Intel Core i7-3930K – výkonný Sandy Bridge E pro masy? | Kapitola 14
Seznam kapitol
Nejvýkonnější model high-end procesorů rodiny Sandy Bridge-E jsme si už představili, s cenovou hodně přes dvacet tisíc šlo ale o hodně drahou legraci. Dnes vám představíme druhý, významně levnější model. Má odemčený násobič, jen o málo nižší výkon a za cenu pod třináct tisíc korun je to zcela jasná volba.
K testu jsem použil chladič z obrázku. Jde o Noctua U12P SE2 určený podle výrobce na platformu LGA 1366, já jej ale používám s novou redukcí i na LGA 2011. Osadil jsem z obou stran ventilátory. Cena tohoto chladiče je kolem 1400 Kč s DPH. Oba ventilátory jsem nechal běžet dle řízení deskou, otáčky jsem nastavil na řízení automaticky. Počítač byl tichý, jen v zátěži se ventilátory začaly roztáčet více. Stále jde o solidně tiché řešení. Podívejme se ještě na BIOS desky.
Testovací deska má dva BIOSy a umožňuje se mezi nimi přepínat. V každém BIOSu jsem měl nahranou jinou verzi a zkoušel jsem mezi nimi rozdíly. Nakonec jsem na žádné nepřišel. Tady jsem pro jistotu použil BIOS 0073, což je poslední Beta verze.
Maximální základní takt
I když Intel povolil změnu BCLK, je to velké většině procesorů stejně k ničemu. Podle dobrého zdroje je pouze 1 až 3 procenta všech vyrobených procesorů schopno pracovat na vyšším Strapu než 1,25, tedy 1,66 a vyšším. Všechny zbylé mohou být rádi za strap 1,25. To ovšem není vše. Čím vyšší strap, tím nižší výkon. Sice není rozdíl nijak tragický, je ale měřitelný. Zejména pokles frekvence PCI-E sběrnice může být ve hrách citelný. Více si o tom povíme v článku o taktování. Mně se nakonec podařilo dostat se na hodnotu 125 MHz, což je očekávaný výsledek. Výše ale ani o jeden MHz.
Přetaktování
Napětí jsem nastavil na 1,44 V a systém byl naprosto stabilní i v nejnáročnějších testech na frekvenci 4900 MHz, což dokládá obrázek. Procesor by šel i výše, limitem je ale chlazení. Teploty byly ale stále akceptovatelné (kolem 70 stupňů). Osobně bych ale pro vzduchové chlazení doporučil maximálně napětí 1,40 V a adekvátně nižší frekvenci. S tímto napětím se určitě dostanete na frekvenci 4,6 až 4,8 GHz a výkon bude i tak ohromný. Napětí 1,45 V mohu doporučit pouze majitelům lepšího vodního chlazení. Spotřeba v zátěži byla s tímto napětím a frekvencí 375 W. Proti základnímu napětí tedy stoupla o 166 W. Výkon také ale stoupl významně, zde jsem měřil výkon po přetaktování na 4,8 a 5 GHz. Výsledek na 4,9 GHz se dá z tohoto dobře odhadnout.
Škálování přetaktování
Jelikož výkon po přetaktování narostl adekvátně frekvenci a měřil jsem ho u prvního procesoru, tentokrát jsem se zaměřil na něco jiného. Vypracoval jsem tabulku škálování procesoru s napětím. V grafu vidíte dole frekvenci a nad ní pak napětí, jež jsem k jejímu dosažení potřeboval. Každý tento krok jsem pečlivě ověřil řadou zátěžových testů. POZOR! Napětí v grafu je reálné napětí bez funkce Vdrop, tedy se zapnutou LoadLine kalibrací na střední stupeň (High). Napětí v zátěži přesně odpovídalo grafu, měřil jsem ho i voltmetrem pro kontrolu.
Přetaktování se základním napětím 1,2 V bez potíží stačí na frekvenci 4,2 GHz. Poté už je nutné napětí přidat. Velice zajímavé mi přijde napětí 1,38 V a frekvence 4,8 GHz. Zde bych osobně skončil a procesor dále netrápil. Tohle napětí je ještě solidně uchladitelné vzduchem a výkon bude gigantický. Výše nad 1,4 V nedoporučuji bez high-end vodního chlazení. Poslední informace v grafu je celková spotřeba počítače po přetaktování. I zde se právě hodnota na frekvenci 4,8 GHz zdá ještě dobrá. Snad vám tento graf bude nápomocen jako odrazový můstek při vašich pokusech o taktování.