Jak Apple změnil s CPU M1 pravidla hry – a co to znamená?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Jak Apple změnil s CPU M1 pravidla hry – a co to znamená?

Jak Apple změnil s CPU M1 pravidla hry – a co to znamená? | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

20. 2. 2021 03:00 24

Seznam kapitol

1. Když byla x86 pro legraci 2. Acorn RISC Machine 3. Když Apple přešel na Intel 4. Apple a ARM
5. S trochou skromnosti... 6. O čem si x86 může nechat zdát 7. Dá se obejít bez x86?

O Apple M1 se vyprávěla spousta věcí – často docela fantastických. Poslední měsíc jsem měl možnost vyzkoušet nový Apple Macbook Pro s procesorem M1 – a ano, myslím si, že to je příznak velké změny.

Reklama

Můžete si říct: Ne, Apple to nemůže vyhrát. x86 je standard, co víc si přát? No jo, jenomže v segmentu mobilních telefonů to x86 projel na celé čáře – a když se na nové notebooky podíváte opravdu kriticky, tak mezi nimi a smartphony není až tak velký rozdíl. Procesory jsou založené na ARM, jsou dost výkonné, řada mobilů má víc RAM než základní desktopy a výkonu pro běžnou práci mají na rozdávání.

Pravda, ekosystém Apple je uzavřený a jejich úchylka odstraňující porty a přidávající dongly je k zbláznění. V tomhle směru Apple sabotuje sám sebe, ale je to jejich strategie a funguje jim, takže asi co. Věc se má ale tak, že pokud Apple se svým silikonem uspěje, je to výrazný signál pro Google, že možná přišel čas pro revizi ChromeOS a pro to, aby z téhle hračky pro americký vzdělávací systém a pro domovy důchodců udělali alternativu k Windows. Nic proti školákům a důchodcům, ale ChromeOS je plastový, polstrovaný, netoxický a neprokousatelný uzavřený systém – něco jako ten od Apple, ale mnohem víc připomínající pokoj pro sobě nebezpečné pacienty. Nemůžete udělat nic zlého ani jemu, ani sobě – a vlastně toho nemůžete moc udělat obecně.

Android je podstatně otevřenější než Apple – a dalo by se z něj vyjít a upgradovat ho na plnohodnotný desktopový systém. Google o tom možná jen uvažuje, ale ve skutečnosti se dá systém Android mnohem snadněji provázat s ekosystémem Windows, o ekosystému Google ani nemluvě.

Možná úspěch Apple s jejich procesory otevírá prostor i pro ekosystém Google, možná přichází reálná šance zbavit se x86 i s Windows. Ne všude a ne najednou – může se začít od levných notebooků s nekonečnou výdrží na baterku, které budou levné a praktické a které si každý pořídí na cesty. Anebo nějakým vylepšením mobilů tak, že opravdu nahradí desktop. To, co Apple se svým M1 silikonem dokázal, je prostá zpráva, že pokud chcete výkonný systém, nepotřebujete ani Intel, ani architekturu x86.

A to je zpráva, nad kterou by se měli zamyslet všichni – a zvláště Microsoft a taky Intel. Hlavně Intel.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama