Jedenáct 128GB flashdisků pro USB 3.0 a 3.1 v testu | Kapitola 9
Seznam kapitol
Ač už se dnes spousta věcí pere pod tlakem do cloudu a SSD disky zlevňují na směšné částky, flashky jsou stále využívány pro svou kapacitu a skladnost. Tu a tam se pár desítek giga dat po kapsách hodí. Pokud si lámete hlavu s tím, který disk za vaše peníze nabídne nejvíc, pak se můžete inspirovat třeba v dnešním testu.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Další Samsung s modelovým kódem MUF128AB/EU je menší bráška předchozí varianty. Díky svým miniaturním rozměrům se hodí zejména do autorádií nebo do zařízení, kde jí nechcete dávat moc na odiv. Stejně jak u předchozího modelu výrobce uvádí rychlost čtení až 300 MB/s. Samozřejmostí je též voděodolnost, magnetická odolnost a přežití nukleární apokalypsy.

ATTO benchmark ukazuje, že co se rychlosti týká, je na tom stejně jako Samsung USB Bar Plus. Hodnoty zápisu se pohybují na hranici 50 MB/s, schopnost čtení (alespoň v ATTO benchmarku) je velmi slušná, ať už jde o miniaturní soubory či velkoobjemové. Oproti BARu se však naměřené hodnoty v různých USB portech příliš neliší.


CrystalDiskMark ukazuje zejména excelentní čtení a zápis malých souborů.


Výrazně nižší průměrnou rychlost čtení však naměřil HD Tune. Alespoň byla na obou počítačích takřka stejná.


Počet operací za sekundu? Samsung v tomto testu svými flashkami opravdu dominuje. Naměřené IOPS výsledky na USB 3.1 jsou dechberoucí.

V případě USB 3.0 jsou IOPS též nad průměrem, i když ne tak výrazně.

Praktický test vždy odhalí pravdu. Na notebooku s USB 3.0 byla rychlost zápisu necelých 40 MB/s a rychlost čtení 170 MB/s byla bottlenecknuta přenosem na SSD.


Kopírování dat v USB 3.1 rozhraní, to už je ovšem jiné kafe. Ač je zápis rychlejší o slabých 6 MB/s, rychlost čtení je díky stroji diametrálně odlišná – krásných 311 MB/s.


Samsung USB bar je ideální volbou, pokud sháníte obrovskou flashku do autorádia, případně jiného zařízení, kde chcete výrazně navýšit kapacitu, ale zároveň je nikam příliš nepřenášíte. Vzhledem k plastové konstrukci totiž působí dost křehce a dokážu si živě představit, že vylomit USB konektor z flashky by nebyl žádný problém. Přesto s takovými výsledky IOPS v nejrychlejším USB portu může na všechny ostatní soutěžící se vztyčeným prostředníčkem machrovat.