Jedenáct 128GB flashdisků pro USB 3.0 a 3.1 v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Jedenáct 128GB flashdisků pro USB 3.0 a 3.1 v testu

Jedenáct 128GB flashdisků pro USB 3.0 a 3.1 v testu

Jan Preclík

Jan Preclík

12. 6. 2019 16:00 50

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Testovací sestavy & metoda testování 3. ADATA DashDrive UV150 128GB 4. ADATA UV320 128GB 5. Kingston DataTraveler SE9 G2 128GB 6. Kingston HyperX Savage 128GB 7. Patriot Supersonic Boost XT 128GB 8. Samsung USB 3.1 128GB Bar Plus
9. Samsung USB 3.1 128GB Fit Plus 10. Samsung USB-C 3.1 128GB Duo Plus 11. SanDisk Cruzer Extreme GO 128GB 12. SanDisk Ultra Dual USB Drive m3.0 128GB 13. Sandisk Ultra Fit USB 3.1 128GB 14. Srovnání výkonu v grafech 15. Závěr

Ač už se dnes spousta věcí pere pod tlakem do cloudu a SSD disky zlevňují na směšné částky, flashky jsou stále využívány pro svou kapacitu a skladnost. Tu a tam se pár desítek giga dat po kapsách hodí. Pokud si lámete hlavu s tím, který disk za vaše peníze nabídne nejvíc, pak se můžete inspirovat třeba v dnešním testu.

Reklama

Diskety, CDčka, DVDčka, taková média jsme my, staré páky, hojně využívali před dávnými lety. Oplakávali jsme každý vadný sektor disket či rýhy na plackách, které měly fatální následky. Strkali jsme obrovská média do ještě větších mechanik a četli z nich závratnou rychlostí ve stovkách kilobytů, nebo jednotkách megabytů. Taková byla devadesátá léta a začátek současného tisíciletí.

Jedenáct 128GB flashdisků pro USB 3.0 a 3.1 v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Na začátku to měly flash disky pekelně těžké. Paměťová média pro USB byla na svou dobu pekelně drahá. Marně jsem pátral v paměti, kolik jsem utratil za svou historicky první flashku o směšné kapacitě. V hlavě mi utkvěla jen jediná vzpomínka – MP3 přehrávač Diamond o kapacitě 64 MB za cenu přes 6000 Kč. To bylo zhruba před sedmnácti lety, což už je dávná minulost. Za obrázek balení bych chtěl poděkovat Ericu E. Johnsonovi, s jehož svolením jsem jej mohl z webu použít. Pokud byste si chtěli prohlédnout víc nebo se dočíst o tomto historickém kousku něco víc, můžete tak učinit na stránkách jeho muzea duševního vlastnictví.

Jedenáct 128GB flashdisků pro USB 3.0 a 3.1 v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

V dnešní době je flash disk perfektní náhradou vyměnitelných médií. Všechny současné počítače už jsou standardně vybaveny rychlými porty USB 3.0, které současné flashky z valné většiny podporují. Teoreticky tak mohou dosahovat přenosové rychlosti stovek megabytů za sekundu. Kromě toho, že z nich pohodlně nabootujete instalačku operačního systému, mohou posloužit také jako větší úložiště drahocenných dat, které s sebou všude taháte na klíčích (a samozřejmě je pravidelně zálohujete na nějakém spolehlivějším úložišti).

Původně bylo testovaných kousků třináct, dva bohužel padly za vlast během testování. Nedošlo k fyzické likvidaci nebo utopení, po pár „zásunech“ jedna přestala fungovat a tvářila se jako prázdné médium, druhá se pro změnu odmítla načítat úplně.

Jedenáct 128GB flashdisků pro USB 3.0 a 3.1 v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Jedenáct kousků každopádně přežilo a v následujících kapitolách se na schopnosti každé z nich podíváme pod drobnohledem. Deset testovaných kusů je v cenové hodnotě přibližně od pěti set do tisíce korun. Do testu nám zabloudilo i jedno Lamborghini mezi flashkami, za které date zhruba dvojnásobek, ale zklamáni rozhodně nebudete.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama