LCD ostřejší než CRT – jak na dokonalý herní monitor
Článek LCD ostřejší než CRT – jak na dokonalý herní monitor

LCD ostřejší než CRT – jak na dokonalý herní monitor

Pavel Urbánek

Pavel Urbánek

17. 9. 2013 03:00 41

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Technologie vs. hráči 3. Bliká nebo nebliká? 4. Lightboost 5. Lightboost 2D hack
6. Výhody a nevýhody Lightboostu 7. Testování a srovnání Lightboost 8. Výběr LCD (nejen) z pohledu hráče 9. Technologie budoucnosti

Není to tak dávno, co jsme zde rozebrali fenomén taktování LCD panelů. Na kvalitních panelech (IPS a PLS) bylo možné dosáhnout vysoké plynulosti až 120 hertzů. Pořád však pohyblivý obraz nebyl tak ostrý jako na obrazovkách CRT. Technologie Lightboost to však od základů změnila – ukážeme si, jak ji využít pro co nejostřejší zobrazení.

Reklama
Reklama

Určitě se nyní ptáte: Má tato technologie pro mě smysl? Sám jsem si položil tuto otázku a byl jsem schopen si odpovědět. Nemohu však generalizovat své potřeby na všechny čtenáře. Proto bych si dovolil vytvořit jednoduché rozhodovací schéma pro potenciálního kupce nového monitoru. Každý z nás má unikátní představu a požadavky na své zobrazovadlo, naopak výběr monitorů je omezený – kategorie budou tedy tvořeny třídami zařízení (v obecné rovině).

60Hz TN panely

Vstupní kategorie monitorů, pravděpodobně nejpočetnější na trhu i mezi uživateli. Výhodnost v opravdu nízkých cenách je prakticky jediným pozitivním bodem, který bych při koupi zvažoval. Do této kategorie spadnou všichni, kteří buď nepotřebují slušný / rychlý panel nebo na něj nemají finance.

60Hz IPS, MVA, PVA...

Existuje celá řada typů obrazovek, které přináší větší či menší zlepšení oproti TN panelům. S lepšími vlastnostmi, především co se barev a pozorovacích úhlů týče, přichází i někdy výrazně vyšší cena. Součástí bývá také lepší provedení, polohovatelnost, vstupy a výstupy atd. Patří sem i zařízení ryze profesionální s více než 8bitovými panely. Jejich cena je enormní v porovnání s TN. Lze také sehnat panely s větším než Full HD rozlišením. Tato kategorie je tedy určena pro ty, kteří chtějí nebo potřebují lepší obraz (a vyšší rozdělení). Nevýhodou může být vyšší cena.

LCD ostřejší než CRT – jak na dokonalý herní monitor

Velice oblíbený 24palcový IPS panel Dell U2412M za rozumnou cenu (a s poměrem stran 16:10). Na druhou stranu si u něj uživatelé stěžují na zmíněné blikání

120Hz+ TN

Kategorie 3D. Má stejné nevýhody jako první kategorie, ztrácí navíc dobrou cenu. Právě cena je u těchto panelů i násobně vyšší než u 60Hz variant. Přidanou hodnotou je kromě 3D zobrazení právě vyšší obnovovací frekvence a s tím spojená skvělá a návyková plynulost obrazu. Když se k tomu přidá možnost aktivně využívat Lightboost, tak získáváme kategorii panelů nejlépe reprezentujících pohybující se obraz. Omezení je v rozlišení na Full HD. Doplním, že Lightboost technologie vyžaduje HW změnu uvnitř LCD panelů, je tedy dostupná jen na nejnovějších 3D panelech. Mezi takové monitory druhé generace patří především:

  • ASUS VG248QE
  • ASUS VG278H
  • ASUS VG278HE
  • BENQ XL2411T
  • BENQ XL2420T
  • BENQ XL2420TX
  • BENQ XL2420TE
  • BENQ XL2720T
  • Acer HN274HBbmiiid

LCD ostřejší než CRT – jak na dokonalý herní monitor

BENQ XL2420T, další z oblíbených „Lightboost enabled“ LCD panelů

xxxHz IPS/PLS QHD

Specifická, možná až undergroundová kategorie. Představili jsme si ji podrobně nedávno v článku o přetaktovatelných korejských panelech. Výhodami jsou kombinace slušných frekvencí (110 Hz a víc) na dobrých panelech (IPS, PLS) s velkým rozlišení QHD 2560 × 1440 a i dobrou cenou. Nevýhoda je neoficiální charakter, nutnost dovozu ze zahraničí (tedy problémy s clem, DPH, zárukou) a také nízké kvality provedení panelu.

LCD ostřejší než CRT – jak na dokonalý herní monitor

QNIX QX2710 = QHD + S-PLS + 120Hz

Hráčovo dilema

Z představených variant se jednoznačně jeví jako herně výhodná kategorie 120Hz TN panelů. Ty jsou rychlé, plynulé a s Lightboostem i perfektně ostré. Zde bych si dovolil nastínit menší úvahu.

Dávno jsou pryč ty doby, kdy hry měly monotónní textury a jednoduchou geometrii. Dnešní hry (i když je nastavíme na low) už obsahují poměrně komplexní, někdy až realistické prostředí. Pokud jsme hráči online her a chceme získat výhodu nad nepřítelem, tak právě monitor může být elementem, který rozhodne o našem úspěchu. Otázkou je, zda je lepší mít perfektně rychlý displej se špatným podáním barev, nebo o něco pomalejší taktovaný IPS panel, který ale barvy podá výrazně lépe a protivník kempící za keřem najednou nesplývá s okolím. Pro nekompetitivní hráče může být rozhodnutí pro IPS panel ještě větší, protože požitek z oblíbených single player her se v dobrých barvách ještě umocní.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning