Když ještě počítače měly koule aneb od počítadla až k PC
Hry Článek Když ještě počítače měly koule aneb od počítadla až k PC

Když ještě počítače měly koule aneb od počítadla až k PC | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

6. 8. 2016 03:00 8

Seznam kapitol

1. Těžkopádná mechanika 2. Počítače na kliku 3. Mlýnek na čísla 4. Osobní počítač...ky
5. Když chcete počítač do kapsy... 6. LSI, CMOS, LCD, ROM... 7. Když se vývoj kalkulačky zvrtne....

Nedávno se mi podařilo pro Alza Muzeum provést fantastickou akvizici rozsáhlé sbírky kalkulaček. Když jsme se o akvizici bavili, několikrát padla otázka: Proč zrovna kalkulačky? Jaký mají vztah k výpočetní technice? Odpověď je jednoduchá: Zásadní. Počítač má po „počítání“ ostatně i jméno, i když už dávno neslouží jen k počítání.

Reklama
Reklama

To byla myšlenka, která se poprvé objevila ve firmě Busicom, kde nějakého vývojáře napadlo, že vyvíjet speciální obvody je pomalé a složité. Co takhle použít univerzální procesor, třeba jenom malý a slabý, sestavit v podstatě miniaturní počítač a naprogramovat ho tak, aby se choval jako kalkulačka? Univerzální procesor se přitom může starat nejenom o výpočty, ale také o skenování klávesnice, zobrazování výsledků a tak dále. Pokud se to dobře naprogramuje, jako se to povedlo třeba u kosmických lodí Apollo, nikdo si nevšimne toho, že stroj se neskládá z několika podsystémů, ale je tam jeden procesor, který se stará o všechno. Stačí vhodně stanovit systém, který bude pravidelně skenovat klávesy, rozsvěcovat displej a ve volném čase bude počítat numerické úlohy, které do kalkulačky uživatel bouchá.

A tak se Busicom rozhodl oslovit pidifirmičku se jménem Intel a nechal si od ní vyrobit první mikroprocesor na světě – Intel 4004. Byl to čtyřbitový procesor, který počítal s polovinou byte – niblem. Nibly měly tu výhodu, že jste nepotřebovali 8 datových vodičů, ale jenom 4. Návrh desky kalkulačky se tím výrazně zjednodušil. (Tenhle podivuhodný rys zůstal kalkulačkám Hewlett Packard až do 90. let!) A tak vznikla první kalkulačka a zároveň první počítač s mikroprocesorem – Busicom 141-PF (1971), dnes velmi ceněný sběratelský kus.

By Swtpc6800 Michael Holley - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8635231
By Swtpc6800 Michael Holley - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8635231

Mimochodem – pokud vás zajímá, zda se 4004 jmenoval podle niblu (4 bity), tak jen částečně. První čtyřka označuje šířku sběrnice, ale 4001 byla paměť ROM, 4002 paměť RAM, 4003 desetibitový posuvný registr a 4004 pak čtyřbitový procesor na fantastických 750 kHz. (Ano, to je 0,75 MHz anebo na dnes běžnější míru 0,00075 GHz.) Teprve později Intel přešel na notaci, která jim vydržela až do Pentia: 8008, 8080, 8086, 80186, 80286, 80386 a 80486. Teprve pak přišlo Pentium – původně 80586.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning