podobně jako u GDPR má EU ambici projektovat svoje nápady na celý svět, což je v případě požadavku na totální kontrolu nad uploadovaným obsahem anebo u povinnosti platit i za pouhé linkování docela husté. Rozhodně to podle mě povede ke snaze buď se od EU izolovat, anebo operaci rozdělit podle digitální hranice na „evropskou“ a „světovou“ verzi. Je to možné, jde to: V Číně to takhle funguje už léta.

Zatím evropská copyrightová katastrofa nenastala a je možné ještě jednat. O návrhu direktivy se má hlasovat 20. června 2018, takže pokud se chcete zapojit do kampaně #SaveYourInternet, stále ještě můžete. Stačí použít stránku #SaveYourInternet a odeslat našim poslancům email nebo tweet, že odmítáte články 11 a 13.

Protože pokud to neuděláte, budete se možná docela dost divit. Svoboda internetu a vaše práva jsou neustále ohrožována silnými lobbisty – a i když jedna hrůza zmizí (jako byla ACTA), tak začnou pracovat na další. Pokud jde o naše práva, nesmíme polevovat a nesmíme se nechat obalamutit, že to je vlastně pro nás dobré.

Současná legislativa, kterou se EU pokouší vnutit světu, ve svých důsledcích povede buď k zásadnímu omezení práv tvůrců, anebo k tomu, že se EU dostane do částečné digitální izolace. Pokud se budete chtít dostat k té části internetu, kde se webům nechce platit za linky, dost možná budete potřebovat VPN anebo Tor. A věřte mi, že pokud na to dojde, dřív anebo později si ti hodní lidé, co za nás vymýšlejí zákony, vzpomenou i na jejich existenci.

Internet vznikl na maximální svobodě. Inovace maximální svobodu potřebují. Legislativa, která uvaluje restrikce v zájmu kterékoliv lobbistické skupiny, nám svobodu bere, omezuje inovaci a ve finále se obrátí proti všem.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning