Jak Apple omylem vyrobil ohebný telefon
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Jak Apple omylem vyrobil ohebný telefon

Jak Apple omylem vyrobil ohebný telefon | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

26. 9. 2014 03:00 52

Seznam kapitol

1. Ohni, a nerovnej! 2. Žiješ jenom jednou 3. U cihly by se vám to nestalo 4. Šampionát v ohýbání
5. Vyztužte to! 6. BendPhone vám vyměníme! 7. Apple and *gates

Apple se podařilo nedopatřením vyrobit první ohebný telefon. Problém je v tom, že ho ohnete jenom jednou – a pokud se ho pokusíte narovnat, může vám prasknout displej. A to je u telefonu za třicet tisíc vážně nefalšovaná katastrofa! Jak je možné, že se design iPhone 6 Plus vydal za hranice bezpečné konstrukce?

Reklama

To, že takový dům popírá fyzikální zákony a je vydán tak trochu napospas erozi, vlhkosti, soli a kdo ví, kdy nakonec (možná i s útesem) odpadne a ve stylu Titaniku se ponoří do vln oceánu, je vedlejší. Vypadá vychytaně a tak lidi o něm čtou a obdivují ho. Moderní materiály dovolují stavět skutečně šílené věci, které sice nevydrží působení zubu času stejně dlouho, jako ty staré věci, ale co už. YOLO! Na co stavět budovy jako Pantheon, které vydrží několik tisíciletí? Užijme si pár let designový dům šílených tvarů – a až spadne, postavíme si nový.

Jak Apple omylem vyrobil ohebný telefon
i Zdroj: PCTuning.cz

YOLO koncept nám bohužel pronikl i do elektroniky a Apple patří mezi jeho propagátory. Nevýměnné baterie, paměti přiletované na desce, oprava možná v podstatě jenom výměnou. Všechno má předpočítanou životnost a celkem běžně se to kazí. Můj starý věrný iPhone 3GS má centimetr dlouhou prasklinu na zadním krytu nad konektorem, stejně jako ostatní iPhony 3GS.

Tenký plastový kryt se v těch místech o nic neopírá a tlak, kterému je vystavován při běžném nošení, prostě časem způsobil nalomení krytu fakticky u všech telefonů. Je to taková hezká připomínka, že přišel čas na nový.

Není to žádný nový jev, v muzeální sbírce máme například Macintosh PowerBook 1400c/133, který má únavovou prasklinu téměř po celé šířce zadního krytu displeje. Příčina? Opakované otevírání a zavírání víka, tedy normální používání po delší dobu. Výrobky Apple trpěly v historii dlouhou řadou mechanických vad, i když charakterističtější byly vady způsobené nedostatečnou ventilací. První Macintoshe se téměř tavily, protože Steve Jobs měl rád ticho a trval na tom, že ventilátor tam prostě vrčet nebude. iMacy G5 v bílém plastovém provedení měly tak špatně řešený odvod tepla, že se v podstatě všechny upekly. Ve sbírce máme takové propečence dva – a bylo jedno, jestli šlo o menší 17", anebo 20" model. Oba byly z termálního hlediska poddimenzované.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama