Hate: Jak se fanoušci GoT vzbouřili a navrhli si lepší konec
i Zdroj: Pctuning
Hry Článek Hate: Jak se fanoušci GoT vzbouřili a navrhli si lepší konec

Hate: Jak se fanoušci GoT vzbouřili a navrhli si lepší konec | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

12. 7. 2019 03:00 43

Seznam kapitol

1. Hejtů jako nikdy dřív 2. Problém s poslední sezónou je objektivní 3. Kritici jsou racionální a změny jsou rozumné 4. Jaké zákony budování příběhu seriál porušil? 5. Třeba se poučí

V posledním měsíci jsem se na YouTube setkal doslova se záplavou nenávisti. Nešlo o nenávist motivovanou politicky, ale vyslovenou explozí nenávisti k poslední sezóně seriálu Game of Thrones. Či přesněji řečeno, proti jejím scénáristům, Davidu Benioffovi a Danielu Weissovi, kterým fanoušci seriálu nemohou přijít na jméno.

Reklama

4) Kritici jsou často velmi racionální a navrhují rozumné změny.

Někteří fanoušci soptí vzteky, to zcela bez debat. Jiní navrhují kompletní přepsání celé sezóny tak, aby dávala větší smysl. Podobných návrhů padla spousta, jeden z nich je například zde. Navrhované změny se týkají faktu, že místo překvapivého zabití Night Kinga u Winterfellu dojde k porážce lidí. Poražené armády ustoupí na jih, kde se u Kings Landing svede závěrečná epická bitva – ne s Cersei, ale s Night Kingem a o mrtvé u Winterfellu zvětšenou armádou. Koncept tohoto autora využívá schopnosti Brana, skutečně využívá reference na Children of the Forest, vede postavy k logickým závěrům a celkově jde o kvalitnější zakončení, i když opět každý nemusí být spokojen, protože v této variantě Daenerys vyhrává, byť za cenu, že musí obětovat Jona. Doporučuji se na navrhované změny podívat, dávají mnohem větší smysl než originál a spojují dějové linie podstatně přirozeněji.

Jiní autoři navrhují změny, které nemění původní zakončení tak, jak bylo vytvořeno dvojicí Benioff a Weiss, jenom dělají vyprávění logičtější. A ano, šlo to udělat velice jednoduše! V oficiální verzi Arya tak nějak z ničehož nic zaútočí na Night Kinga – navrhovaná změna je ta, že se to nestane „nějak“, ale že využije svých zvláštních schopností a s pomocí Branovy jasnovidné rady na něj připraví útok ze zálohy, například na něj skočí ze stromu.

Rovněž se zachovává finální devastace Kings Landing Daenerys, ale místo nečekaného a nelogického psychozvratu se přichází s banálním, ale logickým řešením: Daenerys nepřijde o druhého draka nesmyslným konfliktem s flotilou, to se vůbec nestane. Začne obléhat město se dvěma draky – a město pod tlakem dává zvoněním najevo, že se vzdává. Daenerys se přiblíží s draky, ale ukazuje se, že Cersei připravila past a když se Daenerys přiblíží na dostřel, začnou po nich škorpiony střílet a teprve v tomto okamžiku zasáhnou a zabijí druhého draka. Právě jeho ztráta Daenerys rozzuří a z podstatně pochopitelnějších pohnutek přejde k vypalování města. Výsledek je stejný, ale vyprávění dává daleko větší smysl.

Tyto změny jsou jednoduché a činí závěr podstatně logičtější, aniž by se fakticky měnil. Pravda, je o něco méně efektní, ale pořád to mohlo vypadat epicky, a přitom se u toho fanoušci nemuseli chytat za hlavu.

5) Je zajímavé, kolik lidí má hluboký vhled do budování a vyprávění příběhu.

Za prvé mě zaujalo, kolik lidí se věnuje vyprávění a stavbě dramatického textu. A tím myslím nejen v klasickém, schématickém smyslu, ale v tom, že dokážou analyzovat děj napsaný jiným autorem a vyvodit z něj pravidla, podle kterých se musí pokračovat. Dvojice scénáristů vypadá, že se bez literární předlohy úplně ztratila a začala psát diametrálně odlišný příběh, což je vysvětlováno řadou logických způsobů (sociologický versus psychologický, přirozený vývoj postav versus drama atd.)

Za druhé – ohromilo mě, jak dobře znají fanoušci knižní předlohu. I George R.R. Martin poznamenal, že až čtenáři si všimli, že se mezi knihami občas změní pohlaví koně a další chyby. Mnohem zajímavější je ale to, že Benioff a Weiss, přestože s knihou pracovali, buď přehlédli anebo úplně ignorovali řadu linek a náznaků, které vypichuje komunita jako podstatné. Vedle komunity ti dva vypadají jako špatně připravení studenti, kteří přišli na zkoušku po celonoční kalbě a nejsou schopní logicky vystavět text a propojit ho už s existujícími sériemi.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning