PCTuning Článek

GeForce GTX 680 SLI versus Radeon HD 7970 CrossFire

z-obermaier
Z. Obermaier
5. 4. 2012 01:00 90 Sdílej:

Seznam kapitol

1. SLI a požadavky 2. Představení karet – GeForce GTX 680 3. Představení karet – Radeon HD 7970 4. Testovací sestava 5. Testovací hry a metodika 1/2 6. Testovací metodika 2/2 7. AvP, Arma 2, Battlefield 2, BattleForge
8. Crysis Warhead, DiRT 2, Far Cry 2, GTA IV 9. HawX, Just Cause 2, Metro 2033, Resident Evil 5 10. Stalker CoP, WiC, Unigine, Vantage 11. Nové hry (Battlefield 3, Skyrim, Mafia 2, Witcher 2)... 12. Shrnutí výkonu 13. Spotřeba 14. Závěr

Dnes nás čeká lahůdkový test – čtyři nejvýkonnějších grafické karty AMD a nVidia se utkají v souboji o nejnadupanější herní řešení současnosti. Abychom dostali z karet maximum, sekundovat jim bude přetaktovaný Core i7-3930K na 5 GHz a platforma X79 s 8 GB 2400 MHz pamětí. Jak sami uvidíte, není nic, co by naše sestavy nezvládly!

Reklama
Reklama

Tato kapitola vám nabídne průměrné shrnutí výkonu, jež ale není dogma. My k průměru musíme přistoupit, abychom mohli s nějakým číslem obecně operovat do budoucna (o kolik procent je která karta výkonnější) v obecné rovině. Pokud vás nebaví prohlížet každý graf, zaměřte se na hry jež vás zajímají (a z nich si udělejte obrázek sami) a nebo se podívejte na shrnutí v této kapitole. Pozorní z vás jistě už vědí, jak to dopadlo. Pojďme se ale podívat na výsledek řečí čísel.

 

POZOR! Zde je nutné říci, že u moderních karet hodně záleží na použitém portfoliu her, volbě způsobu testování, výkonném CPU a dalších okolnostech. Výsledky se tedy mohou na různých webech i hodně lišit. My si ale myslíme, že je komplexnější pohled na výkon i ve starších hrách, ale více titulech, lepší než testovat v šesti nenáhodně vybraných DX11 hrách jak to dělají jinde. Ostatně udělejte si závěr sami, projděte si množství testů na webu, vyberte si oblíbené hry a podle jejich výsledků posuzujte. Následující shrnutí platí pro naše hry a testy...

Hodnotě 100 procent odpovídá ve všech našich posledních testech Radeon HD 6950 1GB, jde o kartu s velice dobrým poměrem ceny a výkonu. Podívejme se nejprve na výkon GeForce GTX 680 proti dvojici GeForce GTX 680 ve SLI. Nárůst výkonu je v průměru 73 procent, což není vůbec zlé. V naší metodice je totiž několik her limitovaných buď procesorem, nebo fps limiterem. I přesto je škálování v nejvyšším rozlišení dostatečné. Nárůst výkonu dvou Radeonů HD 7970 proti jedné kartě je 78 procent. Radeony zde škálují o pár procent lépe hlavně díky nižší závislosti na výkonu CPU. V naší starší metodice jsou tedy Radeony o kousíček lepší ve škálování, jelikož ale mají karty na defaultu menší výkon, ve finálním měření průměrného výkonu prohrály. Dvojice GeForce GTX 680 je o necelá 4 procenta výkonnější než dvojice Radeonů HD 7970. Rozdíl je to vcelku zanedbatelný.

 

Měření a výpočet výkonu pouze z rozlišení 2560 × 1600 s vyhlazováním (osm testů 8×AA a tři 4×AA) ukazuje zajímavý náskok GeForce GTX 680 proti Radeonu HD 7970. Ten, byť má vyšší propustnost pamětí a větší kapacitu, jasně nad GeForce GTX 680 prohrál. GeForce je výkonnější o 7 procent, a to není už úplně málo. Celkem zajímavé zjištění. Podívejme se na detaily škálování Multi-GPU.

Škálování Multi-GPU

Tabulka ukazuje dvě zajímavé skupiny výsledků. Tam, kde hru procesor nelimituje, je škálování blízké sto procentům. Vidíme to u her Aliens Vs Predators, Battlefield 2, BattleForge, Crysis Warhead, 3D mark 11. Tam obě řešení škálují téměř stoprocentně. Ve hrách Arma 2, Dirt 2, Hawx 2, Resident Evil 5, World in Conflict a 3D Mark Vantage je nedostatečný výkon procesoru patrný. Další hry škálují zřejmě hůře díky špatným profilům nebo nedostatečné podpoře ovladačů. Tabulka potvrzuje hlavní graf výkonu, škálování SLI je +/- 72 procent, Radeony škálují s 76 procenty. Výsledek je to hodně vyrovnaný. A co nové hry? Podívejme se:

Nové hry jsou vždy problém, je nutno čekat na zprovoznění Multi-GPU, což zejména u Radeonů trvá někdy hodně dlouho. To také potvrzuje naše měření. SLI skvěle škáluje ve hrách Battlefield 3, Crysis 2, Skyrim a Witcher 2. Horší, ale stále slušné je to v CoD, Mafia 2. Nejhorší výsledek byl zaznamenán ve hrách Dirt 3 a Lost Planet 2. První je limitovaná CPU, druhá zřejmě ještě nemá zcela korektní profil. Radeonům se skvěle daří v Battlefield 3, Crysis 2, Dirt 3, CoD, Lost Planet 2. CrossFire vůbec nefunguje v Mafia 2 a Skyrim. Průměr pak hovoří jasně, GeForce GTX 680 SLI vítězí s výrazným náskokem. Škáluje lépe i hodnoty fps ve všech hrách jsou vyšší, někde dost výrazně vyšší. V posledním sloupci se podívejte o kolik procent je SLI rychlejší než CrossFire.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning