Jak neselhat a doletět na Měsíc a zpět
Článek Jak neselhat a doletět na Měsíc a zpět

Jak neselhat a doletět na Měsíc a zpět

Michal Rybka

Michal Rybka

6. 6. 2021 12:23 7

Seznam kapitol

1. Tolerance k chybám 2. ROM s dráty 3. Margarete Hamiltonová 4. Zkusili jste to restartovat? 5. Pryč s chaosem 6. 21312 Women of NASA

Bylo nebylo, počítače byly tak strašně nespolehlivé, že jste je prostě nemohli provozovat jen tak: Bez parity, na integrovaných obvodech a bez dozoru samotné. Přesto se našli lidé, kteří bojovali s chybami – a mezi nimi jedna opravdu výjimečná vývojářka, která software zodolnila tak, že jste mu i život mohli svěřit!

Reklama
Reklama

Za svou činnost dostala spoustu ocenění. V roce 1986 obdržela Augusta Ada Lovelace Award od Association for Women in Computing. V roce 2003 ni NASA ocenila Exceptional Space Act Award a dala odměnu 37200 dolarů, což byla největší odměna pro jednotlivce, kterou NASA darovala. V roce 2016 obdržela Presidential Medal of Freedom, což je nejvyšší civilní vyznamenání USA, od prezidenta Baracka Obamy.

A samozřejmě, ti paranoidnější z vás si řeknou: Sakra, kdy nám konečně začne vnucovat to Lego? Protože ano, Margaret Hamiltonová patří k velmi malému počtu skutečných lidí, kteří dostali svoji vlastní figurku v Legu. Bohužel máte smůlu: Speciální set 21312 Women of NASA byla limitka, která vyšla v roce 2017 a už se neprodává. Pokud vás kosmické Lego baví stejně jako mě, máte smůlu a budete si ho muset koupit s nehoráznou přirážkou od specialistů, které staré limitky přeprodávají. 

Buď jak buď existuje to a mimo Margaret Hamiltonové tam najdete i astronomku Nancy Grace Romanovou, „Matku teleskopu Hubble“, první americkou astronautku Sally Rideovou a první barevnou americkou astronautku Mae Jemisonovou. O Nancy Romanové uslyšíme hodně často, protože nový infračervený orbitální teleskop bude pojmenovaný po ní!

Margaret Hamiltonová je úžasnou postavou dějin výpočetní techniky. Ne tím, že by udělala něco dramatického – ale naopak, její formalizace a metody prevence chyb nám software zklidnily a učinily svět bezpečnějším a spolehlivějším. A právě v tom je její největší přínos.

Lego stavebnici rakety Saturn V s modulem Apollo, kterému na měsíc pomohl dnes zmiňovaný AGC, si můžete zakoupit u našeho partnera czc.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning