rebar nvidia
PCTuning Článek

GeForce a reBAR: Jak na flash BIOSu a na hry bez podpory

Adam Vágner
Adam Vágner
28. 5. 2021 23:00 2 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Resizable bar na starších kartách 2. Zálohujeme BIOS 3. Flashujeme a zapínáme reBAR 4. Jak na GeForce zapnout reBAR i u her bez profilů 5. Zkoušíme Mafia: Definitive Edition a Witcher 3 6. Testovací sestava
7. Death Stranding (TAA, DLSS) 8. F1 2020 (TAA, DLSS) 9. Metro Exodus, bez ray tracingu 10. Metro Exodus, ray tracing, DLSS 11. Závěrečné shrnutí

Máte-li doma některou z dříve uvedených GeForce RTX 30, možná ještě váháte nad aktualizací BIOSu kvůli podpoře resizable BAR. Pomůžeme vám s tím. A podíváme se i na to, jak jej rozběhat ve hrách, kde oficiálně není podporovaná

Reklama
Reklama

Jak zapnout reBAR na více hrách

reBAR a hry – malá změna, a pořád jen 17 titulů

U Radeonů by měl resizable BAR fungovat po zapnutí v BIOSu ve všech hrách (i když se objevily dohady, že jej AMD pomocí profilů deaktivuje u her, kde docházelo k potížím s výkonem). S tím, že s jeho zapnutím nesete riziko, že nedojde k nárůstu výkonu, ale naopak k jeho propadu.

Nvidia zvolila odlišný přístup – na (politicky nekorektně řečeno) whitelist dala „prověřené“ hry, u kterých pomocí herních profilů pro ovladače resizable BAR aktivovala s tím, že další budou časem přidávat v dalších verzích ovladačů.

Optimista by řekl, že se soustředila na nejlepší a nejpopulárnější moderní AAA tituly, pesimista by řekl, že ten seznam vypadá jako většina metodik pro testy grafických karet.

Hry s podporou Resizable BAR na grafických kartách řady RTX 30
seznam platný k 30. březnu 2021
Assassin's Creed Valhalla
Battlefield V
Borderlands 3
Control
Cyberpunk 2077
Death Stranding
DIRT 5
F1 2020
Forza Horizon 4
Gears 5
Godfall
Hitman 2
Hitman 3
Horizon Zero Dawn
Metro Exodus
Red Dead Redemption 2
Watch Dogs Legion

Jde o sedmnáct titulů, které ovladače podporovaly s oficiálním uvedením podpory reBAR pro desktopové GeForce řady 30.

A na tom seznamu se bohužel nejspíš ani v dohledné době moc nezmění, Nvidia má připravenou další verzi ovladačů, ale v ní přibyla pouze podpora pro remasterované Metro Exodus Enhanced, ale zmizí podpora pro problematický Watch Dogs: Legion.

Po dvou měsících od uvedení tedy zůstáváme stále na sedmnácti podporovaných titulech, což už člověka nutí ptát se, jestli to v současnosti vůbec stojí za tu námahu.

Inspektor profilů

Resizable BAR ale můžete zkusit zapnout sami. Nvidia vám to bohužel nedovolí přímo z ovládacího panelu, do jednotlivých herních profilů se ale můžete vlámat zadem přes aplikaci NVIDIA Profile Inspector, která vám dovolí změnit i nastavení z ovládacího panelu nepřístupná.

Při jeho hledání vás Google na první dobrou odkáže na stránky https://nvidiaprofileinspector.com, kde je ale ke stažení pouze dost stará verze. Kromě toho, že vás přivítá chybovou hláškou už při spuštění, mi u ní nefungovalo ani zobrazení skrytých položek, které budeme potřebovat.

O pár let mladší odnož, která už funguje i s posledními kartami a ovladači, najdete na githubu. Dá se předpokládat, že několik měsíců stará verze nepozná, které parametry reBAR aktivují. Ale najít příslušné položky na dlouhém seznamu jde v tomto případě docela snadno.

Jako výchozí bod si jen zvolíte některou z podporovaných her, a když projdete všechny parametry, objevíte troje nastavení, která jsou společná pro sedmnáct her shodujících se se seznamem podporovaných her od Nvidie.

Jde o tři parametry v sekci unknown:

  • 0x000F00BA nastavený na hodnotu 0x00000001
  • 0x000F00BB nastavený na hodnotu 0x00000001
  • 0x000F00FF nastavený na hodnotu 0x00000004

Ve hrách, které podporované nejsou, tyto parametry ve stejné sekci nenajdete. K tomu, aby se objevily, musíte zobrazit i neznámá nastavení u předdefinovaných profilů (a pokud profil k vaší hře neexistuje, můžete jej sami vytvořit).

A pak už je to jednoduché, u tří výše zmíněných parametrů nastavíte stejné hodnoty jako u podporovaných her. Pakl už zbývá jen profil uložit tlačítekm Apply Changes vpravo nahoře a můžete se pustit do testování.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning