Gigabyte RTX 2070 Windforce 8G: Levně neznamená špatně
Seznam kapitol
Nové GeForce RTX 2000 naštvaly většinu lidí cenou. Za lepší modely připlatíte i několik tisíc a nedá se říct, že by se to vyplatilo. Proto se dnes zaměříme na další z těch nejlevnějších modelů RTX 2070, který můžete pořídit, tentokrát v podání Gigabyte. Oproti lepším modelům zásadně nezaostává, zato je válcuje z hlediska poměru cena/výkon.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Na PC Tuningu jsme už otestovali tři modely RTX 2070 od MSI a Asusu. Po levné MSI GeForce RTX 2070 Armor 8G, špičkovém modelu MSI RTX 27070 Gaming Z a Asus Strix RTX 2070 O8G se podíváme na další ze základních modelů.



MSI RTX 2070 Armor () | MSI RTX 2070 Gaming Z () | Asus Strix RTX 2070 8G ()
Gigabyte RTX 2070 Windforce 8G bude zajisté patřit k těm nejprodávanějším, protože spoustu lidí osloví hlavně nižší cenou – jde o kartu, která v našich obchodech stojí jen o pár stovek víc, než je doporučená cena základních modelů. Její cena se většinou pohybuje v rozmezí 13 600 – 14 600 korun.

Model GeForce RTX 2070 Windforce 8G je základní, má referenční takty a nejjednodušší chladič mezi kartami standardních rozměrů od Gigabyte. Ještě jednodušší je pak krátká GeForce RTX 2070 Mini ITX 8G určená pro formát mini-ITX.
O něco vyšší model RTX 2070 Gaming 8G má stejné specifikace, ale dostal chladič s vyšším počtem heatpipe. A dál už jsou výše taktované modely Gaming OC, Aorus 2070 8G a špičkový Aorus 2070 Xtreme 8G s cenou přes sedmnáct tisíc korun.

Na obalu upozorňuje výrobce na klíčové funkce a vlastnosti karty. Předně na trojici 80mm ventilátorů se speciálně tvarovanými lopatkami, které jsou protiběžné – prostřední se otáčí v opačném směru než krajní. V místě, kde spolu ventilátory sousedí, se jejich lopatky pohybují stejným směrem a stejným směrem tlačí i vzduch. Oproti klasickému řešení, kde se ventilátory točí stejným směrem a přetlačují se, to snižuje turbulence a přispívá k vyrovnanějšímu zvukovému projevu chladiče. Na krabici chybí zmínka o technologii „3D Active Fan“, tedy pasivním chlazení při nízké zátěži a teplotě GPU, kterou karta také podporuje.
Dále výrobce upozorňuje na pasiv s přímým kontaktem heatpipe s grafickým čipem, podporu firemní technologie RGB Fusion s možností nastavení barvy podsvícení loga Gigabyte a na ochraný backplate, který mimo jiné také vyztužuje kartu.




Dodávané příslušenství ani nemělo smysl fotit, nic než to základní – stručná instalační příručka a DVD s ovladači a firemní utilitou .

GPU-z výše uvedené jenom potvrzuje, v BIOSu je pro boost uložená hodnota 1815 MHz. Na OC takt 1845 MHz se pak dostanete s využitím firemní utility GPU Tweak II.

Podle GPU-z se parametry pro GPU Boost neliší od MSI RTX 2070 Armor 8G, TDP je na 175 W, rezerva pro další navyšování taktů je jen 14 % s maximem na 200 W, limit teploty na 81 °C s ochranou proti přehřívání na 88 °C.




