Intel Core i5-9400F proti Ryzenu 5 2600 testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Intel Core i5-9400F proti Ryzenu 5 2600 testu

Intel Core i5-9400F proti Ryzenu 5 2600 testu | Kapitola 6

Z. Obermaier

Z. Obermaier

15. 4. 2019 03:00 121

Seznam kapitol

1. Jasné prodejní hity, levná šestijádra 2. Takty procesoru Core i5-9400F 3. Testovací sestavy a specifikace CPU 4. Měření aplikačního výkonu
5. Měření herního výkonu 6. Spotřeba procesorů 7. Hodnocení a závěr

Dnes se podíváme na nejlevnější šestijádrový Coffee Lake na trhu, model s písmenem „F“ v názvu, tedy s deaktivovanou grafikou. Postavíme proti němu podobně drahý AMD Ryzen 5 2600 bez „X“. Který počítač nabídne vyšší herní i aplikační výkon, zjistíme v testu. Cena sestav je totiž stejná.

Reklama

Spotřeba procesorů

Intel Core i5-9400F proti Ryzenu 5 2600 testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Měření spotřeby je stěžejním momentem recenze procesorů. K měření používám zásuvkový Wattmetr s přesností na několik procent, pro naše účely však dostatečné. Klidový odběr naší sestavy měřím po několik minutách ustálení počítače, v BIOSu nastavuji všechny úsporné funkce na Auto nebo Enabled. Zátěž pak měřím v programu Prime95, kdy zaznamenávám nejvyšší odběr během celého testu.

POZOR! Spotřeba nových procesorů Coffee Lake Refresh je krapet diskutabilní. Nejprve si řekněme co je TDP. Řešilo se to milionkrát, jen krátké zopakování. AMD definuje TDP jako maximální spotřebu procesoru v běžných aplikacích. Intel ale definuje TDP jinak. Jde o výkon chlazení, které je potřebné k udržení teploty procesoru pod TcaseMax nebo na základním taktu.

Hodnota TDP u Intelu neukazuje na maximální spotřebu procesoru, ta může být mnohonásobně vyšší! To ale platí i u AMD, ty to mají podobně. Už několik generací nazpět existuje u procesorů Core několik (čtyři) stavů, stejně jako u GPU. První stav (PL1) je základní 65 W. Pokud osadíte chladič s tímto výkonem, váš CPU nikdy nepřesáhne tento limit a pojede bez Turba, na základním taktu.

U čtyřjader (před Coffee Lake) se to nikdy neřešilo, ta se vešla (nebo jen mírně přesahovala) do základního TDP i s turbem. Řešit se to začalo se šestijádry a teď to vyplavalo na povrch ještě důrazněji s osmijádry. Druhý stav (PL2) je hodnota, která definuje krátkodobou spotřebu Turba. Tato doporučená hodnota rovná se 1,27 x TDP = 83 W. Doba, kdy může procesor setrvat v tomto stavu se dá definovat v BIOSu. Sem by se měl vejít procesor se svým Turbem i vyšším napětím. Náš procesor se do této hladiny vešel, jde o čip se sníženým TDP a spotřebou.

Intel Core i5-9400F proti Ryzenu 5 2600 testu
i Zdroj: PCTuning.cz

V klidu byl příkon počítače Intel 44 W. I když mají obecně procesory stejné TDP, záleží na konkrétním napětí vašeho procesoru. Respektive na základní desce a jak jí nastavil její výrobce. Základní deska Asus nastavila správně dle zátěže napětí 1,1–1,2 V, což odpovídá očekávání. Pečlivě jsem při měření spotřeby sledoval frekvence procesoru jestli se nesnižují, držely pevně na svých hodnotách. Výkon je tedy maximální. Příkon Intelu Core i5-9400F je solidních 103 W, Ryzen 5 2600 je výrazně náročnější čip. S příkonem 143 W je o třetinu náročnější. Paradoxem je, že Intel má výrazně vyšší teploty než AMD, které je studené, ale s výrazně vyšší spotřebou.
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama