rebar nvidia
PCTuning Článek

GeForce a reBAR: Jak na flash BIOSu a na hry bez podpory

Adam Vágner
Adam Vágner
28. 5. 2021 23:00 2 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Resizable bar na starších kartách 2. Zálohujeme BIOS 3. Flashujeme a zapínáme reBAR 4. Jak na GeForce zapnout reBAR i u her bez profilů 5. Zkoušíme Mafia: Definitive Edition a Witcher 3 6. Testovací sestava
7. Death Stranding (TAA, DLSS) 8. F1 2020 (TAA, DLSS) 9. Metro Exodus, bez ray tracingu 10. Metro Exodus, ray tracing, DLSS 11. Závěrečné shrnutí

Máte-li doma některou z dříve uvedených GeForce RTX 30, možná ještě váháte nad aktualizací BIOSu kvůli podpoře resizable BAR. Pomůžeme vám s tím. A podíváme se i na to, jak jej rozběhat ve hrách, kde oficiálně není podporovaná

Reklama
Reklama

Flashujeme a zapínáme reBAR

U karty od Palitu musíte aplikaci pro update firmwaru rozbalit ze staženého archivu zip. Soubor exe je rovněž samorozbalovací archiv, ale na soubory v něm zabalené (mezi nimiž budou nejspíš i příslušné BIOSy) se už nedostanete, je zaheslovaný. Prostě spusťe aplikaci, ta se vás ještě zeptá na zálohu BIOSu a následně jej přehraje a pokud nebudete mít smůlu, oznámí vám, že je hotovo a je zapotřebí restartovat počítač.

My máme kartu s duálním BIOSem, takže bychom jej mohli rovnou vypnout, přepnout na záložní a flashnout jej také, ale určitě raději udělejte ten restart a před přepsáním záložního BIOSu se přesvědčte, že karta funguje, jak má.

Pokud vše projde, zbývá zapnout reBAR v BIOSu desky, pokud jste tak ještě neučinili, a nainstalovat ovladače, které resizable BAR podporují, pokud ještě máte nějaké starší.

Na starších deskách musíte pro povolení reBAR nahrát novější firmware a přejít do pokročilého nastavení sběrnice PCI Express, kde je třeba zapnout Above 4G memory/Crypto Currency mining a Re-Size BAR Support.

Nvidia ještě v návodu na flashování starších modelů GeForce pro podporu ReBAR zmiňuje, že musí být v BIOSu deaktivovaný režim kompatibility CSM (Compatibility Support Module), který bývá označovaný jako legacy, tedy že deska nabíhá v režimu UEFI a systém musí startovat z disku s formátem GPT, nikoliv se starým MBR.

U Nvidie lze funkčnost reBAR ověřit v ovládacím panelu v menu Nápověda>Informace o systému. V české verzi ovladačů jde o položku BAR s možností úpravy ..., u níž by mělo být při aktivním resizable BAR uvedeno Ano.

A snadno to poznáte i v GPU-Z, kde od verze 2.38.0 přibyla vpravo dole položka Resizabe BAR, u níž je uvedeno buď enabled, nebo disabled v případě, že reBAR není aktivní.

Čerstvě vydaná verze 2.40 má ještě v záložce pokročilé nabízet k reBAR detailní informace.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning