Kingston V+200 – SandForce SSD ve znamení nízké ceny | Kapitola 3
Seznam kapitol
Novými V+200 potvrzuje Kingston svou filozofii vydávání SSD disků, tedy jasnou orientaci na cenu. Není zdaleka první s podobným modelem na trhu, ale přichází podle všeho se spolehlivým a cenově dostupným řešením. Jaký V+200 je a co ho odlišuje od hardwarově totožné konkurence, se dozvíme v dnešní recenzi.
Balení a příslušenství
Kingston uvádí svou novou řadu SSD V+200 ve velikostech 60, 90, 120, 240 a 480 GB. Místo 180GB modelu, který se také u některých výrobců objevuje (například u Intel 520 v minulé recenzi), je zvolena raději velikost 90 GB. To je logičtější řešení vzhledem k ceně a portfoliu zákazníků, kteří by si mohli takovou velikost koupit raději, než dvakrát větší a také dražší řešení.
Můžeme si také vybrat ze dvou typů balení - levného, které obsahuje pouze SSD a dražšího Upgrade Bundle kitu. V něm najdeme navíc mnoho užitečného příslušenství. Rozdíl v ceně je okolo dvou set padesáti korun.
Pro dnešní test jsem obdržel 120GB verzi s příslušenstvím (tedy dražší typ). V barevné krabičce je umístěna další kartonová krabička a v ní nejdříve všechno příslušenství a až pak vespod samotný SSD, který překvapivě není v žádném pytlíku, ale leží jen tak na dně kartonu.
Jediná ochrana proti tomu, abychom věděli, že jsme obdrželi opravu nový a nepoužití SSD, je v samolepkách u otevírání krabičky. Zda to stačí, nebo ne, je otázka. Po detailním prohlédnutí jejich dřívější odlepení poznáme, ale zase kolik z nás na to tak podrobně při koupi kouká? Jsem tedy spíše pro antistatický pytlík s pevnou samolepkou, kterou lze odstranit jen za cenu její úplné devastace jako v případě Intelu 520. V takovém případě žádné pochyby vzniknout nemohou.
Uvnitř Upgrade Bundle Kit balení najdeme bohaté příslušenství. Troufl bych si i tvrdit, že tolik toho není u žádného jiného modelu jiného výrobce, který se prodává v ČR. V plastové podlouhlé krabičce najdeme dva ohnuté plechy jako redukci na velikost 3,5". Ty se přišroubují k SSD z obou delších stran. U nich je přibalen také SATA kabel a redukce z MOLEX na SATA napájení.
Hned na vrchu krabičky je CD, na kterém najdeme klonovací software Acronis True Image, který se hodí v případě, že nechceme na SSD nahrát nový OS, ale chceme překlonovat ten stávající z původního disku. K tomu je určen i černý box na 2,5" SATA disky. Můžeme ho použít jak při klonování, tak i posléze jako externí řešení pro starý disk, což se stane hlavně v případě notebooků. Box se dá připojit k PC pomocí USB kabelu se standardem 2.0.
Box na starší HDD vyjmutý z notebooku, který může posloužit i pro klonování OS na disku jsem ještě v žádném jiném balení SSD nenašel. V tomto případě doporučuji koupit lehce dražší verzi s příslušenstvím jak do stolního, tak do přenosného počítače. Snad pouze v případě, že byste doma ve stolním počítači již měli nepoužitou redukci na 3,5" nebo disk usazovali od 2,5" se toto balení nevyplatí.
SSD Kingston V+200 120 GB
Tvarem i barevností navazuje Kingston V+200 na předchozí modely Kingston V a V+ nebo V100 a V+100. Zajímavé určitě je, že od doby vydání V+100 (listopad 2010) se ceny SSD snížily i o více než 50 procent, protože V+100 o velikosti 64 GB stál při vydání kolem čtyř tisíc korun, 128GB verze stála kolem sedmi tisíc a 256GB model byl za skoro 16 tisíc.
Box SSD disku je pevný, zřejmě hliníkový, složený ze dvou částí, které u sebe drží čtyři šroubky. Na vrchní straně vidíme velkou samolepku s označením SSD, splněnými normami (loga v levé dolní části), sériovým číslem a bližším označením disku. SVP200S3/120G. Testovaný model byl podle všeho vyroben v prvním měsíci roku 2012 nebo 12. 1. 2012.
Na spodní straně není moc co k vidění, ale přeci jen zde něco důležitého je. Je to totiž hlavička čtyř zmiňovaných šroubků. Není klasická křížová, jedná se o malou hvězdičku s trnem uprostřed. To má odradit běžné uživatele od toho, aby se podívali dovnitř. Ani já jsem nesehnal šroubovák s Torx Dot menší než T8, což však do některé příští recenze SSD Kingston napravím, protože se sehnat dají.
Sériové označení testovaného SSD Kingston V+200 120 GB je SVP200S3/120G. Ač jsem tentokrát nezabrousil do útrob testovaného SSD, o podrobnost v podobě typu použitých NAND flash pamětí vám upřenou nenechám a dovolím si použít obrázek ze serveru LegitReviews z recenze stejného modelu.
Zdroj: legitreviews.com
NAND flash paměť na obrázku je od Intelu a má označení 29F64G08ACME3. Čísla a písmena si už umíme jednoduše přeložit dle starší tabulky číslování NAND flash pamětí Intel. Jedná se tedy o 25nm asynchronní (to tabulka neurčuje, ale víme to) 8GB 8bitové MLC NAND flash paměti s jedním 8GB čipem (die) v pouzdře ve své třetí revizi.
V tabulkovém přehledu specifikací vidíme jednu novou hodnotu, kterou je počet operací u 4kB souborů v trvalém využití. Výrobce tak neuvádí pouze maximální hodnoty naměřené s čistým SSD po secure erase v IOMetru, ale také hodnoty, které by si měl disk držet trvale.