Jako lumíci: Všichni musí najednou dělat to samé!
i Zdroj: PCTuning.cz
Historie Článek Jako lumíci: Všichni musí najednou dělat to samé!

Jako lumíci: Všichni musí najednou dělat to samé! | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

26. 2. 2016 19:00 23

Seznam kapitol

1. Když všichni museli mít okna 2. Éra bežžubých tiskáren 3. A všichni na adventury, simulátory, střílečky, RTS... 4. Každá vlna se přežene...

Jedním ze zajímavých rysů evoluce počítačových technologií je stádovost. Výrobci i vývojáři se hromadně vrhají do stejných nápadů a stejně hromadně je opouštějí. Poptávkou se řídí jen minimálně: Buď žerete momentální hardwarové a softwarové módní trendy a jdete po tom, co zrovna frčí, nebo máte smůlu.

Reklama

Jediné, co mě utěšuje, je fakt, že každá móda jednou skončí. Stejně, jako k nám hardwarový trend přikvačí, tak zase odkvačí a dlouho, dlouho ho neuvidíme. Nu, příště, až se objeví něco skvělého, jako byly klávesnice s rolovacím kolečkem, si je radši nakoupím do zásoby. Příště už budu chytřejší, protože vím, že sebepraktičtější hardware ani software s námi nezůstane navždy a že když se začne objevovat nějaká pitomost, jako například klávesy PgUp a PgDn kombinací Fn + šipek, nastala chvíle se předzásobit, protože manažeři již běhají po vývojovém oddělení a křičí, že to musí mít taky a ty zastaralé klávesnice s oddělenými klávesami PgUp a PgDn musí okamžitě skončit. Tak nějak to nepochybně funguje, protože jinou logiku za tím prostě nevidím.

Jako lumíci: Všichni musí najednou dělat to samé!
i Zdroj: PCTuning.cz

Naštěstí není vše tak temné. Milujete jako já klávesnice IBM Model M, ty skvělé, těžké, extrémně odolné a hlasitě cvakající mechanické potvory? Jde o vrchol mechanického inženýrství a nesmírně odolného designu, byť velmi těžkého. Se 2 kg váhy je autor z Ars Technica charakterizoval jako „battleship of a keyboard“, já bych to parafrázoval jako „klávesnicový tank“.

Možná se vám nepodařilo sehnat dostatečně zachovalý kus, když ještě bývaly po bazarech anebo se vám nechce používat dvojice konvertorů z AT na PS2 a z PS2 na USB. Tuhle fenomenální klasiku si v inovovaném provedení stále můžete pořídit od firmy Unicomp, která je nabízí v „ultraklasické verzi“, byť s klávesami Windows a Menu, které na původních klávesnicích Model M nenajdete.

Jako lumíci: Všichni musí najednou dělat to samé!
i Zdroj: PCTuning.cz

Nabízejí i zkrácenou verzi (spacesaver), verzi pro OSX, verzi s trackpointem, verzi s trackballem, verzi pro terminál a v případě, že chcete konkrétní typ klávesnice od IBM, tak vám ji dodají v inovované verzi. A můžete si doobjednat třeba i tlačítka pro Linux! Tak přece jen někdo zachovává soudnost, odolává proudu a módě a zachová nám osvědčenou klasiku. A to mě naplňuje nadějí, protože to, co funguje dobře, není nutné inovovat jen proto, aby to vypadalo jinak.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama