Intel Optane 905P 960GB: nejvýkonnější SSD na trhu | Kapitola 3
Seznam kapitol
V případě, že potřebujete nejrychlejší uživatelské SSD na trhu, není jiná možnost než si pořídit disky Intel Optane využívající čipy 3D Xpoint. První verze nabízela jen nízkou kapacitu 480 GB, aktuální model Optane 905P už se prodává i se solidními 960 GB. Právě tento špičkový model dnes otestujeme.
Představení disku, software

SSD disk Intel Optane 905P nabízí dvojí instalaci, jako samotný U.2 disk a nebo jako PCI-E karta. Parametry obou jsou stejné, U.2 disk je ale k mání pouze v kapacitě 480 GB, jelikož se do klasického 2,5" těla nevejde tolik potřebných paměťových čipů. My testujeme tedy PCI-E kartu s maximální v současnosti dostupnou kapacitou 960 GB.

Obě desktopové verze vychází z enterprise disků PX4800X, které se zřejmě liší jen BIOSem a některými funkcemi. Kontrolér Intel SLL3D je stejný. Zajímavostí technologie 3D XPoint je, že systém k paměťovým čipům přistupuje přímo a po jednotlivých bitech, disk tedy nepotřebuje žádné další místo k ukládáním dočasných dat, stejně tak kontrolér nepotřebuje diskovou cache. Na disku tedy není žádná pomocná RAM (v podobě čipu DDR) a také jeho kapacita je využitá komplet celá. Cache pro zápis ale na disku je, každý paměťový čip ji má v sobě a řídí si její využití na úrovni čipu, což je nejefektivnější řešení.


Velký čip uprostřed je kontrolér Intel, který disponuje sedmi kanály přístupu k paměťovým čipům. Na vyobrazeném disku s kapacitou 960 GB napočítáme 28 paměťových čipů. Na jednom kanálu řadiče tedy „visí“ čtveřice paměťových čipů. Jelikož je PCB stejné jako u enterprise disků, některé redakce mylně předpokládají, že disk má ochranu proti výpadku napětí. Dle oficiální specifikace ale nemá, u desktopové verze je tato funkce zřejmě vypnutá, byť kondenzátory na disku jsou.
Balení disku
Disky se prodávají v menší krabičce pro U.2 verzi a větší pro disk PCIe. Rozdíl proti starším modelům Optane 900P je v barvě krabice. Ta původní je černá (a byla k ní přibalená hra), tato je tmavě modrá.


Krabička je malá, najdete na ní ale vše, co potřebujete vědět, hlavně kapacitu a klasické informace o příbalu. Uvnitř je disk v pěnovém profilu, manuál a menší bracket. Vzhled modelu 905P je trochu jiný, žebrování na disku modře svítí, to původní model 900P nemá.

Software SSD Toolbox a ovladač NVMe
Velká výhoda PCIe disků spočívá v samostatném firmwaru, tudíž není potřeba nativní podpory výrobcem BIOSu vaší desky. Tento disk nabootuje i na hodně starých deskách. Intel také samozřejmě dodává driver do systému a podpůrnou utilitu.

Software SSD Toolbox, který Intel ke svým SSD diskům nabízí ke stažení. Jeho funkce jsou známé už roky, rozhraní se nezměnilo už hodně dlouhou dobu. Můžeme disk zkontrolovat, updatovat firmware, bezpečně vymazat, kontrolovat nastavení systému pro SSD disky a další funkce.