Gigabyte RTX 2070 Windforce 8G: Levně neznamená špatně
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Gigabyte RTX 2070 Windforce 8G: Levně neznamená špatně

Gigabyte RTX 2070 Windforce 8G: Levně neznamená špatně | Kapitola 23

Adam Vágner

Adam Vágner

28. 12. 2018 03:00 21

Seznam kapitol

1. Gigabyte RTX 2070 Windforce 8G: představení a parametry 2. Konstrukce karty, konektory, detaily 3. Testovací sestava 4. 3D Mark 5. Aliens vs. Predator 6. Battlefield 1 7. F1 2018 8. Fallout 4 (Win 10) 9. Far Cry 5 10. GTA V (Win 10) 11. Metro Last Light Redux 12. Tom Clancy´s The Division (DX11 + DX12)
13. The Witcher 3: Wild Hunt 14. Chování boost v benchmarku AvP 15. Chování boost v F1 2018 16. Chování boost v Metro Last Light 17. Teploty 18. Chování ventilátorů aneb když to drhne na startu 19. Hlučnost 20. Spotřeba a poměr výkon/watt bez zátěže a v AvP 21. Spotřeba a poměr výkon/watt v F1 2018 22. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 23. Závěrečné shrnutí

Nové GeForce RTX 2000 naštvaly většinu lidí cenou. Za lepší modely připlatíte i několik tisíc a nedá se říct, že by se to vyplatilo. Proto se dnes zaměříme na další z těch nejlevnějších modelů RTX 2070, který můžete pořídit, tentokrát v podání Gigabyte. Oproti lepším modelům zásadně nezaostává, zato je válcuje z hlediska poměru cena/výkon.

Reklama

Začneme tím pozitivním. Přestože má jí o model z kategorie nejlevnějších, dostanete celkem solidně konstruovanou kartu. Teplota čipu se drží na ideálních hodnotách, chlazení napájecí kaskády není odbyté, Ta karta není ani nějak dramaticky hlučná .

Celé řešení je mnohem kompaktnější než konkurenční Armor 8G, což mohou ocenit třeba stavitelé „kompaktních obývákových počítačů“.Menší rozměry pasivu jsou ale znát na teplotách, které jsou o několik stupňů vyšší než u Armoru při podobné hlučnosti. Možná i kvůli tomu je pak karta o malinko pomalejší.

Gigabyte RTX 2070 Windforce 8G: Levně neznamená špatně
i Zdroj: PCTuning.cz

Díky nízké ceně karta nabídne stejně jako Armor 8G i výborný poměr cena/výkon. v tomto ohledu se řadí k nejvýhodnějším modelům vyšší třídy – z hlediska poměru cena/výkon je v grafu v předních pozicích. Přetaktované nereference RTX 2070 zůstávají proti ní daleko vzadu, jelikož přirážka „za nadstandard“ je u nich mnohem větší než nárůst výkonu s vyššími takty.

Ale má i nedostatky. Předně má vyšší hlučnost, než by mohla mít. Při spotřebě, jakou karta má, se dá vyrobit už celkem tiché chlazení (jako se to povedlo třeba Asusu u bohužel předraženého Strixe se 33 dBA v Quiet Mode). Ale pozor, abych nenadával příliš – karta při 38 dBA je mnohem tišší než řada starších obdobně koncipovaných modelů Gigabyte s třívětrákovým Windforce – třeba GTX 1080 G1 Gaming na tom byla o šílených 10 dBA hůře! V tomto ohledu tedy jednoznačně zlepšení.

Nedostatkem je i dříve zmíněné nevydařené nastavení regulace otáček ventilátorů, kvůli němuž chvíli po spuštění ventilátorů dochází ke kolísání jejich otáček. Dochází k němu jak při automatické, tak při manuální regulaci ventilátorů. Naštěstí se při startu neroztáčejí do příliš vysokých otáček, takže to poznáte jen při velkém tichu. Potom to ale otravuje.

Skvělý mix vlastností

Suma sumárum při dané ceně karta nabízí stejně jako Armor 8G výborný mix vlastností a pokud ji pořídíte, nemusíte litovat. Má vysoký výkon, příznivou spotřebu, není nijak zvlášť hlučná, ve srovnání s ostatními modely má i výbornou cenu. Snad jen při taktování nadoraz se nedostanete na takové takty jako u přetaktovaných modelů, které mají u power limitu větší rezervy.

Jenom to všechno Gigabyte zvládá nepatrně hůře než MSI RTX 2070 Armor 8G s větším chladičem – má o malinko nižší takty, o procento nižší výkon, při obdobných teplotách bude vždy hlučnější, a při obdobné hlučnosti bude mít vyšší teploty. Proto bych upřednostnil Armor a po Gigabyte sáhl spíše v případě, že by mi Armor nevyhovoval kvůli větším rozměrům nebo designu.

Na závěr ještě všechny, co do této recenze zabrousili někdy později a o této kartě uvažují, raději upozorním, aby si ohlídali, zda budou pořizovat stejnou revizi. Testovaná karta je v revizi 1.0. Přijdou-li novější revize, výsledky ani závěr recenze už nemusí odpovídat – záleží na tom, jak výrazných změn karta dozná. Gigabyte už ale párkrát s novou revizí pod stejným produktovým značením prodával kartu, která navenek vypadala stejně, ale měla upravené řízení spotřeby a pod krytem úplně jiný chladič.

Gigabyte RTX 2070 Windforce 8G
KLADY
Gigabyte RTX 2070 Windforce 8G: Levně neznamená špatně
i Zdroj: PCTuning.cz
Gigabyte RTX 2070 Windforce 8G: Levně neznamená špatně
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
cena, poměr cena/výkon nižší reálné pracovní takty
nepříliš hlučná kvůli power limitu nejde taktovat tak vysoko jako OC modely
výkon dostatečný pro rozlišení nižší než 4K některé RTX 2070 jsou výrazně tišší
prostor pro navýšení výkonu přetaktováním  
solidní konstrukce karty  
Orientační cena s DPH: 14 000 Kč

Gigabyte RTX 2070 Windofroce 8G nabízí díky nízké ceně výborný poměr cena/výkon. Přestože spadá do kategorie základních modelů RTX 2070, výrobce na ní vysloveně nešetřil a nabízí solidní konstrukci a zajímavý mix vlastností. Nejnáročnější zákazníky ale neuspokojí, ti budou muset sáhnout k vyšším modelům, které nabídnou výkonnější chladiče a lepší vlastnosti, proto „jenom“ stříbro.

Gigabyte RTX 2070 Windforce 8G: Levně neznamená špatně
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení karty do testu děkujeme společnosti Alza.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama