gigabyte-gk-k8000-klavesovy-chameleon
PCTuning Článek

Gigabyte GK-K8000 - klávesový chameleón

Filip Eckstein

Filip Eckstein

27. 8. 2008 01:00 14

Seznam kapitol

1. Balení a specifikace 2. Design, první dojem a close-look 3. Kvalita, ergonomie a klávesy 4. Software 5. V praxi a závěr

Do redakce se nám dostala další velice zajímavá herní klávesnice. Výrobce byste však hádali asi marně. Pod výrobky společností Gigabyte si převážná většina vás pravděpodobně představí základní desky, grafické karty nebo třeba počítačové skříně. Ano, i u mě by herní klávesnice byla to poslední, co bych od společnosti Gigabyte očekával. Herní klávesnice v podání této firmy je však na PCtuningu premiérou, proto byste si ji neměli nechat ujít.

Reklama
Reklama

Ergonomické zpracování

Celou klávesnici je možné uvést hned do dvou ergonomických linií. Tu první jste mohli zhlédnout o kapitolu dříve, jednalo se moment, kdy klávesnice nenesla speciální ergonomickou podpěrku pod dlaně. Linii druhou se můžete pokochat na níže uvedené ilustraci. Zde už je odnímatelná podpěrka na klávesnici patrná.

Gigabyte GK-K8000 - klávesový chameleón

Výrobce se mimo jiné chlubí speciálním podpěrným systémem, jenž v současné době protahuje pekelně ostrou patentovou mašinérií. Každopádně ho tak skvělým zase neshledávám a myslím, že k jeho opravdovému využívání má tento "zázrak" ještě poměrně daleko. Využití je mnohem praktičtější ve výchozí pozici.

Gigabyte GK-K8000 - klávesový chameleón


Klikněte pro detail

... po stránce herní

Nová GK-K8000 je po stránce hraní skutečný zázrak mezi herními klávesnicemi. Za vinu to dávám zejména kvalitně zpracovaným klávesám, které má na svědomí legendární firma CHERRY (údajně vydrží až 60 miliónů úhozů). Každopádně se mi nejlépe osvědčili v závodních hrách, kde je znát skutečně každý pohyb vašeho prstu v rámci jedné klávesy. Tlačítka nejsou "klapavého" charakteru (při určité hladině vyvinutého tlaku jakoby sami doklapnou), nýbrž je možné si vybrat svoji tlakovou - vám vyhovující - hladinu. Citlivost se pak mnohonásobně zvýší, což je jistě velice příhodné. V tomto aspektu si zpracování klávesnice nemohu vynachválit, CHERRY prostě zase jednou odvedla skvělou práci. Abych nezapomněl, nová architektura mechanických kláves mimo jiné také předchází "kousání" klávesnice v momentech, kdy tiskneme více kláves najednou - jednoduše geniální.

Na ilustracích níže jsem demonstroval výsledek rychlé výměny nejčastěji používaných herních kláves (WASD). I z obrázku je patrné, do jaké míry je klávesnice s oranžovým "out-lookem" hráčsky přívětivější.

Gigabyte GK-K8000 - klávesový chameleón

Gigabyte GK-K8000 - klávesový chameleón

Zbytek kláves je jinak rozpoložen standardně. Vzdálenost od mezerníku by sice mohla být o kousek větší, nicméně to v případě nové osmitisícovky zase takové potíže nevyvádí. Spíše si budu stěžovat na poměrně tuhé levé Shift, kde jsou tlakové hladiny poměrně nevyvážené a "chaotické". Po chvilce užívání si však člověk poměrně rychle zvykne a najde si tak svůj "záběr".

... po stránce psaní a kancelářské činnosti

Hned na začátek si budu muset na jednu poměrně podstatnou věc při psaní postěžovat - hluk. Při hraní to ani moc nehlučí, jelikož klávesy jsou používány spíše ve stacionárních polohách (držení hlavních pohybových kláves WASD a jiné), kdežto při psaní klávesy užíváme dynamičtěji, rychleji a velmi aktivně. Při rychlém ťuknutí na klávesu pružinku zarazíme až na samotné dno, což vydá opravdu velice řinčivý klapot. V noci je klapání slyšet velice zřetelně až do vedlejší místnosti.

Gigabyte GK-K8000 - klávesový chameleón

Co se týká rozmístění, s tím jistě nebudou žádné větší problémy. Klávesnice sleduje mnoho let zaběhlý standard. Jak jistě můžete vidět na ilustraci výše, šestice tlačítek Insert, Home, Page Up, Page Down, Delete a End zaujímají výchozí pozici. Pokud tedy patříte mezi konzervativnější jedince, nová GK-K8000 určitě nebude špatnou volbou ani pro vás.

Gigabyte GK-K8000 - klávesový chameleón


Indikátory "Caps Lock" a "Num Lock" jsou umístěny přímo na klávesách

Tlačítka

Herní sektor

Rozložení klávesnice opět můžeme rozdělit do dvou oddělených sektorů. V první řadě si představíme ten zajímavější - herní sektor. Ten se skládá zejména z horní jedenáctky oranžových kláves v čele s tlačítkem "Profile" následovaným desítkou oranžové armády kláves G1 - G10. K indikaci právě použitého profilu přitom slouží tři diody, které lze vidět svítít hned ve čtyřech odlišných režimech.

  • 1. dioda = Aktivován profil číslo 1
  • 2. dioda = Aktivován profil číslo 2
  • 3. dioda = Aktivován profil číslo 3
  • Všechny tři zároveň = jiný profil
Gigabyte GK-K8000 - klávesový chameleón

První tři výše zmíněné profily lze měnit stisknutím tlačítka "Profile". Většina z vás tam jistě bude mít uložená makra, která nejvíce používá a jenž nejčastěji přepíná. Čtvrtá možnost (resp. jiný profil) lze vyvolat přidržením klávesy "Profile" a následné aktivace jednoho ze zbylých desíti tlačítek G1 - G10. Z interního čipu klávesnice tak můžeme vyvolat sadu dalších desíti profilu. Na výběr tedy máme skutečně pestrou nabídku (dalších 130 individuálních herních makro tlačítek).

Gigabyte GK-K8000 - klávesový chameleón


Pohled na "Profile" tlačítko a indikační diody - ze strany můžete vidět
i dva přídavné audio porty (sluchátka a mikrofon)

Na klávesnici se mimo jiné nachází také speciální "instant acces" tlačítko umístěné mezi klávesou "Start" a "Ctrl". Jedná se o funkci, která umožní okamžité spuštění Gigabyte softwaru (ovladačů klávesnice) - mnohdy docela užitečná pomůcka.

Gigabyte GK-K8000 - klávesový chameleón


Pohled na "instatnt acces" GHOST engine software tlačítko

Multimediální část

Multimediální část klávesnice je snad asi tou nejchudší stránkou herní klávesnice, jakou jsem kdy viděl. Jedná se v podstatě jen o čtyři přídavné klávesy, z nichž tři slouží k ovládání zvuku. Čtvrté tlačítko pak pouhým jedním stisknutím deaktivuje klávesy pro rychlé vysunutí nabídky "Start" - při hraní by tak nemělo docházet k nechtěnému spouštění windowsové nabídky Start.

Gigabyte GK-K8000 - klávesový chameleón


Multimediální část klávesnice je velice chudá

Nožky, konektory a další

Zádní část klávesnice je velice strohá. Nalezneme zde akorát dvojici nožek, díky nimž je možné nadzdvihnout o malý kousek profil klávesnice. Velice zajímavým jsem také shledal poměrně prakticky řešené odnímání a připínání podpěrky pod dlaně, které je řešeno plastovým "posuvníkem" a dvojicí plastových" patron dočasně vyplňujících místo úchytu.

Gigabyte GK-K8000 - klávesový chameleón


Zadní část klávesnice nedisponuje ničím zvláštním

Jako další bych měl určitě zmínit dva USB porty, z nichž jeden je určen k propojení klávesnice s PC (vpravo). Levý pak slouží k rychlému připojení jiného USB zařízení.

Gigabyte GK-K8000 - klávesový chameleón

Gigabyte GK-K8000 - klávesový chameleón


Klávesnice mimo jiné disponuje také přídavným USB portem

Výměna tlačítek

Nyní se dostáváme k zajímavější stránce nové GK-K8000. Ačkoliv nenabízí žádné speciální podsvětlení tlačítek, stále může na docela slušné úrovni konkurovat značkám jako Logitech nebo Saitek. Gigabyte totiž vynalezla geniální metodu, jak si klávesy barevně označit bez použití barvy a štětce. Jednoduše ke klávesnici přibalila speciální prstýnek, díky němuž jakoukoliv klávesu na klávesnici bez problému odejmeme. Tu pak můžeme vyměnit za jednu z dalších 30 náhradních tlačítek. Balení obsahuje konkrétně:

  • oranžová čtveřice pohybových kláves WASD
  • šedivá čtveřice pohybových kláves WASD
  • šedivé verze všech písmen základní abecedy
Gigabyte GK-K8000 - klávesový chameleón


Výměna klávesy je záležitostí několika sekund

Gigabyte GK-K8000 - klávesový chameleón


Instalace je jednoduchá a praktická

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning