Jak Apple změnil s CPU M1 pravidla hry – a co to znamená?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Jak Apple změnil s CPU M1 pravidla hry – a co to znamená?

Jak Apple změnil s CPU M1 pravidla hry – a co to znamená? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

20. 2. 2021 03:00 24

Seznam kapitol

1. Když byla x86 pro legraci 2. Acorn RISC Machine 3. Když Apple přešel na Intel 4. Apple a ARM
5. S trochou skromnosti... 6. O čem si x86 může nechat zdát 7. Dá se obejít bez x86?

O Apple M1 se vyprávěla spousta věcí – často docela fantastických. Poslední měsíc jsem měl možnost vyzkoušet nový Apple Macbook Pro s procesorem M1 – a ano, myslím si, že to je příznak velké změny.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
15
Reklama

Moje největší obava při pohledu na specifikace se týkala paměti. Můžete si objednat buď Air anebo Pro, buď s 8 GB RAM anebo se 16 GB RAM, to je vše. 8 GB mi přijde tragicky málo i na kancelářskou práci – mám all-in-one, který používám na práci s webem a i po upgradu na 16 GB na mě Windows co chvíli řvou, že jim je těsno a musím něco zavřít, nebo to spadne.

Tady to ale funguje jinak. MacOS Big Sur zjevně umí nakládat s pamětí lépe – a ta paměť je navíc o poznání rychlejší než u běžného PC, má LPDDR4X SDRAM se 4266 MT/s a také solidně rychlé SSD se 3,3 GB/s. To, že Apple sletuje všechno do kupy, má svoje nevýhody, ale zjevně také výhody! Architektura jejich notebooku se podobá spíš telefonům, musíte si vybrat, co chcete předem, protože jakékoliv rozšíření je možné pouze přes dva porty USB 4 / Thunderbolt, ale lidi se naučili žít s nerozšiřovatelnými telefony – a nijak zvlášť jim to nevadí.

Vyzkoušel jsem základní konfiguraci Macbooku Pro M1 se 8 GB RAM a 256 GB SSD – a popravdě musím konstatovat, že mi to – až na nepříjemně omezenou rozšiřitelnost – přijde jako zatraceně povedená mašina na běžnou práci. Je to svižné, opravdu hodně rychlé. Pravda je, že pro jakoukoliv reálnou práci potřebujete rozšiřovací dok, protože pouhé dva porty pro data i nabíjení (!) jsou prostě hrozně málo.

V praxi je to ale živý a výkonný stroj, u kterého nemáte problém ani se spouštěním, ani s přepínáním mezi aplikacemi. Zkoušel jsem starší x86 aplikace přes Rosettu 2, jelo to bez problémů. Zkoušel jsem aplikace z iPadu, AppStore nabídl jenom některé, ale ty, které jsem nainstaloval, jely bez problémů, i když ty pro iPhone jen na výšku. Ty pro iPad, jako je hra Silent Age, jela ale v pohodě fullsceen a dala se v pohodě ovládat touchpadem, což otevírá možnost tvořit hry pro celý ekosystém Macbook – iPad.

To, co mě nadchlo nejvíce, byl tichý a nekonečně dlouhý běh na baterie. Jako kancelářský stroj válcuje tahle mašina konkurenci beze zbytku: Macbook Air M1 nemá vůbec aktivní chlazení, Macbook Pro M1 má ventilátor, ale velmi tichý, prakticky neslyšný. Oba stroje zvládají víc než 15 hodin na baterie – Air má až 18 hodin, Pro až 20 hodin. A to je naprosto super! Plus: Počítače mají vylepšenou Magic Keyboard, na které se dobře píše, ne tu děsnou Butterfly.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama