PCTuning Článek

GeForce GTX 680 SLI versus Radeon HD 7970 CrossFire

Z. Obermaier
Z. Obermaier
5. 4. 2012 03:00 90 Sdílej:

Seznam kapitol

1. SLI a požadavky 2. Představení karet – GeForce GTX 680 3. Představení karet – Radeon HD 7970 4. Testovací sestava 5. Testovací hry a metodika 1/2 6. Testovací metodika 2/2 7. AvP, Arma 2, Battlefield 2, BattleForge
8. Crysis Warhead, DiRT 2, Far Cry 2, GTA IV 9. HawX, Just Cause 2, Metro 2033, Resident Evil 5 10. Stalker CoP, WiC, Unigine, Vantage 11. Nové hry (Battlefield 3, Skyrim, Mafia 2, Witcher 2)... 12. Shrnutí výkonu 13. Spotřeba 14. Závěr

Dnes nás čeká lahůdkový test – čtyři nejvýkonnějších grafické karty AMD a nVidia se utkají v souboji o nejnadupanější herní řešení současnosti. Abychom dostali z karet maximum, sekundovat jim bude přetaktovaný Core i7-3930K na 5 GHz a platforma X79 s 8 GB 2400 MHz pamětí. Jak sami uvidíte, není nic, co by naše sestavy nezvládly!

Reklama
Reklama

Naší recenzi začneme mini-recenzemi samotných grafických karet. V našem kompletním testu GeForce GTX 680 jsme měli sample od nVidia, kartu od Asus jsme si jen zběžně ukázali už tehdy. Dnes ji jí tedy pouze připomene. K měření výkonu SLI jsme použil kartu Asus a referenční design od nVidie. Ono to ale vyjde celkem nastejno, první várku karet vyrobila sama nVidia a výrobcům je jen dodala. Tedy tyto první karty z obchodů jsou všechny naprosto stejné.

Karta od Asusu je samozřejmě čistý referenční design pouze s nálepkou výrobce. Karty jsou sporadicky dostupné i u nás za cenu od 11 700 do 12 500 Kč s DPH dle obchodu. Podívejme se na finální balení karty.

Balení karty

Balení karty je netradiční, Asus opustil starý koncept rytíře a zelené barvy, jež byl vskutku krapet fádní. Změna prospěla věci a krabice je mnohem atraktivnější než letitý design. Na zadní straně jsou popsány nové technologie a výstupy karty. Rozměry krabice jsou shodné s těmi co známe. Po otevření krabice nás nečeká žádné překvapení, obsah příslušenství je základní a víceméně běžné (ubohé). S kartou nepřichází ani žádná hra, ani další něco navíc. Uvnitř najdeme pouze následující:

  • Karta
  • Redukce napájení
  • Manuály, ovladače a utility na CD
  • Cena: 12 490 Kč s DPH

Detaily karty

Jak už jsem předeslal dříve, jde o zcela stoprocentní referenční provedení karty. Asus se ani nepokoušel nic vylepšit, mosfety a napájecí část je shodná s referenční kartou. Vzhledem k relativně rychlému uvedení karty na trh se ani není čemu divit. Až začnou výrobci vyrábět svá vlastní řešení, dočkáme se jistě i další verze s lepšími parametry a provedením.

Jelikož jde o referenční řešení, je i zadní strana karty stejná s původní kartou. Zde musí dát zákazník pozor na celkem ledabyle nalepenou nálepku, jejíž poničení ukončuje záruku. Demontáží chladiče a běžnými činnostmi ale nálepku poškodit nelze, tedy není důvod k obavám.

Asus striktně dodržel referenční frekvence a takt jádra i pamětí. Testovaná karta má parametry 1006 MHz pro jádro GPU a 6000 MHz pro paměti. Vše ostatní je samozřejmě dle reference. Přetaktované verze se nám ale začínají objevovat na trhu, což je celkem nečekané, mnohdy musíme čekat na nereferenční návrhy měsíce. GeForce GTX 680 ve vymazlených modelech se objeví ale už tento měsíc na trhu od mnoha výrobců.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning