GeForce 8800GTX a GTS v testu | Kapitola 2
Seznam kapitol
Tak zde máme konečně recenzi dvou zbrusu nových grafických karet z dílen nVidie. Prvním pánem na holení je nejvýkonnější GeForce 8800GTX a druhým je ekonomičtější GeForce 8800GTS. Pojďme se tedy podívat jak si obě stojí a hlavně na novou architekturu čipu G80.
Bližší pohled na testovací kartu naznačuje je vše uzpůsobeno maximální efektivnosti. Chladič samotné je na podobném principu jako všechny Silencery společnosti Arctic Cooling až na odlišnou konstrukci turbíny a heat-pies pro lepší odvod tepla z kritické oblasti kontaktní plochy jádra a chladiče. Karty různých výrobců se budou lišit klasicky pouze nálepkami na chladiči a design PCB a chladiče bude pravděpodobně striktně dán.
Samotný plošný spoj je dlouhý 267mm a nese na sobě dual-slotový výše zmíněný chladič. Přítomny jsou dva 75W přídavné 6-pin konektory pro dodatečné napájení. Tajemný malinký čip nalevo je I/O procesor, který má na starosti veškerý datový "provoz", který nejde přes PCI-Express konektor, což znamená SLI, HDTV out, Dual link DVI atd. Společnost pojmenovala tento procesor NVIO a na kartě se nachází v revizi A3 a je produkován v TSMC 110nm procesem.
Samotný chladič má na starost pouze jádro, které není flip-chip, jak jsme byli zvyklí už několik let, ale je opatřeno velkým heat-sinkem. Samotná karta váží díky chladiči přesně 745g, což je jistě úctyhodná hmotnost, avšak se nijak nevymyká ze standardu nastoleným GeForce 7900GTX či Radeonem X1950XTX.
Samotný čip integruje do nynějška nepředstavitelné množství 681 mil. tranzistorů. Takt čipu je stanoven v základu na 575MHz, ale krom ROPs, texturovacích jednotek a některých dalších částí čipu běží shader jednotky na neuvěřitelných 1350MHz. Není známo jak tohoto taktu nVidia dosáhla. Dále vidíme některé z 12 512Mbit čipů Samsung GDDR3 s časováním 1ns, což odpovídá i zvolenému taktu 900MHz (1800DDR).