PCTuning Článek

GeForce GTX 680 SLI versus Radeon HD 7970 CrossFire

Z. Obermaier
Z. Obermaier
5. 4. 2012 03:00 90 Sdílej:

Seznam kapitol

1. SLI a požadavky 2. Představení karet – GeForce GTX 680 3. Představení karet – Radeon HD 7970 4. Testovací sestava 5. Testovací hry a metodika 1/2 6. Testovací metodika 2/2 7. AvP, Arma 2, Battlefield 2, BattleForge
8. Crysis Warhead, DiRT 2, Far Cry 2, GTA IV 9. HawX, Just Cause 2, Metro 2033, Resident Evil 5 10. Stalker CoP, WiC, Unigine, Vantage 11. Nové hry (Battlefield 3, Skyrim, Mafia 2, Witcher 2)... 12. Shrnutí výkonu 13. Spotřeba 14. Závěr

Dnes nás čeká lahůdkový test – čtyři nejvýkonnějších grafické karty AMD a nVidia se utkají v souboji o nejnadupanější herní řešení současnosti. Abychom dostali z karet maximum, sekundovat jim bude přetaktovaný Core i7-3930K na 5 GHz a platforma X79 s 8 GB 2400 MHz pamětí. Jak sami uvidíte, není nic, co by naše sestavy nezvládly!

Reklama
Reklama

Radeony HD 7970 jsem měl k dispozici tři. Dvě čistě referenční karty od Asusu a jednu přetaktovanou edici od MSI. Tu vám ukazovat nebudu, zde je její kompletní recenze. Abychom ale dodrželi zásadu o ukázání karty stejně jako u GeForce GTX 680, tak se na referenční model od Asusu ještě jednou krátce podíváme. Výkon jsem měřil zapojením dvou referenčních a také spolu s kartou MSI.

Referenční karta je zkrátka referenční, kromě loga výrobce se od základního modelu neliší. Zde platí to samé jako u konkurence, první modely karet nechává vyrobit přímo AMD a výrobcům je prodává za nějakou zajímavější cenu. Ti pouze přelepí nálepky a vyrobí krabice. Až se první várka prodá, což bývá celkem rychle (u předražených Radeonů HD 7970 to trvalo asi dva měsíce), objeví se pak již vlastní karty vyrobené výrobcem. Tento trend se dal dobře vypozorovat, kdy byl mezi dodávkami znatelná prodleva a jeden čas (únor / březen) se karty v zahraničních obchodech moc neobjevovaly. U nás to ale neplatí, u nás byly skladem stále, jsou pro české kupce příliš drahé. Referenční karta Asus se prodává od 11 700 Kč do 12 900 Kč s DPH dle obchodu. Karta od MSI je za 13 000 Kč s DPH.

Balení karty

U balení Radeonu HD 7970 se výrobce držel mnoho let starého designu krabic s rytířem v oranžovém poli. Karta přišla na trh před třemi měsíci a nový design se zřejmě týká jen novějších produktů. Balení je tedy tradiční, jak ho známe spoustu let.

Po otevření krabice nás nečeká žádné překvapení, obsah příslušenství je významně lepší než u předchozí karty. Na druhou stranu je ale nutné říci, že karta GeForce žádné redukce nepotřebuje, dá se k ní připojit vše tak, jak je. Uvnitř najdeme následující:

  • Karta
  • HDMI - DVI redukce
  • DP - DVI redukce
  • Redukce napájení (2× 6pin)
  • Manuály, ovladače a utility na CD
  • Cena: 12 350 Kč s DPH

Detaily karty

Jak už jsem předeslal dříve, jde o zcela stoprocentní referenční provedení karty. Asus se opět nepokusil nic vylepšit, i mosfety a napájecí část je shodná s referenční kartou. Jedinou bolístkou tohoto řešení je hlučnost, referenční chladič je hlučný a ne moc efektivní. Ono má totiž jádro v zátěži spotřebu srovnatelnou s 40nm Cayman XT a tento starší koncept chladiče nedostačuje. Nereferenční tiché modely jsou mnohem zajímavější.

Jelikož jde o referenční řešení, je i zadní strana karty stejná s původní kartou. Na zadní straně tedy nenajdeme nic zajímavého. Snad jen zelenou nálepku svědčící o výrobci karty, jímž je samotné AMD. Asus má na vlastních produktech nálepky bílé.

Karta od MSI je v základu přetaktovaná, na referenční takty 925 MHz a 5500 MHz pro paměti jsem snížil frekvence v CCC. Správnost frekvencí jsem zkontroloval ještě v Afterburneru a CPUz.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning