Kryptokrize: Bez grafiky i bez bitcoinu
Článek Kryptokrize: Bez grafiky i bez bitcoinu

Kryptokrize: Bez grafiky i bez bitcoinu

Michal Rybka

Michal Rybka

20. 1. 2018 03:00 101

Seznam kapitol

1. Když se o bitcoin zajímá už i holič 2. A kolik dáte? 3. Kryptoměny jsou kryté ...? 4. Bezpečné i nebezpečné, složité... 5. Regulace visí ve vzduchu 6. Džungle

Rozhodli jste se nakoupit si kryptoměny? A nebo jste už nějaké nakoupili? A nebo jste jimi chtěli zaplatit? A co grafiku, nechtěli jste si v povánoční slevě koupit grafiku? Pokud se o některou z těchto oblastí zajímáte, jistě nestačíte žasnout. Názory expertů se přitom liší: Někdo dnešek považuje za krizi, další za příležitost a někomu to přijde zcela normální. Vyberte si mezi názory ten, který vám nejvíce vyhovuje!

Reklama
Reklama
  • Kryptoměny jsou asi největší příležitostí pro chytré lidi, jak mohou přijít k penězům. Založit Microsoft anebo úspěšný dotcomový startup se povedlo jenom některým, zde je spousta příležitostí – a to proto, že v tomto případě chytří lidé nevymysleli produkty či služby, které směňují za peníze, ale přímo peníze. Pohybovat se v oboru stále není triviální, není to pro každého – a expandující okruh alternativních měn dává další a další příležitosti. Věc se má tak, že pustit se do těžby alternativních měn – anebo si jenom vybrat tu správnou pro investici – není vůbec o nic jednodušší, než bylo odhadnutí úspěchu bitcoinu. Je to matoucí, nepřehledné a nejisté, je to hodně technické, což odstavuje většinu populace, která nemá šanci ani pochopit, o co vlastně jde.
  • Složitost kryptoměn je jejich zásadní nevýhoda i výhoda. Výhoda proto, že dávají šanci těm, kteří jsou ochotní vstoupit do velmi nepřehledné džungle technologií a jsou ochotní postavit se nemalým bezpečnostním rizikům. Skutečná podmínka úspěchu kryptoměn je ale v tom, že v nějakém bodě musí oslovit širší okruh zájemců, jinak se nestanou skutečnou měnou, ale spíš prostředkem pro převody mezi určitou technologickou a ekonomickou elitou. Civilistům je ale obtížné vysvětlit i volitelný poplatek za transakci a jeho vztah k rychlosti vyřízení transakce, navíc pro velký objem malých plateb se kvůli rychlosti a poplatkům kupříkladu dnes bitcoin vůbec nehodí.
  • Kryptoměny jsou současně bezpečné i nebezpečné. Stát vám je sice nemůže vzít, ale se ztrátou hesel o ně můžete přijít, což je činí pro dlouhodobé uložení hodnoty značně problematické. Jak zařídíte bezpečné uložení hesel tak, aby v případě vašeho náhlého úmrtí se k penězům dostali pozůstalí? To je velice netriviální věc, protože pokud jim umožníte přístup jednoduše, můžou vše a beze zbytku převést jinam už za vašeho života. Pokud hesla uložíte digitálně, tak se k nim můžou dostat hackeři. Jednoduchost, s jakou se dají bitcoiny vyfouknout a faktická nemožnost onen proces vrátit, vede k tomu, že se na ně hackeři nepochybně budou zaměřovat všemi způsoby, od klasického malware až po sociální inženýrství.
  • Kryptoměny se týkají všech – a to i těch, kteří s nimi nechtějí mít nic společného. Momentální stav na trhu, kterému v okamžiku psaní této kryptostížnosti kraluje coby nejvýkonnější karta GeForce GTX 1060, je prostě strašidelný. Před Vánocemi mi přišlo, že grafiky za 20–25 tisíc jsou prostě na hlavu, ale dnes ani za tyhle ceny nekoupíte nic lepšího, protože to je všechno vykoupené na kryptotěžbu. K výkonnější grafice se dostanete pouze v případě, že si koupíte celou sestavu, což je stav, který snad vůbec nepamatuju! S růstem cen kryptoměn se do stavění těžařských strojů postavil kde kdo a to za jakékoliv peníze, což je zcela neuvěřitelné. Zbývá jenom to, aby někdo naportoval těžbu na konzole a věčný problém s počítačovými hrami bude vyřešen, protože si budete moct jít hrát tak akorát na hřiště.

Kryptokrize: Bez grafiky i bez bitcoinu

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning