Jak Apple změnil s CPU M1 pravidla hry – a co to znamená?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Jak Apple změnil s CPU M1 pravidla hry – a co to znamená?

Jak Apple změnil s CPU M1 pravidla hry – a co to znamená? | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

20. 2. 2021 03:00 24

Seznam kapitol

1. Když byla x86 pro legraci 2. Acorn RISC Machine 3. Když Apple přešel na Intel 4. Apple a ARM
5. S trochou skromnosti... 6. O čem si x86 může nechat zdát 7. Dá se obejít bez x86?

O Apple M1 se vyprávěla spousta věcí – často docela fantastických. Poslední měsíc jsem měl možnost vyzkoušet nový Apple Macbook Pro s procesorem M1 – a ano, myslím si, že to je příznak velké změny.

Reklama

Ve finále jsem byl překvapen tím, jak je to príma a bezproblémový stroj. Hledal jsem na tom vady a sledoval jsem cizí recenze, kde jsou na tom vady – a mnoho jich není. Tak za prvé, část softwaru stále není podporována, hlavně ten, který vyžadoval grafickou akceleraci přes Radeony. Za druhé – musíte si zvyknout na zvláštnosti MacOS a na to, že se ne úplně snadno integruje do systému s Windows – například NTFS umí číst, ale nezapisuje do něj, což komplikuje přenos dat. Ultranízká kapacita úložiště taky znamená, že musíte používat alespoň USB-C hub, ideálně celý dok. Je to naprosto nevhodné pro ukládání například videí – nemáme tu SD slot, který se dříve používal pro podobná data a verze se 2TB SSD je absurdně drahá.

8 GB RAM problém není, pokud chcete dělat kancelářskou práci. Pokud ale chcete pracovat s aplikacemi pro práci s videem anebo zvukem, je rozumné sáhnout po modelu se 16 GB. Nemožnost rozšířit tuto paměť a ani pořídit si konfiguraci s alespoň 32 GB RAM je pro tvůrce obsahu problém – zvláště pro práci s videem. Ten systém je prostě od začátku limitovaný – a to dost. Je príma, že to zvládá editování 4K videa, ale nejjednodušší metoda pro uložení je ultrarychlé externí SSD, něco jako T7 od Samsungu – jenže tu máme jen dva porty, u Air i u Pro.

Rovněž výkon ve hrách je někde na úrovni GeForce GTX 1050 Ti, což není špatné na integrovanou grafiku, ale není to nic moc pro desktop. Stolní Mac Mini prostě není herní powerhouse – a pokud vím, ani to nepodporuje externí grafiky, což je problém. Problém to bude hlavně pro výkonné pracovní stanice, které jsou určené pro práci s videem, i když se už spekuluje, že se pracuje na procesorech ve verzích 16 výkonných jader + 4 úsporná a 32 výkonných jader + 4 úsporná a až 128jádrovým GPU.

Apple údajně plánuje ještě jednu generaci stolních pracovních stanic, která by měla kombinovat jak nový čip ARM, tak i x86 čip pro legacy aplikace, zdá se ale, že k roku 2025 úplně terminuje podporu x86. To bude také rok, kdy zemře hackintosh, protože podle všeho Apple nejeví žádný zájem nabízet svoje CPU komukoliv jinému. Hackintosh se dal stavět hlavně proto, že hardware nebyl kontrolovaný Applem, to se ale změní a jejich obezděná zahrádka zazdí i branku pro cizí CPU a GPU.

Zdálo by se, že to může být světu x86 jedno, ale ono to tak není. Předně – i ve světě Apple máte kancelářský software Microsoft a také LibreOffice, takže pokud vám jde primárně o práci s webem a kancelářskými aplikacemi, stává se Macbook atraktivní alternativou. Po pravdě by mě Macbook s x86 procesorem nepřesvědčil, našel bych si stroj za lepší cenu a s podstatně více porty. Pokud ale mám sáhnout po kompaktním počítači, který budu používat pro dlouhodobou práci, je kombinace líbivého designu, ani ne 1,3 kg hmotnosti, dobrého displeje a trackpadu, výkonného procesoru a dojezdu přes patnáct hodin hodně zajímavá. Nejlevnější Macbook Air M1 přijde ani ne na 30 tisíc, což u štíhlého a elegantního notebooku popravdě není žádný horor.

Intel vytáhl do boje se svým konceptem Intel Evo, založeným na procesorech Tiger Lake. Což o to, je to docela hezký kus, ale vychloubání se, že jde o „notebooky s nejdelší výdrží“, vyznívá vedle Apple M1 poněkud komicky: Specifikace Intel Evo vyžaduje, aby notebook zvládl „alespoň 9 hodin na baterii při zapojení obrazovky s 1080p“, zatímco Macbook Pro M1 nabízí 16–20 hodin s obrazovkou 2560×1600. I Macbook Air M1 nabízí až 15–18 hodin na baterii, což je dvojnásobek specifikace Intel Evo!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama