Google, Apple, Facebook, Amazon: Příliš velcí pro dobro?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Google, Apple, Facebook, Amazon: Příliš velcí pro dobro?

Google, Apple, Facebook, Amazon: Příliš velcí pro dobro? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

3. 8. 2018 03:00 101

Seznam kapitol

1. Po dobrém... 2. Chci jich moc, moc, moc... 3. Kočovné podnikání 4. Nechat to vyhnít 5. Nerovný s rovným

Bylo nebylo, jedna velká počítačová firma tvrdila, že nechce konat zlo – a měla to dokonce jako motto. A rostla a rostla, až zjistila, že tohle pravidlo přerostla. A tak ho odstranila. Jenomže svět si toho rychle všimnul – a tak je skandál na světě.

Reklama

Největším nepřítelem moderních obrů jsou oni sami – a jejich masivní soutěže o to, kdo bude největší, nejvýnosnější, čí cloudové řešení vyhraje, kdo bude mít nejvýnosnější streamování obsahu. To největší nebezpečí hrozí korporacím od sebe a od technologických změn – dnes jsou tak obří, že můžou jednat se státy jako rovný s rovným.

Státy – kromě těch opravdu největších – mají jenom omezené páky na to něco korporacím vnutit, ty v podstatě poslouchají proto, že se tak samy rozhodly. Nejsilnějším argumentem pro EU je to, že teprve konsorcium silných států dokáže něco korporacím vnutit, i když by mě popravdě stejně zajímalo, co by se stalo, kdyby se například Google rozhodl místo placení pokut Evropu opustit.

Většina států má v podstatě kliku, že se korporace po vzoru dystopických scifi ještě nerozhodly převzít kontrolu. Nevěříte? Tak se podívejte na seznam největších světových ekonomik, jak je uvádí blog World Bank z roku 2016: Ze stovky největších ekonomik je 31 států a 69 korporací. Už tehdy byl Apple, Walmart,Volkswagen anebo BP větší než Rusko – každý z nich zvlášť. Naše země v seznamu ani není, nás by si dalo i Nestlé.

Volkswagen Group: dvanáct velkých značek a celý svět
i Zdroj: PCTuning.cz
Volkswagen Group: dvanáct velkých značek a celý svět

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama