Jedenáct 128GB flashdisků pro USB 3.0 a 3.1 v testu | Kapitola 13
Seznam kapitol
Ač už se dnes spousta věcí pere pod tlakem do cloudu a SSD disky zlevňují na směšné částky, flashky jsou stále využívány pro svou kapacitu a skladnost. Tu a tam se pár desítek giga dat po kapsách hodí. Pokud si lámete hlavu s tím, který disk za vaše peníze nabídne nejvíc, pak se můžete inspirovat třeba v dnešním testu.
Posledním testovaným kouskem je miniaturní paměťový disk s produktovým kódem SDCZ430-128G-G46 od SanDisku. S rozměry 8,8 × 19,1 × 15,9 mm (D × Š × V) se jedná o vůbec nejmenší flashku v našem testu. V horní části je očko na poutko, krom toho obsahuje i šifrovací software. Vaše může být už za 600 Kč.
V prvním testu prcek uspěl v obou zařízeních celkem stejně. Práce s malými soubory je kvapná, horší je to s těmi objenějšími.
Hodnoty zápisu v CrystalDisku byly, co se týká velikých souborů, až podezřele vysoké.
HD Tune ovšem v rychlém USB portu flashku při čtení opět potopil. Zřejmě má averzi na produkty od Sandisku.
V pomalejším USB testy vyšly sice také podprůměrně, ale o poznání líp než na stolním PC.
IOPS test v HD Tune byl opět velmi podezřelý.
Praktický test zápisu 110 GB přes rozhraní USB 3.0 předváděl bídné rychlosti jak čtení, tak zápisu.
Zápis v USB 3.1 Gen 2 byl tak pomalý, že bych ty nuly a jedničky snad rychleji vyryl do hliněných destiček.
Rychlost čtení 10 GB byl snad jediným testem, kterým překvapil. Zápisem o rychlosti 134 MB/s si flashka na poslední chvíli spravila reputaci.
Pokud sháníte nenápadný miniflashdisk do autorádia, popřípadě do zařízení, kde jej chcete schovat a v ideálním případě ponechat jednou uložená data, pak je tenhle drobek právě pro vás. Pomalý zápis je v tomto případě daň za rozměry. Flashka má nejspíš i problémy s kompatibilitou, hodně záleží, ve kterém PC nebo portu zrovna probíhá čtení.