GTX 480 vs HD 5870 – souboj titánů pod vodou
Článek GTX 480 vs HD 5870 – souboj titánů pod vodou

GTX 480 vs HD 5870 – souboj titánů pod vodou | Kapitola 7

Jakub Carda

Jakub Carda

19. 5. 2010 03:00 73

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Testovací sestava 3. nVidia Geforce GTX 480 4. Sapphire Radeon HD 5870 VaporX 2GB
5. Přetaktování karet 6. Testy výkonu, spotřeba, teploty 7. Závěr

O momentálně nejsilnějších jednočipových kartách na trhu toho bylo již napsáno mnoho, na internetu je obrovské množství testů a recenzí, porovnání výkonu a hodnocení. My se ale podíváme na karty z trochu jiného úhlu a vyzkoušíme, jak budou fungovat s vodním chlazením. Jaké budou provozní vlastnosti i přetaktování se dozvíte v dnešním článku.

Reklama
Reklama

Shrnutí testů

Nejprve si zhodnotíme výsledky testů výkonu, ty dopadly celkem jednoznačně. Ani velmi přetaktovaný Radeon HD 5870 s frekvencemi 1000 MHz jádro a 1300 MHz paměti nepřekonal kartu Geforce GTX 480 se základními takty. Pouze se náskok znatelně snížil, ale je třeba brát ohledy také na to, že Radeon HD 5870 v testu má kapacitu pamětí rovné 2GB. Ty jsou na kartě přítomny zejména pro extrémní rozlišení ATi Eyefinity, ale i při námi použitém 1920x1200 může více pamětí přinést o něco vyšší výkon. Také s použitím vzduchového chlazení je těžké tyto takty uchladit a je třeba zvýšit otáčky ventilátoru, jenž přinášejí vysokou hlučnost. S vodním chlazením bohužel nebylo kartu Sapphire možné jště více přetaktovat - speciální napájecí obvody nereagovaly na běžné nástroje pro zmenu napětí. Takže i když by vodní chlazení bez problému kartu s vyšším napětím uchladilo, nedalo se nic víc dělat a hardwarově modifikovat kartu jsme nechtěli.

GTX 480 vs HD 5870 – souboj titánů pod vodou

Geforce GTX 480 se základním BOX chladičem má s jakýmkoliv dalším taktováním už problémy a v dlouhodobé zátěži je velký problém ji uchladit, alespoň tedy v průměrné skříni. Až s použitím větrané case, případně přímého ochlazování jiným ventilátorem lze takty o něco zvýšit. 800 MHz pro jádro (1600 MHz Shadery) a 950 MHz pro paměti budou ale zřejmě strop s běžným chlazením. Alespoň, že teplota a hlučnost karty se až tak moc nezvýší, neboť už se základním nastavení dosahuje vysoké úrovně a ventilátor se po přetaktování otáčel jen zhruba o 250 rpm rychleji. S použitím vodního chlazení bylo možné kartu přetaktovat až na 900 MHz na jádře (1800 MHz Shadery) při napětí 1,05V a paměti tikaly na frekvenci 1 GHz . Toto razantní zvýšení taktů přineslo velmi slušný nárůst výkonu ve všech testech. Spotřeba samozřejmě s přetaktováním narostla, ale díky razantnímu snížení provozní teploty to bylo o poznání méně, než se dalo čekat. Protože karta pochopitelně na takových frekvencích nemůže fungovat pouze se vzduchovým chlazením, nezjistíme konkrétní číslo. Ale rozdíl 55 W při standardních frekvencích jenom díky nahrazení běžného chlazení za vodní blok je velice zajímavý.

U Radeonu HD 5870 v provedení VaporX pak můžeme pozorovat stejný efekt snížení spotřeby při nižších provozních teplotách, ale není to až tolik jako u žravé Fermi. Ale i tak je přibližně 31 W zajímavý rozdíl.

GTX 480 vs HD 5870 – souboj titánů pod vodou

Rozdíl mezi použití bočního 23cm ventilátoru se vzduchovými chladiči u karty Geforce GTX 480 a bez něj nebyl v našem testu až tak razantní, teplota se snížila o 1-2 stupeně Celsia a otáčky ventilátoru poklesly asi o 100 rpm. To jest díky tomu, že Cooler Master HAF932 má velké množství perforací a průduchů, tudíž i bez použití bočního ventilátoru je kartě zajištěn přísun chladného vzduchu z okolí a situace je mnohem lepší než u zcela uzavřené skříně. S Radeonem HD 5870 byl rozdíl o něco vyšší, cca 3 stupně Celsia a o 300 rpm nižší otáčky ventilátoru při zapnutém bočním ventilátoru. Celkově se tedy hlučnost karet nijak zvlášť nezměnila, ale nebyla na nijak vysoké úrovni. Při testech s vodním blokem byl 23cm ventilátor vždy zapnut a zajišťoval nutný proud vzduchu pro chlazení napájecích obvodů a pamětí.

GTX 480 vs HD 5870 – souboj titánů pod vodou

Za zapůjčení grafické karty Geforce GTX 480 děkujeme společnosti Nvidia.

Za zapůjčení grafické karty Radeon HD 5870 děkujeme společnosti Sapphire.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning