Jedenáct 128GB flashdisků pro USB 3.0 a 3.1 v testu | Kapitola 2
Seznam kapitol
Ač už se dnes spousta věcí pere pod tlakem do cloudu a SSD disky zlevňují na směšné částky, flashky jsou stále využívány pro svou kapacitu a skladnost. Tu a tam se pár desítek giga dat po kapsách hodí. Pokud si lámete hlavu s tím, který disk za vaše peníze nabídne nejvíc, pak se můžete inspirovat třeba v dnešním testu.
Bližší specifikace jsou následující:
PC sestava:
CPU: Core i7 7700K @ 4700 MHz
RAM: Adata Spectrix 32 GB DDR4-3000 MHz
MB: Asus TUF Z270 Mark 1
SSD: M2 SATA WD Blue 500 GB & M.2 WD Blue 500 GB
OS: Windows 10 Pro Build 1803
USB: AS Media USB 3.1 Gen 2 + USB-C
Notebook:
MSI GT60 2OC-Cz
CPU: Core i7 4800 MQ (Hasswell)
RAM: 16 GB DDR3
SSD: SATA Kingston HyperX Fury 240 GB
OS: Windows 10 Pro Build 1803
USB: Intel USB 3.0
K testování v PC posloužily hned tři aplikace. ATTO Disk Benchmark v 4.00.0f2 otestoval rychlost karty pomocí testování široké škály objemů dat od 512 Bytů po 64 Megabytů. V HDTune Pro 5.00 se pak ukázala zejména efektivita náhodného přístupu spolu se sekvenčním čtením. CrystalDisk Mark 6.0.2 x64 sloužil ke komplexnímu testu zápisu a čtení, a to jak sekvenčního, tak i práce s malými soubory. U CrystalDisk Marku se na chvíli zastavíme a pro lepší porozumění si vysvětlíme jednotlivé položky testů:
• SeqQ32T1 – Sekvenční čtení / zápis o velikosti bloků 128 KB více vlákny
• 4KQ32T1 – Náhodné čtení /zápis 4KB s pomocí více vláken
• Seq – Sekvenční čtení / zápis o velikosti bloků 1MB prostřednictvím jednoho vlákna
• 4K – Náhodné čtení / zápis o velikosti bloků 4KB prostřednictvím jednoho vlákna
V testech CrystalDisk Marku jsem se zaměřil na hodnoty Seq a 4k.
Během testování jsem si vzpomněl, že jste kdysi dávno v komentářích žádali testy související se zaplnění celé kapacity paměťových médiích. Pravdou je, že se jedná o nejlepší možný test, který ukáže schopnosti čtení a zápisu v celé své kráse. Vzhledem k časové náročnosti tohoto testování probíhal tento test pouze na notebooku. Na flash disky jsem kopíroval 110 RAR souborů o kapacitě 1 GB, došlo tedy k téměř úplnému zaplnění. Samozřejmě jsem nezapomněl ani na rychlosti čtení. K tomuto testu jsem k zachycení přenosových rychlostí a době kopírování využil součást windowsů – program spustitelný v příkazovém řádku s názvem robocopy. Pro ověření, že funguje spolehlivě, jsem zkopíroval jeden adresář mezi dvěma SSD disky.
K praktickému testu si dovolím ještě podstatnou poznámku. Když jsem dumal nad výsledky kopírovacích testů v notebooku a všechno nasázel do grafu, zjistil jsem, že rychlejší kusy během testu zřejmě bottleneckovala schopnost mého notebooku zápisu na SSD – 110 GB čtení z flashky se rovnalo maximální zapisovací rychlosti systémového SATA SSD v hodnotách kolem 170 MB/s (hodně jsem se divil, proč zápis u nejrychlejší výrazně převyšuje čtení). Vypovídající hodnotu má tak 10GB test na desktopu, případně i porovnání rychlostí pomalejších flashek v obou strojích. Proti tomu zápis by měl být u většiny OK, jelikož se z SSD naopak četlo.
Vzhledem k tomu, že na PC jsem testoval v USB 3.1 Gen 2 portu, rozhodl jsem se otestoval čtení a zápis i zde. Vzhledem k časové náročnosti testů jsem vzorek snížil na 10 × 1 GB soubory.
Testované kousky jsou řazeny dle abecedy. Během jednotlivých testů, které byly několikrát opakovány, jsem zaznamenal rozdíly v rychlostech s ohledem na to, v jakém USB portu byly flashky vloženy. Občas to vypadalo, že jejich rychlost závisí na jejich momentální náladě. Rozhodl jsem se prezentovat ty nejlepší naměřené výsledky na obou zařízeních (v několika kolech kopírování velkých objemů se výrazné rozdíly neprojevily.)