Hate: Jak se fanoušci GoT vzbouřili a navrhli si lepší konec
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Hate: Jak se fanoušci GoT vzbouřili a navrhli si lepší konec

Hate: Jak se fanoušci GoT vzbouřili a navrhli si lepší konec | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

12. 7. 2019 03:00 43

Seznam kapitol

1. Hejtů jako nikdy dřív 2. Problém s poslední sezónou je objektivní 3. Kritici jsou racionální a změny jsou rozumné 4. Jaké zákony budování příběhu seriál porušil? 5. Třeba se poučí

V posledním měsíci jsem se na YouTube setkal doslova se záplavou nenávisti. Nešlo o nenávist motivovanou politicky, ale vyslovenou explozí nenávisti k poslední sezóně seriálu Game of Thrones. Či přesněji řečeno, proti jejím scénáristům, Davidu Benioffovi a Danielu Weissovi, kterým fanoušci seriálu nemohou přijít na jméno.

Reklama

4) Kritici jsou často velmi racionální a navrhují rozumné změny.

Někteří fanoušci soptí vzteky, to zcela bez debat. Jiní navrhují kompletní přepsání celé sezóny tak, aby dávala větší smysl. Podobných návrhů padla spousta, jeden z nich je například zde. Navrhované změny se týkají faktu, že místo překvapivého zabití Night Kinga u Winterfellu dojde k porážce lidí. Poražené armády ustoupí na jih, kde se u Kings Landing svede závěrečná epická bitva – ne s Cersei, ale s Night Kingem a o mrtvé u Winterfellu zvětšenou armádou. Koncept tohoto autora využívá schopnosti Brana, skutečně využívá reference na Children of the Forest, vede postavy k logickým závěrům a celkově jde o kvalitnější zakončení, i když opět každý nemusí být spokojen, protože v této variantě Daenerys vyhrává, byť za cenu, že musí obětovat Jona. Doporučuji se na navrhované změny podívat, dávají mnohem větší smysl než originál a spojují dějové linie podstatně přirozeněji.

Jiní autoři navrhují změny, které nemění původní zakončení tak, jak bylo vytvořeno dvojicí Benioff a Weiss, jenom dělají vyprávění logičtější. A ano, šlo to udělat velice jednoduše! V oficiální verzi Arya tak nějak z ničehož nic zaútočí na Night Kinga – navrhovaná změna je ta, že se to nestane „nějak“, ale že využije svých zvláštních schopností a s pomocí Branovy jasnovidné rady na něj připraví útok ze zálohy, například na něj skočí ze stromu.

Rovněž se zachovává finální devastace Kings Landing Daenerys, ale místo nečekaného a nelogického psychozvratu se přichází s banálním, ale logickým řešením: Daenerys nepřijde o druhého draka nesmyslným konfliktem s flotilou, to se vůbec nestane. Začne obléhat město se dvěma draky – a město pod tlakem dává zvoněním najevo, že se vzdává. Daenerys se přiblíží s draky, ale ukazuje se, že Cersei připravila past a když se Daenerys přiblíží na dostřel, začnou po nich škorpiony střílet a teprve v tomto okamžiku zasáhnou a zabijí druhého draka. Právě jeho ztráta Daenerys rozzuří a z podstatně pochopitelnějších pohnutek přejde k vypalování města. Výsledek je stejný, ale vyprávění dává daleko větší smysl.

Tyto změny jsou jednoduché a činí závěr podstatně logičtější, aniž by se fakticky měnil. Pravda, je o něco méně efektní, ale pořád to mohlo vypadat epicky, a přitom se u toho fanoušci nemuseli chytat za hlavu.

5) Je zajímavé, kolik lidí má hluboký vhled do budování a vyprávění příběhu.

Za prvé mě zaujalo, kolik lidí se věnuje vyprávění a stavbě dramatického textu. A tím myslím nejen v klasickém, schématickém smyslu, ale v tom, že dokážou analyzovat děj napsaný jiným autorem a vyvodit z něj pravidla, podle kterých se musí pokračovat. Dvojice scénáristů vypadá, že se bez literární předlohy úplně ztratila a začala psát diametrálně odlišný příběh, což je vysvětlováno řadou logických způsobů (sociologický versus psychologický, přirozený vývoj postav versus drama atd.)

Za druhé – ohromilo mě, jak dobře znají fanoušci knižní předlohu. I George R.R. Martin poznamenal, že až čtenáři si všimli, že se mezi knihami občas změní pohlaví koně a další chyby. Mnohem zajímavější je ale to, že Benioff a Weiss, přestože s knihou pracovali, buď přehlédli anebo úplně ignorovali řadu linek a náznaků, které vypichuje komunita jako podstatné. Vedle komunity ti dva vypadají jako špatně připravení studenti, kteří přišli na zkoušku po celonoční kalbě a nejsou schopní logicky vystavět text a propojit ho už s existujícími sériemi.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama