Intel Core i7-3930K – výkonný Sandy Bridge E pro masy? | Kapitola 12
Seznam kapitol
Nejvýkonnější model high-end procesorů rodiny Sandy Bridge-E jsme si už představili, s cenovou hodně přes dvacet tisíc šlo ale o hodně drahou legraci. Dnes vám představíme druhý, významně levnější model. Má odemčený násobič, jen o málo nižší výkon a za cenu pod třináct tisíc korun je to zcela jasná volba.
Měření spotřeby je stěžejním momentem recenze procesorů. K měření používám zásuvkový wattmetr s přesností na několik procent, pro naše účely však dostatečnou. Klidový odběr naší sestavy měřím po několik minutách ustálení počítače, v BIOSu nastavuji všechny úsporné funkce na Auto nebo Enabled. Zátěž pak měřím v programu Cinebench R11.5, kdy zaznamenávám nejvyšší odběr během celého testu. Zpravidla se to týká několika úvodních vteřin, kdy je spotřeba nejvyšší a postupně s menší zátěží CPU klesá.
Výkon tedy známe, nyní je čas na měření spotřeby. Už procesor Core i7-3960X ukázal, že se Intel opravdu vytáhl a předvedl nám opravdu zajímavě nízkou spotřebu v zátěži. Core i7-3930K na tom je ještě lépe. V klidu si platforma řekne o 4 W méně než systém s Core i7-2600K. To je slušný výsledek. V zátěži si Core i7-3930K řekne pouze o 5 W více než Core i7-2600K. To je o 21 W méně než nejvýkonnější Core i7-3960X. Vůči Core i7-990X je spotřeba nižší o vysokých 93 W.
POZOR! Při měření na různých deskách jsem narazil na velké výkyvy spotřeby. Každá deska nastavuje v základním, automatickém režimu napětí jinak. Například desky Asus jsou obecně nejméně úsporné. Navyšují všechna možná napětí moc vysoko a spotřeba je proti jiným deskám v zátěži i o 40 W vyšší. Nejúspornější desky byly Intel, MSI a Gigabyte. Desky Asus nejsou na měření spotřeby vhodné, jejich BIOS sice nabízí maximum výkonu, ale při vysoké spotřebě.
Teplotu procesorů mám také změřenou, ovšem není zcela srovnatelná napříč modely. Používám na všechny platformy jiné chladiče a srovnávat pak výsledky nemá smysl, takže budu asi vždy srovnávat jen napříč procesory změřenými s tím konkrétním chladičem, tedy AMD procesory s AMD procesory atp. K testu jsem použil chladič Noctua U12.
Teploty
Teplota v klidu 31 stupňů
Teplota v Cinebench R11 - 49 stupňů
Podat objektivní zprávu o teplotách není téměř možné. Každý chladič má jiné schopnosti, pokaždé je jiná teplota a vlhkost v místnosti, což vždy ovlivní výsledek. Jen pro ilustraci vám ukáži obrázek teplot pořízený v průběhu testu Cinebench R11.5 64bit. Čidlo procesoru chlazeného vzduchem indikovalo teplotu celého čipu reálných 50 stupňů, jednotlivá jádra se pak zahřála na solidních 46 až 49 stupňů. S přetaktováním pak teplota stoupala až k 70 stupňům. Více si o tom povíme v příslušné kapitole.