Když ještě počítače měly koule aneb od počítadla až k PC
Hry Článek Když ještě počítače měly koule aneb od počítadla až k PC

Když ještě počítače měly koule aneb od počítadla až k PC | Kapitola 7

Michal Rybka

Michal Rybka

6. 8. 2016 03:00 8

Seznam kapitol

1. Těžkopádná mechanika 2. Počítače na kliku 3. Mlýnek na čísla 4. Osobní počítač...ky
5. Když chcete počítač do kapsy... 6. LSI, CMOS, LCD, ROM... 7. Když se vývoj kalkulačky zvrtne....

Nedávno se mi podařilo pro Alza Muzeum provést fantastickou akvizici rozsáhlé sbírky kalkulaček. Když jsme se o akvizici bavili, několikrát padla otázka: Proč zrovna kalkulačky? Jaký mají vztah k výpočetní technice? Odpověď je jednoduchá: Zásadní. Počítač má po „počítání“ ostatně i jméno, i když už dávno neslouží jen k počítání.

Reklama
Reklama

Kalkulačky se vyvíjely i v 80. a 90. letech. Texas Instruments použil ve svých kalkulačkách procesor Motorola Dragonball, nízkonapěťovou verzi populární Motoroly 68000. Známý procesor zjednodušoval vývoj komplexního grafického softwaru, ale to už se více a více ukazovalo, že podobně jako se v minulosti místo specializovaných čipů vzal mikroprocesor, možná by se místo specializované kalkulačky mohl vzít třeba mobil a kalkulačku nahradit softwarem. Dotykovou obrazovku to má, je navíc grafická, výkon mají mobilní procesory na rozdávání a nejen to, mají i kameru, se kterou mohou jako v The Big Bang Theory naskenovat napsanou rovnici, rozeznat ji a spočítat. Není třeba speciální hardware, tohle všechno je už v telefonu. Kalkulačky, které procházely paralelní evolucí s PC, kapesními počítači a mobily, se s nimi opět setkaly a zase se všechno spojilo dohromady.

Dnes máme jenom dva důvody, proč používat dedikované kalkulačky: Za prvé, dnes je extrémně levné kalkulačku vyrobit. Je konstrukčně enormně jednoduchá a jednočipový počítač obstará vše. Za druhé, jsou situace, kde je použití mobilů zakázané, jako jsou třeba zkoušky ve škole. Nejnovější kalkulačka od Hewlett Packard HP Prime dovoluje vzdálené přepnutí do zkouškového režimu, kde se zakážou některé funkce, které by dovolily studentům podvádět při zkouškách. To je trochu smutná role, co už ale naděláme.

Už chápete, proč jsou kalkulačky pro historii výpočetní techniky důležité? Velké množství technologických inovací se odehrálo právě u nich – miniaturizace, mikroprocesory, LCD, CMOS, softwarové moduly a tak dále a tak dále. Řada prvků, která se u nic objevila, si našla cestu k laptopům a později k PC obecně. A ostatně kalkulačky byly první i u smartwatch – podívejte se na hodinky Hewlett Packard HP01! Tenhle skvost z roku 1977 byl na počátku šílenství digitálek, hodinek s kalkulačkou, databankových hodinek a dnes to samé vidíme i u moderních smartwatch.

A přitom to byla jenom kalkulačka. „Jenom“ kalkulačka!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým Pctuning