Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu
Hardware Článek Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu | Kapitola 16

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

1. 10. 2013 09:00 10

Seznam kapitol

1. Reinkarnace řady XPOWER 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Popis napájení 6. Další čipy a řadiče 7. MSI Click BIOS 4 – popis grafického rozhraní 8. BIOS – další screenshoty 9. Software I. 10. Software II.
11. Testovací sestava a metodika 12. Benchmarky I. – paměťová propustnost 13. Benchmarky II. – Výkon procesoru 14. Benchmarky III. – Grafický výkon 15. Benchmarky IV. – Propustnost rozhraní 16. Spotřeba a Teploty 17. Měření napětí a přetaktování 18. Extrémní přetaktování s Intel Core i7-4770K 19. Závěrečné hodnocení

Dnes si důkladně prověříme nejnašlapanější základní desku s paticí LGA 1150 od MSI. Z87 XPOWER je vskutku povedená deska vhodná pro hráče, která je prošpikovaná OC funkcemi a osazena kvalitními komponentami. Navíc nabízí bohatou konektivitu a výbavu. Co více si přát? No, snad jen nižší cenu a lepší taktování operačních pamětí.

Reklama
Reklama

Spotřeba

Výslednou spotřebu (příkonu) sestavy měříme běžně dostupným zásuvkovým elektroměrem EMOS FHT 9999 (pouze s využitím iGPU – bez zapojení dedikovaných grafických karet). Někteří mohou namítnout, že se nejedná zrovna o profesionální řešení, ale na měření rozdílů mezi deskami to bohatě postačuje.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Po zhruba 30 minutách ustálení operačního systému probíhalo měření spotřeby v idle. Zásuvkový wattmetr v této chvíli ukazoval hodnotu 34 W. V zátěži benchmarkem Cinebench R11.5 se spotřeba vyhoupla na 91 wattů. To je v průměru o nějakých 10 W více než u ostatních testovaných desek. Dalo se to však předem očekávat vzhledem k přítomnosti PLX čipu a velkému množství přídavných řadičů, čipů a LED diod.

Teploty – měření bezkontaktním teploměrem

Měření teplot probíhá bezkontaktním teploměrem DT-8810 od výrobce CEM. Zaznamenáváme vždy nejhorší teplotu z měřeného segmentu. Po půl hodině běhu systému odečítáme teploty bez zátěže. Na samotném konci testování desky pustíme opět test OCCT po dobu 30 minut při základní frekvenci procesoru a změříme teploty v zátěži. Ventilátor chladiče procesoru se otáčí pouze rychlostí 800 RPM (stejně tomu bylo u benchmarků měřících výkon sestavy a spotřebu).

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Dosažené teploty PCH čipu (zredukovaného jižního můstku) jsou více méně přímo úměrné velikosti pasivního chladiče a jeho materiálu. Bez zátěže jsme na chladiči PCH čipu naměřili 35 °C. V zátěži se teplota pasivu stále držela na 35 °C.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Dobrá teplota napájecích obvodů je základem dlouhodobého bezproblémového provozu a alfou a omegou při přetaktování. Jak je na tom Z87 XPOWER? Bez zátěže (idle) činila teplota chladiče VRM obvodů 43 °C. V zátěži teplota již výrazně nevzrostla a zastavila se na hodnotě 48 °C. Od rozměrných chladičů jsme čekali o něco lepší výsledek, ale stále se jedná o dobré čísla. Navíc při přetaktování a rychlejších otáčkách ventilátoru se teplota ještě mírně snížila, ale to již předbíháme.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning