Jak Apple omylem vyrobil ohebný telefon
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Jak Apple omylem vyrobil ohebný telefon

Jak Apple omylem vyrobil ohebný telefon | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

26. 9. 2014 03:00 52

Seznam kapitol

1. Ohni, a nerovnej! 2. Žiješ jenom jednou 3. U cihly by se vám to nestalo 4. Šampionát v ohýbání
5. Vyztužte to! 6. BendPhone vám vyměníme! 7. Apple and *gates

Apple se podařilo nedopatřením vyrobit první ohebný telefon. Problém je v tom, že ho ohnete jenom jednou – a pokud se ho pokusíte narovnat, může vám prasknout displej. A to je u telefonu za třicet tisíc vážně nefalšovaná katastrofa! Jak je možné, že se design iPhone 6 Plus vydal za hranice bezpečné konstrukce?

Reklama

Asi by se našly lepší kovy, ze kterých by se dal plášť telefonu udělat, anebo něco úplně jiného, například nějaký plasto-uhlíkový kompozit. Nicméně konstruktéři Apple se zřejmě dopracovali k přesvědčení, že hliník je dobrá volba, protože s ním mají rozsáhlé zkušenosti, je relativně levný, dobře se zpracovává a navíc je velmi lehký. Původní video demonstrující vznik prohnutí ukazuje, že problém není ani tak v samotném použití hliníku, ale v tom, že na levém boku přístroje je kritická slabina, místo, kde je prohlubeň pro tlačítka hlasitosti. Tlačítka jsou v otvorech, které navíc prochází hliníkovou bočnicí. V tom místě je plášť zkrátka tak zeslabený, že tlak způsobí jeho trvalou deformaci. Navíc údajně při pokusu o narovnání prohnutí těla telefonu může dojít k prasknutí displeje. Oslabené místo konstrukce můžete výborně vidět na původním videu s deformací iPhone 6 Plus.

Uf uf. Problém by šel nepochybně vyřešit tak, že by se tlačítka hlasitosti přesunula například na horní hranu telefonu a hrana by zůstala jednolitá. Anebo by to šlo řešit tak, že by hliníkový obal měl navíc vnitřní žebra, která by ho vyztužovala. Nic takového ale v telefonu podle teardownu zveřejněném na iFixit není. Naopak, zatímco tradičně iPhone měl tlačítka jen na jednom boku, nově je na druhém boku vypínač, jehož výřez opět oslabuje bočnici.

Apple tvrdí, že vnitřek je vyztužen na kritických místech ocelí, na fotkách se zdá, že tam nějaké ocelové pásky skutečně jsou, ale jsou jen malé a těžko zabrání deformaci celého těla. Zvláštní, na fotkách iFixitu to vypadá, že vedle baterie je dost místa na to, aby se tam nějaká pořádná výztuha vešla. Proč výztuhu tvoří čtyři krátké ocelové pásky místo jednolitého ocelového / titanového žebra? Čert ví.

iPhone 6 plus zdroj: IFIXIT
i Zdroj: PCTuning.cz
iPhone 6 plus zdroj: IFIXIT

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama