
Linux: výběr distribuce na základě preferovaného prostředí | Kapitola 8
Seznam kapitol
Pokud začátečník uvažuje o vyzkoušení Linuxové distribuce, tak nejčastěji první výběr provádí na základě vzhledu prostředí v základním stavu, které si najde na internetu. Tento postup není nejlepší, protože téměř každá distribuce má k dispozici různá prostředí. Lepší postup je nejdříve se na základní prostředí Linuxu podívat a až na základě výběru prostředí vybrat Distribuci Linuxu.
V předcházejících kapitolách tohoto článku jsme si probrali jednotlivá grafická uživatelská prostředí, která jsou v Linuxu rozšířená. Zvolil jsem taková, která umožňují rozumnou volbu distribuce Linuxu s přímou instalací s daným prostředím.
Jsou k dispozici i další prostředí, která se již ale často instalují až dodatečně po instalaci distribuce. Provedu menší shrnutí. Nejlépe konfigurovatelná prostředí jsou podle mého KDE a MATE. Nejvhodnější pro dotykové displeje pravděpodobně GNOME trochu hůře Cinnamon. Nejmenší nároky na systémové zdroje má LXQT.
Při výběru ještě zvažte tyto zásady:
Pro začátečníky doporučuji držet se zásady, že instaluji distribuci, kde se dá preferované prostředí vybrat a nainstalovat již během instalace Linuxu. Přidání prostředí patří mezi věci, které jsou již o něco složitější, moje doporučení v předchozích kapitolách tuhle zásadu dodržuje.
Mezi distribuce, které nejsou vhodné, patří ty, které jsou označeny jako distribuce pro pokročilé uživatele. Typickými představiteli jsou Gentoo a Arch Linux.
Na zvážení je i použití distribucí, které jsou deklarované jako plně svobodné, bez uzavřeného softwaru. Zde může začátečník narazit to, že scházejí některé z ovladačů a následně řešit jejich doinstalování od třetích stran.
V dalších článcích se podíváme na přípravu instalace, samotnou instalaci několika distribucí, konfiguraci systému, a tak dále…