Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu
Hardware Článek Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu | Kapitola 17

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

1. 10. 2013 09:00 10

Seznam kapitol

1. Reinkarnace řady XPOWER 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Popis napájení 6. Další čipy a řadiče 7. MSI Click BIOS 4 – popis grafického rozhraní 8. BIOS – další screenshoty 9. Software I. 10. Software II.
11. Testovací sestava a metodika 12. Benchmarky I. – paměťová propustnost 13. Benchmarky II. – Výkon procesoru 14. Benchmarky III. – Grafický výkon 15. Benchmarky IV. – Propustnost rozhraní 16. Spotřeba a Teploty 17. Měření napětí a přetaktování 18. Extrémní přetaktování s Intel Core i7-4770K 19. Závěrečné hodnocení

Dnes si důkladně prověříme nejnašlapanější základní desku s paticí LGA 1150 od MSI. Z87 XPOWER je vskutku povedená deska vhodná pro hráče, která je prošpikovaná OC funkcemi a osazena kvalitními komponentami. Navíc nabízí bohatou konektivitu a výbavu. Co více si přát? No, snad jen nižší cenu a lepší taktování operačních pamětí.

Reklama
Reklama

Měření napětí

Měření napětí skrze monitorovací software (například CPU-Z, HWiNFO) nebo BIOS je pouze orientační a často velmi nepřesné. Rozhodli jsme se proto měřit reálné napětí multimetrem UNI-T UT61D. U základních desek tak využíváme měřící body anebo napětí měříme rovnou na samotných napájecích obvodech. Měření napětí v idle probíhá po ustálení operačního systému. Zátěž je vytvořena programem OCCT (stejně jako u přetaktování).

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Pro měření napětí jsme deaktivovali veškeré úsporné funkce a nastavili jsme takt procesoru v BIOSu na rovné 4 GHz při napětí 1,3 V. Postupně jsme se snažili nastavit LLC (Load-Line Calibration) tak, abychom kompenzovali Vdroop a hodnota napětí v zátěži pokud možno byla větší nebo rovná té v idle. Nicméně musíme říct, že už v základním nastavení vše fungovalo velmi dobře.

Bez zátěže oscilovala hodnota na multimetru okolo 1300 až 1301 mV. Software CPU-Z přitom četl o něco nižší napětí – 1296 mV. V zátěži se napětí mírně zvýšilo na 1303 mV. CPU-Z přitom ukazovalo stále 1296 mV. Dá se však prohlásit, že regulace napětí na Z87 XPOWER funguje velmi dobře a nedochází k propadům napětí v zátěži. Pouze je zapotřebí brát na zřetel, že CPU-Z ukazuje o něco málo nižší napětí, než skutečně teče do procesoru. I tak se podle něj dá v tomto případě s přimhouřením oka orientovat.

Přetaktování

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Pro otestování „stability“ přetaktování posloužil známý zátěžový burn-in benchmark OCCT ve verzi 4.4.0, který byl vždy spuštěn po dobu 30 minut v jeho 64bitové verzi s velkým Data Setem. Ventilátor byl během celého testu nastaven již na 1600 RPM.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Frekvence BCLK hodně závisí na kvalitě konkrétního kousku procesoru. I přes to existují mezi základními deskami měřitelné rozdíly. S napětím procesoru 1,15 V se nám bez problémů podařil postupně zprovoznit vyšší BCLK Strapy ×1.25 a ×1.66. Mírným navýšením BCLK jsme se dostali až na stabilní frekvenci 173,8 MHz. S nejvyšším ×2.5 Strapem deska již odmítala postovat. Není ovšem problém provozovat sestavu i na daleko nižší frekvenci BCLK (105, 110, 125 MHz apod.). Přetaktování pamětí RAM naopak nebylo zrovna slavné, ale o tom si povíme více později.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Přetaktování jsme měřili s prodejním kusem procesoru Intel Core i5-4670K. Pro testy jsme volili o něco nižší napětí (1,15 a 1,3 V), než (1,25 a 1,35 V) u procesorů s architekturou Ivy Bridge. Při nastaveném provozním napětí na 1,15V jsme se postupem času dostali až na frekvenci 4250 MHz. Teplota napájecích obvodů se přitom držela na pohodových 44 °C.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

S napětím 1,30 V a ventilátorem rotujícím 1600 otáček za minutu se plně stabilní frekvence zastavila na metě 4575 MHz. Z procesoru jsme tak vyždímali opravdové maximum a přitom se teplota VRM obvodů pouze mírně zvýšila a pohybovala se okolo 46 °C. Je to sice něco více, než jsme naměřili u Z87X-OC, ale stále se jedná o velmi dobrou teplotu.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Prověřili jsme rovněž i možnosti navýšení frekvence integrovaného grafického jádra Intel HD Graphics 4600 (GT2), i když na této desce tuto možnost nejspíše nevyužijete. Maximální stabilní takt iGPU s napětím nastaveným na 1,1 V činil 1600 MHz. Tím bychom měli za sebou konvenční přetaktování. Pojďme se nyní podívat, jak si vede Z87 XPOWER v extrémních podmínkách.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning