Google, Apple, Facebook, Amazon: Příliš velcí pro dobro?
Článek Google, Apple, Facebook, Amazon: Příliš velcí pro dobro?

Google, Apple, Facebook, Amazon: Příliš velcí pro dobro?

Michal Rybka

Michal Rybka

3. 8. 2018 03:00 101

Seznam kapitol

1. Po dobrém... 2. Chci jich moc, moc, moc... 3. Kočovné podnikání 4. Nechat to vyhnít 5. Nerovný s rovným

Bylo nebylo, jedna velká počítačová firma tvrdila, že nechce konat zlo – a měla to dokonce jako motto. A rostla a rostla, až zjistila, že tohle pravidlo přerostla. A tak ho odstranila. Jenomže svět si toho rychle všimnul – a tak je skandál na světě.

Reklama
Reklama

Ne že by politiky až tak zajímaly osudy proletariátu, ale čas od času je u voleb potřebují, takže když se občané rozezleně domáhají odpovědi na otázku, proč z nich stát nemilosrdně tahá daně, zatímco ty korporátní mu unikají, musí s tím něco dělat.

A pak je tu další aspekt, kterým je moc, kterou IT giganti získávají. Je značná – a to politici také nemají rádi. Stát chce, aby mu každý sloužil, ale to nadnárodní firmy až tak úplně nemusí. Jistě si vybavíte spor o to, jestli Apple na pokyn FBI dekóduje zakryptovaný telefon, anebo ne. A nejenže to neudělal, ale dokonce rychlost lámání hesel ještě navíc zpomalil. Forenzní expert si na Apple postěžoval v tom duchu, že „jsou dobří v dělání špatných věcí“ a ředitel FBI dokonce poznamenal, že kvůli implementované kryptografii se nepodařilo dostat jenom v roce 2017 do 7775 zařízení, i když k tomu měla FBI oprávnění.

Logika Apple je ale v tomto směru jasná: Chtějí za svoje zařízení hodně peněz – a dokazují zákazníkům, že jejich peníze je zajímají více než státní příkazy. Je to naprosto logické chování, protože stát chce něco zcela jiného než lidé a firmy. To, že se firma postaví proti státu za své zákazníky, je pro ni velmi silnou marketingovou kampaní. Když ukážete lidem, že vám můžou věřit, tak vám zapomenou i na to, že komponenty jsou navzájem svázané a tím pádem se zařízení nedá levně opravit.

Facebook sbírá data dlouhá léta, ale problém se z toho začal dělat až v poslední době. Ti paranoidnější z nás upozorňují na moc sociálních sítí dlouhé roky – ale teprve ve chvíli, kdy se jejich moc prokázala v reálu, se začínají řešit. Hlavním důvodem je to, že si politici uvědomili, že tyto informační toky nekontrolují, což je pro ně nebezpečné – a proto chtějí uvalit na nová média stejné restrikce jako na ta stará. Cílem není řešit problémy peónů, kteří si sdílejí svoje fotky z grilovaček a dovolených, ale získat kontrolu nad celým systémem.

Už před třiceti lety nám učitel říkal, že svět ovládnou ti, kteří ovládnou ty, kteří ovládají informační systémy. No – a boj o kontrolu je tady. Politici nejsou tak hloupí, aby je napadlo stávající sociální giganty zničit – kdyby je rozmetali, pouze by uvolnili prostor pro další generaci firem, které se kvůli dominanci současných obrů nemohou rozvinout. Pro kontrolu je užitečné, abyste měli minimum partnerů – takže sociální sítě budou zastrašeny, ale ponechány intaktní.

Současný boj, který je nám předkládán jako snaha hodných politiků bojovat se zlými korporacemi, je ve skutečnosti jenom boj o moc a o vliv. Proto politici přicházejí s drakonickými pokutami a sankcemi – protože ty normální firmy jenom zaplatí a nezmění se nic. Proto korporát nasazuje armády právníků, aby co nejvíce zdržoval soudní spory – nejde o to vyhrát, ale zaměstnat aparát na tak dlouho, až bude výsledek soudu irelevantní.

Pamatujete ještě, jak Microsoft musel nabídnout verzi Windows, která podporovala volbu browseru? Já to pamatuji – a vím naprosto přesně, k čemu to ve výsledku bylo. Dnes se prakticky všechna zařízení nabízejí s předinstalovaným jedním browserem – tak skvělé a epochální vítězství to tehdy bylo! A dnes se to bude opakovat znovu a znovu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning