Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu | Kapitola 19

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

1. 10. 2013 09:00 10

Seznam kapitol

1. Reinkarnace řady XPOWER 2. Vlastnosti a funkce 3. Představení 4. Detailní pohled 5. Popis napájení 6. Další čipy a řadiče 7. MSI Click BIOS 4 – popis grafického rozhraní 8. BIOS – další screenshoty 9. Software I. 10. Software II.
11. Testovací sestava a metodika 12. Benchmarky I. – paměťová propustnost 13. Benchmarky II. – Výkon procesoru 14. Benchmarky III. – Grafický výkon 15. Benchmarky IV. – Propustnost rozhraní 16. Spotřeba a Teploty 17. Měření napětí a přetaktování 18. Extrémní přetaktování s Intel Core i7-4770K 19. Závěrečné hodnocení

Dnes si důkladně prověříme nejnašlapanější základní desku s paticí LGA 1150 od MSI. Z87 XPOWER je vskutku povedená deska vhodná pro hráče, která je prošpikovaná OC funkcemi a osazena kvalitními komponentami. Navíc nabízí bohatou konektivitu a výbavu. Co více si přát? No, snad jen nižší cenu a lepší taktování operačních pamětí.

Reklama

Komplexní hodnocení berte prosím s jistou rezervou. Je totiž jasné, že ne každý využije množství USB 3.0 portů, lepší zvukový / síťový kodek nebo například mSATA port. Stejně tak ne každý vyžaduje CrossFireX / SLI zapojení nebo dodatečné navýšení výkonu sestavy přetaktováním. Pro někoho může být také důležité bohaté příslušenství, ale to hodně souvisí s cenovou kategorií desky. Někdo zase může ocenit propracovanost a grafické zpracování BIOSu nebo přiloženého softwaru. Pro někoho nemusí být zase důležitá cena, ale raději si připlatí za kvalitu nebo preferuje určitou značku, design apod. Požadavky se zkrátka mohou hodně různit.

V řadě testů jste se mohli přesvědčit, že z hlediska výkonu při implicitním nastavení jsou na tom všechny desky téměř shodně. Stejně tak by se daly shrnout možnosti navýšení výkonu přetaktováním a celková spotřeba sestavy – rozdíly jsou zde opravdu minimální, ale stále měřitelné. V dalších ohledech jsme již narazili na rozdíly, které byly nejčastěji ovlivněny osazenými komponentami a jejich kvalitou případně provedením. V následujícím odstavci se tak pokusíme ve stručnosti charakterizovat testovanou základní desku a vypíchnout její klady, zápory nebo odlišnosti oproti konkurenci.

MSI Z87 XPOWER

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu
i Zdroj: PCTuning.cz

MSI Z87 XPOWER zaujme hned na několika pomyslných rovinách. Na první pohled vás může oslovit agresivní žlutočerné barevné schéma, které doplňuje celkově kvalitní zpracování. Deska obsahuje nepřeberné množství různých tlačítek a přepínačů, které mohou pomoci při přetaktování. Samozřejmě nechybí ani měřící body napětí a stavový POST displej. Vyzdvihnout musíme také kvalitní digitální napájení, které je zejména v oblasti procesoru brutálně předimenzované a bude se hodit u extrémního přetaktování.

Teploty se drží díky robustnímu chlazení rovněž na velmi dobrých úrovních. Spotřeba je sice mírně vyšší, ale na druhou stranu nabídne Z87 XPOWER opravdu bohatou konektivitu skoro ve všech ohledech – ať už jde o PCI-E 3.0 sloty, SATA 6 Gb/s a USB 3.0 porty, kvalitní síťový kodek nebo Wi-Fi / Bluetooth. K naprosté dokonalosti chybí snad jen druhý síťový čip. Stejně tak může potěšit osazení kvalitního zvukového obvodu a jeho komponent.

Ztvárnění softwaru není co vytknout, pouze v BIOSu jsme postrádali přednastavené OC profily pro známé paměťové kity. Trošku nás však zklamalo celkově nízké přetaktování pamětí, které však bude nejspíše vyladěno v nějaké další verzi BIOSu. Pokud jste tedy ochotní obětovat nemalou sumu, získáte opravdu kvalitní a univerzální základní desku, která se hodí pro přetaktování, hraní her nebo i sestavy nadšenců vyžadujících bohatou konektivitu.

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu
i Zdroj: PCTuning.cz

Lahůdka od MSI – návrat řady XPOWER ve velkém stylu
i Zdroj: PCTuning.cz

Redakce PCTuning.cz uděluje základní desce 

MSI Z87 XPOWER

zlatou hvězdu
za kvalitní zpracování, bohatou konektivitu a příslušenství, možnosti přetaktování a solidní provozní vlastnosti

Za zapůjčení základní desky Z87 XPOWER děkujeme společnosti MSI.

Stejně tak musíme poděkovat společnosti Intel za zapůjčení procesoru Core i7-4770K pro účely extrémního přetaktování.

Také děkujeme společnosti Kingston Technology za zapůjčení DDR3 pamětí Kingston HyperX Predator 2400 MHz, SSD disků HyperX 120 GB, HyperX 3K 480 GB a USB 3.0 Flash disku DataTraveler HyperX 64 GB do testovací sestavy. Stejně tak poděkování patří i firmě Futuremark, která dodala bezplatné licence ke grafickým testům 3DMark11 a 3DMark. Za poskytnutí grafických karet AMD Radeon HD 7970 musíme rovněž poděkovat firmě Asus a Gigabyte. Děkujeme i společnosti Galaxy, která dodala 1200W zdroj Hall of Fame.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama