Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu
Hardware Článek Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu | Kapitola 4

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

1. 10. 2013 09:00 10

Seznam kapitol

1. Reinkarnace řady XPOWER 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Popis napájení 6. Další čipy a řadiče 7. MSI Click BIOS 4 – popis grafického rozhraní 8. BIOS – další screenshoty 9. Software I. 10. Software II.
11. Testovací sestava a metodika 12. Benchmarky I. – paměťová propustnost 13. Benchmarky II. – Výkon procesoru 14. Benchmarky III. – Grafický výkon 15. Benchmarky IV. – Propustnost rozhraní 16. Spotřeba a Teploty 17. Měření napětí a přetaktování 18. Extrémní přetaktování s Intel Core i7-4770K 19. Závěrečné hodnocení

Dnes si důkladně prověříme nejnašlapanější základní desku s paticí LGA 1150 od MSI. Z87 XPOWER je vskutku povedená deska vhodná pro hráče, která je prošpikovaná OC funkcemi a osazena kvalitními komponentami. Navíc nabízí bohatou konektivitu a výbavu. Co více si přát? No, snad jen nižší cenu a lepší taktování operačních pamětí.

Reklama
Reklama
Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Napájecí kaskáda procesoru je vybavena 32 fázemi. Ty jsou plně digitální a MSI pro ně vymyslelo marketingový název DigitALL Power. Napájecí obvody chladí trojice masivních černých pasivních bloků, které propojuje jedna dlouhá heatpipe trubice. Na jeden z chladičů se vměstnalo žluté písmeno X, které má pulzující podsvícení. Vzhledem robustnosti pasivů však byla montáž chladiče procesoru s push-piny spíše hrou o trpělivosti. Za paticí LGA1150 se nachází dvojice 8pinových konektorů pro přídavné napájení (bez problémů však stačí zapojit pouze jeden z nich).

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Pohled na demontované chlazení desky. Teplo z obvodů napájení procesoru je odváděné skrze modré podušky. Pouze PCH čip má již nanesenou teplovodivou pastu. Uchycení je poctivé a každý z pasivních bloků je k desce pevně přišroubován.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Vedle dvou interních USB 3.0 a 24pinového ATX konektoru napájení jsou standardně umístěné sloty pro operační paměti typu DDR3. Do nich je možné osadit až čtveřici modulů s kapacitou 8 GB a maximální efektivní frekvencí 3000 MHz (OC). Celkově je tak možno do desky osadit až 32 GB paměti. Zobáčky pro aretaci digitálně napájených modulů jsou na obou stranách.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Nedaleko paměťových slotů si nelze nevšimnout OC Essentials – řady tlačítek a přepínačů. Pomocí nichž lze měnit násobič (vrchní řada +/-) nebo BCLK frekvenci (po 0,1 nebo 1 MHz) nezávisle na softwaru. Velikost kroku se volí přepínačem BCLK_STEP1. Na hraně desky se nachází také měřící body pro kontrolu napětí. Nechybí ani tlačítko pro reset BIOSu (ikona blesku). Pro laiky je připraveno tlačítko OC Genie, které automaticky přetaktuje sestavu. V našem případě na 4 GHz (1,2 V) v základní poloze přepínače OC_SWITCH1, respektive na 4,2 GHz (1,25 V) v jeho druhé poloze.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Deska je vybavena královsky i co se týče slotů pro přídavné karty. PCI slot zde sice nenajdete, ale podpora zapojení až čtveřice grafických karet v CrossFire X nebo SLI potěší nejednoho hardcore hráče. V případě osazení dvojice grafických karet běží oranžové sloty PCI_E1 a PCI_E5 v režimu x16 (PCI-E 3.0). Sloty PCI_E1/PCI_E5 sdílí linky s PCI_E3/PCI_E7 a pokud je osadíte grafickou kartou tak budou pracovat všechny v x8 režimu (opět PCI-E 3.0). Pokud máte k dispozici pouze jednu grafickou kartu, tak ji výrobce doporučuje osadit do PCI_E2 slotu, který obchází PLX můstek. Krátké PCI-E x1 sloty jsou standardu PCI-E 2.0.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

V rohu desky je k vidění průhledný proužek, který indikuje počet vrstev PCB a také podsvícený EMI štít chránící audio kodek Realtek ALC1150 (115dB SNR). Ten poskytuje až 7.1kanálový zvuk, a díky vestavěnému zesilovači OPA1652 od Texas Instruments dokáže nakrmit sluchátka s impedancí až 600Ω.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Obdélníkový chladič PCH čipu (jižního můstku) je dostatečně dimenzovaný. Ze zadní strany není přichycen k desce obyčejnými plastovými kolíky s pružinkou, ale drží ho pevně čtveřice šroubků. Opět na něm nechybí žluté prvky včetně podsvíceného loga MSI.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Hned v bezprostřední blízkosti chladiče PCH čipu se nachází mSATA port a také diagnostický POST displej vedle kterého jsou umístěny konektory skříně.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Deska nabízí celkem 10 SATA portů. Šest z nich je vyvedeno z čipsetu Z87 Express a nabízí rychlost 6 Gb/s (nechybí podpora RAID 0, 1, 5 a 10 zapojení). Pátý slot je při osazení mSATA portu automatický deaktivován. Zbylé čtyři porty nalevo má na starost dvojice přídavných řadičů ASMedia (6 Gb/s).

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Na zadním panelu se vyjímá hned osm USB 3.0 portů a jeden kombinovaný port PS/2 pro klávesnici nebo myš. Z obrazových výstupů je k dispozici dvojice HDMI portů a DisplayPort s podporou 4K zobrazení. Zvukové zařízení můžete propojit analogově pomocí šesti pozlacených jacků nebo také digitálně skrze S/PDIF konektor. Výbavu završuje dvojice USB 2.0, síťová karta s RJ45 portem, tlačítko pro reset paměti CMOS a konektory pro antény.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning