Linux: výběr distribuce na základě preferovaného prostředí | Kapitola 3
Seznam kapitol
Pokud začátečník uvažuje o vyzkoušení Linuxové distribuce, tak nejčastěji první výběr provádí na základě vzhledu prostředí v základním stavu, které si najde na internetu. Tento postup není nejlepší, protože téměř každá distribuce má k dispozici různá prostředí. Lepší postup je nejdříve se na základní prostředí Linuxu podívat a až na základě výběru prostředí vybrat Distribuci Linuxu.
Pracovní prostředí GNOME je pojmenováno zkratkou pro GNU Network Object Model Environment. Jde o prostředí pracovní plochy pro systémy Linux a Unix s velmi dobrou podporou Waylandu. Je postavené především nad knihovnou GTK. Současná verze má označení 4 a vyšla v prvním pololetí tohoto roku. V poslední době se často používá i název Gnome jako slovo s prvním velkým písmem.
Pracovní prostředí je jednoduché s minimem prvků. Pracovní plocha je prázdná nejsou zde zastoupeny ikony, ani jiné aktivní prvky
Pro start programů, práci s otevřenými okny i plochami slouží univerzální ikona činnosti v levém horním rohu. V pravém horním rohu je integrované ovládání sítě, nastavení a vypnutí.
Po stisku tlačítka činnosti se dostaneme do této obrazovky. Dole máme panel, kde si umístíme nejčastější programy. Úplně vpravo je tlačítko na vyvolání menu všech programů, které je mřížkové, jak ho známe z mobilních operačních systémů. Jinak tato obrazovka slouží pro přepínání oken, nahrazuje klasický pruh úloh.
Prostředí je konfigurovatelné po stránce parametrů, ovšem vzhled je téměř nastaven napevno. V základu lze změnit pouze tapetu pozadí. Na dalším obrázku je základní konfigurační panel GNOME.
Podrobněji jde prostředí konfigurovat pomocí externího prográmku gnome-shell-extension-prefs. Dá se například dodat možnost základního aplikačního menu na horním panelu, přepínání oken na dolním panelu a pár dalších maličkostí.
Na následujícím snímku je zachycený samotný nástroj spolu s tím, jak může obrazovka po úpravě vypadat.
Další možností přizpůsobení je nástroj gnome-tweaks. Zde je důležitá především možnost změnit téma vzhledu. Vzhledy najdeme v repozitářích a na internetu. Bohužel i při použití těchto nástrojů stále platí, že prostředí je málo konfigurovatelné, a přitom poměrně hardwarově náročné.
Základním souborovým manažérem je program Soubory. Zobrazen na prvním obrázku. Možnosti nastavení jsou omezenější.
Pro koho je toto prostředí vhodné?
Pro lidi, co potřebují prostředí, které se dá použitelně ovládat přes dotykový displej, ovládací prvky jsou dostatečně velké a od sebe vzdálené.
Pro toho, kdo chce prostředí, které je plně hotovo a nechce téměř nic nastavovat. Omezená možnost nastavení může mnoho lidem vyhovovat, při velkých nastaveních se ztrácejí.
Kdo by měl zvážit jiné prostředí?
Prostředí není vhodné pro toho, kdo má rád plnou kontrolu nad nastavením systému, včetně vzhledu. I při použití rozšíření není možnost konfigurace příliš vysoká.
Nedoporučuji pro lidi se slabším počítačem, jde o poměrně náročné prostředí.
Doporučené distribuce
- OpenSuse
- Manjaro
S omezeními – absence uzavřených ovladačů, možná nutnost doinstalace z externích zdrojů.
- Fedora
- Debian