Lenovo Yoga 330-11IGM: test levného 2 in 1
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Lenovo Yoga 330-11IGM: test levného 2 in 1

Lenovo Yoga 330-11IGM: test levného 2 in 1 | Kapitola 4

Jakub Mokříš

Jakub Mokříš

22. 8. 2018 03:00 9

Seznam kapitol

1. Představení a obsah balení 2. Kvalita zpracování a design 3. Klávesnice a touchpad 4. Displej, zvuk
5. Výkon procesoru 6. Výkon GPU 7. Závěr

Zařízení 2 in 1 jsou docela populární především díky nízké ceně. Ačkoliv se výrobci obvykle chlubí tím, že v sobě nesou výhody tabletu i laptopu, jsou to pořád spíše ty laptopy, které lze občas využít jako takový trošku těžkopádnější tablet. Uvidíme, jak si povede Lenovo Yoga 330 se čtyřjádrovým celeronem N4100 a Windows 10 za osm tisíc.

Reklama

Displej, webkamera

11,6” dotykový IPS panel má subjektivně slušné barevné podání a jak už to tak u panelů tohoto typu bývá, tak i velmi dobré pozorovací úhly. Jeho bolest je jinde – v rozlišení. I přesto, že se jedná o jeden z těch menších panelů, by si zasloužil vyšší. Pracovat na něčem, co má 1366 × 768 bodů, je skutečně krokem zpět, ať už to je jakákoliv úhlopříčka. I mnohé mobilní telefony levnější než Yoga 330 mají displej s vyšším rozlišením. Pokud si ale na tento nedostatek zvyknete, budete s displejem spokojeni. Chybí mu sice automatická regulace jasu, a dotykovost si vybrala svoji daň v podobě odlesků, ale venku na sluníčku to nebylo až tak nepoužitelné, jak jsem původně očekával. Slušná je i odolnost proti otiskům prstů a zmínit musím i výhodu dotykových displejů, které mají přední plochu ze skla – snadno se udržují a při samotném čištění nemusíte pracně dolovat setřený prach z rohů.

Lenovo Yoga 330-11IGM: test levného 2 in 1
i Zdroj: PCTuning.cz

 

Webkamera

Bohužel, na zabudované webkamerce se zde extrémně šetřilo. Její maximální rozlišení 0,9 Mpx (1280 × 720) je opravdu prehistorické. Opravdu nechápu, proč se výrobce úchylil k použití něčeho, co bych se možná zdráhal použít i na videohovory. A stejně nepoužitelné je to na focení.

I na levných mobilech už jsou lepší kamery
i Zdroj: PCTuning.cz
I na levných mobilech už jsou lepší kamery

Zvuk

Jak už jsem na začátku naznačil, tak zvuk je značně ovlivněn tím, jak Yogu zrovna používáte. Překlopíte-li displej tak, že zařízení pak je položené na stole/posteli/kdekoliv klávesnicí dolů, tak je zvuk sice o něco lepší, než když repráčky směřují dolů, ale pořád je to dost bída. Maximální hlasitost je sice slušná, ale basy jakoby ani nebyly, u výšek se nedá mluvit o nějaké čistotě a středy jsou taky jakési „jalové“. Ano, film se na tom zhlédnout dá, ale zvuk rozhodně divácký zážitek nevylepší, spíš naopak. Je vidět, že zde se hodně šetřilo, ale pro kancelářské potřeby to bude dostačovat. Hovory přes Skype s Yogou půjdou vyřídit bez problémů.

Naopak ke kvalitě produkce přes 3,5 mm jack nemohu mít výhrady. Ano, kvalit dedikovaných zvukových karet zvuk nedosahuje, ale pro běžné multimediální použití zcela dostačuje.

Hardware, BIOS

Už při pohledu na cenovku musí být každému jasné, že výkonově to bude spíše na kancelářskou práci a okrajově multimediální využití. Na hry Yoga 330 skutečně zaměřená není. Námi testovaná konfigurace nese čtyřjádrový procesor Intel Celeron Quad Core N4100, 4GB RAM a 32GB velké úložiště.

BIOS pak nabízí skutečně jenom základní volby. I zde je jasně vidět zaměření tohoto 2 in 1 na nenáročné uživatele.

Procesor

N4100 je čistokrevné čtyřjádro/čtyřvlákno, které je primárně určeno pro low end segment, což je vlastně zaměření celé rodiny procesorů Gemini Lake. Výhodou je integrovaná digitální část Wi-Fi a Bluetooth adaptéru, což zlevňuje výrobu. Základní takt je 1,1 GHz a maximální takt, kterého může dostáhnout je 2,4 GHz. Cache má velikost 4 MB a TDP tohoto Celeronu je 6 W. Jeho součástí je i integrovaný grafický adaptér Intel UHD Graphic 600.

Lenovo Yoga 330-11IGM: test levného 2 in 1
i Zdroj: PCTuning.cz

Lenovo Yoga 330-11IGM: test levného 2 in 1
i Zdroj: PCTuning.cz

Pevný disk

Na uživatelská data poskytne Yoga 330 prostor o velikosti 32 GB. Volba padla na ekonomickou variantu bezplotnového disku – eMMC disk. Samotný disk dodala společnost SanDisk. A pevný disk je také snad největší bolest tohoto 2 in 1. Nezdá se to, ale 32 GB je skutečně hodně málo. Stáhnete nějaký film, pár aplikací a pokud se pokusíte obnovit systém z recovery, tak vám Yoga napíše, že máte nejdříve uvolnit nějaké místo na disku. A i při aktualizaci systému budete muset mazat.

Disk této velikosti tedy považuji ze strany výrobce za naprosto zbytečné šetření. Navíc disky dnes nejsou nijak drahé a jejich ceny stále klesají. I z toho důvodu bych v roce 2018 prodej jakéhokoliv zařízení s kapacitou menší než 128 GB považoval za zločin.

Lenovo Yoga 330-11IGM: test levného 2 in 1
i Zdroj: PCTuning.cz

Rychlosti jsem měřil a porovnával s SSD disky Samsung 850 Evo s kapacitou 500GB a už tak trošku dědečkem Transcend SSD340 o kapacitě 128 GB. Více disků, se kterými bych mohl porovnávat, jsem bohužel k dipozici neměl.

Lenovo Yoga 330-11IGM: test levného 2 in 1
i Zdroj: PCTuning.cz
Lenovo Yoga 330-11IGM: test levného 2 in 1
i Zdroj: PCTuning.cz

Sám jsem zkusil používat Yogu jako primární laptop a jelikož mám vše uložené převážně na cloudu, tak jsem nepociťoval nedostatek rychlosti disku a nízká kapacita nebyl zase až takový problém. Ale jako zásobárna filmů, hudby a multimédií na nějakou delší dovolenou použít asi nepůjde. Zároveň chápu, že uživatelů, kteří mají veškerou svou práci v cloudu, nebude většina a typický zákazník bude mít s velikostí úložiště daleko větší problém, než já.

Operační paměť

Hodnota 4GB je dostatečná pro chod sytému, ale i tady narazí náročnější uživatelé na limity. Patříte-li mezi ty, co mají ve zvyku držet si v prohlížeči hodně otevřených karet a navrch nějaké ty pluginy, zvažte, jestli je pro vás 4GB dost.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama