Kingston HyperX 3K – dostupnější cena, vyšší spolehlivost
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Kingston HyperX 3K – dostupnější cena, vyšší spolehlivost

Kingston HyperX 3K – dostupnější cena, vyšší spolehlivost | Kapitola 13

Tomáš Hort

Tomáš Hort

4. 6. 2012 03:00 33

Seznam kapitol

1. Nutný model do portfolia 2. Specifikace a vlastnosti řadiče SandForce SF-2281 3. Představení Kingston HyperX 3K 4. Firmware, testovací metodika a sestava 5. Výsledky testů 6. Testy malých souborů I. (nejdůležitější) 7. Testy malých souborů II. (důležité)
8. Sekvenční testy (málo důležité) 9. Počet operací za sekundu (IOPS) 10. Přístupová doba 11. Bodové hodnocení a syntetické testy 12. Praktické testy 13. Cena, hodnocení, klady a zápory

HyperX 3K zapadá do nově utvořeného segmentu SSD s dostupnějšími synchronními NAND flash s nižší výdrží. Naví je levnější než původní modrý HyperX. K tomu přimíchejte (opět) upravený firmware řadiče SandForce SF-2281 zaměřený hlavně na spolehlivost a máme hlavní charakteristiku nového Kingstonu HyperX 3K.

Reklama

Po všech grafech a testech jsme skoro u konce dnešní recenze. Shrňme si proto ještě vlastnosti mimo samotného výkonu SSD.

Dnešní SSD disky jsou tak úsporné, že rozdíly mezi stejně velkými modely se stejným typem NAND flash pamětí bývají zřídkakdy větší než jeden watt. Ale mezi různě velkými modely jsou rozdíly poměrně zásadní, což je způsobeno větším počtem NAND flash pouzder a čipů v nich. V oblasti měření spotřeby u Kingstonu HyperX 3K 240 GB vám dnes odkážu na měření na Anandtech.com, kde je v testu uvedena spotřeba v několika situacích. Z testů vyplývá, že: v klidu má HyperX 3K 240 GB spotřebu okolo 0,5 wattu, při čtení je to okolo 1,55 a při náhodném zápisu maximálně 2,6 wattu. Výsledky 120GB budou ještě o něco nižší, protože obsahuje o polovinu méně čipů (die). Výsledné hodnoty jsou velmi slušné. Pokud vezmeme v úvahu, že SSD je ve většině případů v klidu nebo data načítá, pohybujeme se na průměrné spotřebě pod jeden watt.

V oblasti ceny patří Kingston HyperX 3K mezi nové levnější řady SSD se synchronními NAND flash na trhu, ač ne úplně nejlepší. Ke dni dokončení těchto řádků (31.5.) je situace na trhu taková, že HyperX 120 GB bojuje cenou s OCZ Vertex 4 nebo Samsunge 830. Nejlevnější SSD se synchronními NAND flash jsou Crucial M4 nebo výprodejový OCZ Vertex 3, které stojí okolo tří tisíc korun a vzhledem k ceně nového HyperX 120 GB jsou výhodnější.

Kingston HyperX 3K – dostupnější cena, vyšší spolehlivost
i Zdroj: PCTuning.cz

V grafu uvádím ceny, za které již testované SSD pořídíte levně v dobrých a prověřených e-shopech k datu 31.5. 2012. V posledním měsíci opět výrazně klesla cena u Crucialu M4, který je aktuálně už pod tři tisíci korunami skvělou volbou. Pokud vám jde o cenu více jak o cokoli jiného, jsou na trhu i SSD s asynchronními paměťmi už od dvou a půl tisíce korun. Určitě se jich nebojte. Ač v některých situacích nemusí dosahovat rychlostí SSD se synchronními paměťovými moduly, vždy budou o obří skok rychlejší než plotnové pevné disky.

Kingston HyperX 3K – dostupnější cena, vyšší spolehlivost
i Zdroj: PCTuning.cz

Poměr celkové kapacity vůči ceně je u SSD disků stále vysoký, avšak mnohem nižší než před několika měsíci, kdy se hodnoty pohybovaly okolo 40 až 50 korun za gigabajt. Stejný je však i rozdíl výkonu oproti plotnovým diskům (měřitelný v benchmarcích je ve většině případů ještě větší). Ceny plotnových disků se v poslední době stále snižují, ale stejně tak se snižují i ceny SSD. V aktuálním grafu již plotnové disky neuvádím, protože se prostě jedná o jiný typ pevného disku, který je po příchodu a rozšíření SSD do moderních počítačů určen pouze k archivaci dat. 240GB verze Kingstonu HyperX je o něco výhodnější na gigabajt nebo 120GB model.

Hodnocení Kingston HyperX 3K 120 a 240 GB

Nové SSD disky Kingston HyperX 3K přichází do doby, kdy zlevněné starší konkurenční SSD nahrazují aktualizované modely. To se projevuje hlavně na ceně, kde v případě Crucialu M4 nebo OCZ Vertexu 3 vidíme, kam lze u výrobců s cenou aktuálně jít. HyperX 3K však stojí jako novinka o více než 500 korun více a konkuruje tudíž nejnovějšímu Vertexu 4 nebo Samsungu 830.

Pokud pomineme cenu, která odpovídá novince na trhu, je HyperX 3K výkonným SSD se synchronními NAND flash čipy s oficiální výdrží 3000 zápisů. Hlavně při čtení malých souborů však nepodává takové výsledky jako jeho předchůdce HyperX 5K nebo hardwarově totožné konkurenční modely. To je podle mého názoru způsobeno tlakem na maximální stabilitu a spolehlivost, z čehož pramení horší přístupové doby, a tedy i rychlosti u malých souborů. V reálném využití rozdíly mezi SSD nepoznáme, v testech je to však někdy i trojnásobný rozdíl, což je dost.

Kladnou stránkou výkonu jsou maximalizované sekvenční rychlosti a obecně rychlost zápisu. Pokud vám přijde, že v jiných recenzích vychází HyperX 3K rychlejší, je to možné. Stále častěji se totiž setkávám s tím, že výrobci optimalizují hlavně podle ovladačů Intel RST nebo AMD AHCI Driver a klasický ovladač Windows msahci.sys možná podceňují. Přitom je poměrně jasné, že mnoho hlavně méně znalých uživatelů používá právě ony základní ovladače. To nicméně ještě vyzkouším v některém dalším článku u porovnání různých aktuálních ovladačů na sestavách Intel a AMD

Kingston HyperX 3K – dostupnější cena, vyšší spolehlivost
i Zdroj: PCTuning.cz

Rozšířené balení s příslušenstvím je skvělé, kdo by ho nepotřeboval, koupí verzi pouze s SSD a redukcí o přibližně 300 korun levněji. U nových SSD Kingston funguje zobrazení aktuální teploty v diagnostických programech – teplotní čidlo funguje, což stále není většinový, ale silně menšinový případ.

Škoda je zatím jen základního informačního softwaru Kingston SSD Toolbox, který neumí nic jiného, než zobrazit pár informací, což umí i ostatní běžné aplikace. Kdo by chtěl udělat secure erase, musí si stáhnout například program Parted Magic a nabootovat do jeho prostředí z USB flash disku.

Kingston HyperX 3K – dostupnější cena, vyšší spolehlivost
i Zdroj: PCTuning.cz

Komentář k tabulce kladů a záporů:

Výkon: Kingston HyperX 3K s řadičem SandForce SF-2281 je závislý na komprimovatelnosti dat, avšak i při plné nekomprimovatelnosti podává hlavně 240GB verze dobré výsledky. Použity jsou kvalitnější synchronní NAND flash paměti. Přístupová doba patří mezi horší, ale rozdíl v reálném využití v porovnání s konkurencí nelze poznat. Nejdůležitější rychlosti čtení malých souborů do 16 kB jsou ale poměrně nízké –  6 z 10.

Kvalita zpracování: kvalita zpracování je velmi dobrá, je otázkou, zda je možná nějaká lepší. Box je zřejmě hliníkový, na vrchní straně je lem plastový. SSD vypadá atraktivně – 10 z 10.

Příslušenství: příslušenství je v Upgrade Bundle kitu mnoho, vybrat si můžeme i běžnou verzi pouze s redukcí na velikosti 3,5". Nic funkčně důležitého nechybí, navíc je box na externí disk pro připojení přes USB – 10 z 10.

Technologie / inovace / aktuálnost HW: technologicky a po stránce inovace je SSD osazen tím nejnovějším, co na trhu je. Levnější 25nm 3K synchronní NAND flash paměti, řadič SandForce SF-2281 řídí zatím bezproblémový firmware. Případvný software by mohl být lepší a umět alespoň Secure Erase. Teplotní čidlo je však jako u jednoho z mála SSD funčkní – 9 z 10.

Cena: cena je poměrně nízká, ale nemá na nejlevnější a podobně nebo více výkonné SSD na trhu (Crucial M4 či OCZ Vertex 3). Vzhledem ke konkurenci by prostě mohla být níže, alespoň ve verzi bez většího příslušenství – 7 z 10.

Graf ceny produktu Kingston HyperX 3K 120GB, 2,5", SATAIII, SH103S3/120G poskytuje server Heureka.cz

Za zapůjčení SSD disků Kingston HyperX 3K 120 a 240 GB děkuji společnosti Kingston.

Za zapůjčení komponent do testovací sestavy děkuji společnostem AMD, OCZ a Gigabyte.

            

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama