Kingston V+200 – SandForce SSD ve znamení nízké ceny
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Kingston V+200 – SandForce SSD ve znamení nízké ceny

Kingston V+200 – SandForce SSD ve znamení nízké ceny | Kapitola 4

Tomáš Hort

Tomáš Hort

12. 4. 2012 03:00 22

Seznam kapitol

1. Kingston V+200 s křížkem po funuse? Určitě ne 2. Specifikace a vlastnosti řadiče SandForce SF-2281 3. Představení Kingston V+200 120 GB 4. Firmware, testovací metodika a sestava 5. Výsledky testů 6. Testy malých souborů I. (nejdůležitější) 7. Testy malých souborů II. (důležité)
8. Sekvenční testy (málo důležité) 9. Počet operací za sekundu (IOPS) 10. Přístupová doba 11. Bodové hodnocení a syntetické testy 12. Praktické testy 13. Cena, hodnocení, klady a zápory

Novými V+200 potvrzuje Kingston svou filozofii vydávání SSD disků, tedy jasnou orientaci na cenu. Není zdaleka první s podobným modelem na trhu, ale přichází podle všeho se spolehlivým a cenově dostupným řešením. Jaký V+200 je a co ho odlišuje od hardwarově totožné konkurence, se dozvíme v dnešní recenzi.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

včera 13:00
5
Reklama

Update firmware

Update firmware je relativně častou událostí, kterou bývá potřeba provést například proto, aby SSD fungoval, jak má. Děje se tak v případě, že v době jeho prodeje nebo i po jeho ukončení dojde k odhalení chyby, která může omezit, znepříjemnit či vyřadit SSD z provozu při určitém použití či po nějakém čase používání. Zní to možná děsivě, ale bohužel se to stává. U SandForce řadičů byla chyba, která způsobovala BSOD systému Windows (vyřešešil obecný SandForce firmware 3.2.2), u Crucialu M4 se v poslední době objevila chyba, která způsobuje po určité době používání falešné hlášení chyby u samokontrolní funkce S.M.A.R.T., tzn. že s diskem není něco v pořádku (řeší firmware 0309).

Update firmware vydávají výrobci také v případě, že je potřeba vyřešit zjištěnou částečnou či úplnou nekompatibilitu s programy či systémy, ať už po stránce hardwaru či softwaru. Existuje ale i potěšující update firmware, na který narazíme v případě, že výrobce optimalizuje řídící software po stránce výkonu. U Crucialu M4 byla takovým výkonným firmwarem verze 0009, u OCZ Octane nová verze 1.13. Update firmware obecně není úplně nejlehčí záležitostí pro běžné neznalé uživatele. Rozhodně doporučuji provádět tuto činnost pouze s pokročilejší znalostí počítačů (ne na úrovni vypnout / zapnout) nebo s někým, kdo takové úrovně dosahuje.

Kingston SSDNow SF Updater

Kingston V+200 jsem na testování obdržel s firmwarem 332, který byl podle všeho první po vydání disku na trh. Hned 6. 3. však vyšla nová revize firmware s označením 501, a proto jsem SSD otestoval s nejnovější verzí. V nové verzi byla podle Release Notes vylepšena spolehlivost, odstraněna unikátní chyba funkce TRIM a také propustnost funkce TRIM. To zřejmě znamená vylepšenou rychlost otrimování po vymazání dat z buněk. A jako poslední vidíme vylepšení rychlosti zápisu.

Kingston V+200 – SandForce SSD ve znamení nízké ceny
i Zdroj: PCTuning.cz

Kingston nemá k updatu firmware žádnou svou speciální aplikaci jako Intel nebo OCZ a používá jen graficky upravenou aplikaci pro update firmware řadičů SandForce. Jediné, co v ní tak můžeme udělat je ono nahrání nové verze FW.

Kingston V+200 – SandForce SSD ve znamení nízké ceny
i Zdroj: PCTuning.cz

  

Jak jsem psal a jak vidíme z prvního screenu aplikace Kingston SSDNow SF Updater, základní verze firmware nahraná v SSD V+200 po vydání byla 332. Program si sám nový firmware nestáhne, je potřeba si ho najít na stránkách výrobce v sekci „Support“, stejně jako u ostatních SSD Kingston. Pro V+200 se nový firmware nachází zde.

Kingston V+200 – SandForce SSD ve znamení nízké ceny
i Zdroj: PCTuning.cz

  

Stažený soubor rozbalíme, spustíme aplikaci jako administrátor, zvolíme správné SSD, dáme v levém spodním rohu „Update firmware“ a vybereme soubor nového firmwaru. Update můžeme v tomto případě provádět i na primárním disku, je však potřeba mít zapnutý AHCI režim (ne IDE), v případě AMD sestavy používat základní ovladač Windows msahci.sys a mít SSD zapojený v nativním SATA konektor čipové sady (ne přes přídavný SATA řadič). Po načtení nového firmware se nám objeví tabulka jako na druhém screenu, klikneme „Proceed“.

Kingston V+200 – SandForce SSD ve znamení nízké ceny
i Zdroj: PCTuning.cz

Nahrávání nového firmware trvá přibližně jednu minutu a po jeho dokončení uvidíme se nám v přehledu u updatovaného disku zobrazí zelená šipka. Pak jen stačí pro kontrolu kliknout na „Rescan For Drives“ a u V+200 se nám objeví nová verze interního softwaru, v mém případě 501. Restartujte počítač a vše je hotovo.

Musím samozřejmě upozornit na to, že ač není tento update destruktivní pro data, výrobce doporučuje zálohovat vše, co na SSD máte. Ztracená data vám nikdo nenahradí.

Testovací metodika

Všechny testy provádím na sestavě AMD. Neměřím celková procentuální hodnocení dle jednotlivých testů, ale nechávám vše na svém komentáři (ať už celkovém nebo u jednotlivých testů) a úsudku čtenáře. Na konci recenze najdete číselné zhodnocení několika zásadních prvků v tabulce, pod kterým také nechybí příslušný komentář. Neprovádím testy v nástroji IOMeter, který je sice pěkný, výsledků dává hodně a měří maximální hodnoty u malých souborů v IOPS, ale pro běžného uživatele je složité porovnání, protože záleží na poměrně detailním nastavení. Pracuji s testy, které si může každý stáhnout sám a bez odbornějších znalostí si porovnat jejich výsledky s těmi v recenzi. Jedná se například o programy CrystalDiskMark, AS SSD Benchmark, ATTO Disk Benchmark nebo nejnovější Anvil Pro.

Celkově se snažím o jednoduché a dobře pochopitelné testy pro každého, k čemuž od minulé recenze pomáhám výrazným snížením počtu testů jen na ty, které nám opravdu o výkonu SSD pro reálné použití něco řeknou. Vzhledem k počtu otestovaných disků jsem rozčlenil výsledky SSD i podle velikosti pro relevantní porovnání. V grafech už jsou přítomny jen SSD, odstranil jsem výsledky plotnových disků, u kterých jsme se přesvědčili, že oproti SSD po stránce výkonu žádnou šanci nemají. Grafy jsou tak přehlednější. Kdo by chtěl porovnání SSD s výkonnými HDD, nechť se podívá do recenze 120GB SSD OCZ Agility 3 a Corsair Force Series 3, kde se v grafech objevily naposledy.

Jelikož jsou recenze mimo jiné i o diskuzi nad produktem případně způsobem jeho testování, nebráním se a dokonce vás nabádám k návrhům a připomínkám, které k testům a informacím budete mít. Hlavně v klidu a bez zbytečných emocí ;). Sám také testy vylepšuji a přicházím na některé chyby, které buď ihned nebo v dalších recenzích opravuji, takže se nebojte upozornit, pomůžete tím všem ostatním. Teď už ale k testům, které budu provádět.

Anvil`s Storage Utilities v1.0.34 Beta11 (NTFS)

AS SSD Benchmark v1.6.4237.30508 (NTFS)

ATTO Disk Benchmark v2.46 (NTFS)

CrystalDiskMark v3.0.1 (NTFS)

HD Tune Pro v4.60 / v4.61 (čtení – NTFS, zápis – no file system)

PCMark Vantage v1.0.2.0 (NTFS)

Všechny testy až na zápis v HD Tune Pro provádím s nainstalovaným operačním systémem Windows 7 HP 64-bit na testovaném SSD (disk je tedy primární – bootovací). Výsledky pak mohou být nižší než maximální, ale jsou reálnější. SSD jsou pro běžného uživatele v dnešní době vzhledem k jejich ceně určeny hlavně na operační systém a jeho zrychlení, a proto je porovnání solid state disků s nainstalovaným OS více vypovídající. Je jisté a otestované, že se v mnoha případech budou výsledky lišit i poměrně o dost (případ levnějších SSD s asynchronními NAND flash paměťmi) s výsledky z ostatních webů, kde ve většině případů recenzenti měří s diskem prázdným (sekundárním).

Testy provádím se základním SATA AHCI ovladačem msahci.sys, který je součástí Windows 7 Home Premium. Všechna měření až na PCMark Vantage provádím minimálně třikrát. Do výsledků v grafech pak nedávám průměr ze všech měření, ale nejvyšší dosaženou hodnotu pro daný test. Většina testů vychází stále přibližně stejně, pokud by to tak nebylo, příslušný výsledek okomentuji zvlášť.

U SSD disků nerozhodují o reálném výkonu sekvenční testy, ale rychlosti při práci s malými soubory, na což upozornil i výsledek testu společnosti Toshiba.

Kingston V+200 – SandForce SSD ve znamení nízké ceny
i Zdroj: PCTuning.cz

Celých 66 procent všech přístupů tvoří 4kB bloky dat a 90 procent zapisovaných (a tedy i čtených) souborů má velikost do 16 kB. Tomu odpovídají i testy, kde se zaměřuji hlavně na tyto malé soubory, které mají na celkovou rychlost disku v systému největší vliv.

Testovací sestava

Testovací sestava je založena na platformě AMD. Základní deskou je Gigabyte 990FXA-UD7 (rev. 1.1) s čipovou sadou AMD 990FX a s jižním můstkem SB950. Ten plně podporuje rozhraní SATA III 6Gb/s. BIOS je běžně nahrán poslední oficiální, tedy F8a.

Kingston V+200 – SandForce SSD ve znamení nízké ceny
i Zdroj: PCTuning.cz

Je pravda, že v celkových výsledcích poskytují sestavy AMD o něco nižší výsledky než sestavy Intel s nainstalovaným ovladačem Intel RST. O něco pomalejší bývají sekvenční rychlosti, často (hlavně na řadičích SandForce) i rychlosti přenosu malých souborů.

Kingston V+200 – SandForce SSD ve znamení nízké ceny
i Zdroj: PCTuning.cz

V sestavě je běžně zapojen systémový SSD OCZ Vertex 3 Max IOPS 120 GB (nebo OCZ Vertex 2 60 GB) a jeden interní plotnový disk Western Digital Caviar Black 640 GB. Operační paměti Corsair Vengeance jsou osazeny v zapojení 2x4 GB, dohromady tedy mají velikost 8 GB. Grafická karta stejně jako operační paměti testy SSD měřitelně neovlivňuje. Aktuálně je osazena mainstreamová Sapphire HD 6850 Toxic.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama