PCTuning Článek

Logitech G19 - zahrajte si stylově

Filip Eckstein
Filip Eckstein
6. 5. 2009 00:00 21 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Balení a specifikace 2. Ergonomie, design a klávesy 3. LCD Displej 4. Software 5. V praxi, hodnocení a závěr

Herní klávesnice s vlastním displejem nesoucí značku Logitech už mají svojí historii a nějakou tu dobu se prodávají. Ovšem poslední model své předchůdce zase překonává a hlavním tahákem bude tentokrát barevný displej se solidním rozlišením. Vyplatí se investovat nějakou tu korunu navíc?

Reklama
Reklama

Vývoj... géčkové série

Kořeny géčkové série sahají až do roku 2005, kdy byla na trh uvedena jedna z nejúspěšnější klávesnic současnosti. Tou byla bezesporu první verze modelu G15, které se záhy dostalo ohromného úspěchu jak na poli profesionálních hráčů, tak i zatvrzelých nadšenců.


první verze G15 - rok 2005

Již méně úspěšnější byla její revize z roku 2007, která tu původní značně ochudila. Disponovala jen šesti makro klávesami na rozdíl od původních 18-ti. Displej nebyl otočný a ergonomie byla těžkopádnější. Úspěch však nakonec sklidila také - i tak ale většina hráčů volala po starším provedení, která pak všemožně sháněli, a to například na internetových aukcích.


nová revize G15 - rok 2007

Nyní se o dva roky přesuneme z roku 2007 přímo do současnosti, kde už na nás čeká zatím asi nejluxusnější provedení - tím je jednoznančně G19. Na trhu se ještě nestačila pořádně ohřát, takže bude prozatím velmi těžké posoudit ohlasy veřejnosti. Svůj názor můžete koneckonců zveřejnit v diskuzi pod článkem.


luxusní model G19 - rok 2009

Tak to byl malý výhled do minulosti, nyní už se ale vrátíme k dnešnímu článku. V první řadě si podrobně popíšeme ergonomické dispozice klávesnice.

Ergonomická stránka

Po ergonomické stránce se nová G19-ka zase až tak zásadně od svého předchůdce neliší. Odmažeme-li nových šest makro tlačítek, skrolovací tlačítko a ohromný LCD displej, asi byste jednu od druhé jen těžko rozpoznali. Abych se neopakoval, vezmu tuto část článku poněkud stručněji.


Klikněte pro detail

Jak už jsem dříve zmiňoval, ke klávesnici výrobce přibalil i odlučitelnou podpěrku pod dlaně. Ta svojí funkci plní perfektně a asi jen málokdo její služby nevyužije. Přece jenom je dlouhodobější ovládání klávesnice bez podpěrky poměrně nepohodlnou záležitostí. Co se týká rozložení, po této stránce Logitech žádné zásadní změny neprovedl - a udělal správně. Velmi nerad bych viděl - a myslím, že mnoho z vás bude jistě souhlasit - klasickou šestici tlačítek Delete, Home, End, PgUp a PgDown jinak, než můžete vidět na následujících fotografiích.


Klikněte pro detail

Spodní část klávesnice není nijak zajímavá. Mimo polohovatelných nožek zde nalezneme také systém bezpečnostních děr odvádějících rozlitou tekutinu pryč z útrob klávesnice. To se může hodit těm, co rádi zaměňují jídelní stůl s pracovním.


Klikněte pro detail

Tlačítka a multimediální klávesy

Nová Logitech G19 disponuje celkem třinácti multimediálními klávesami. Pro lepší přehlednost uvedu následující výčet:

  • ztlumení zvuku

  • čtyři klávesy ovládání audia

  • skrolovací kolečko

  • čtyrsměrné tlačítko pro ovládání displeje + středové potvrzovací tlačítko

  • tlačítko pro vyvolání hlavnímo menu displeje

  • tlačítko pro rychlé nastavení displeje

  • instantní přepínač funkcí displeje

Co se týká herních kláves, zde se bude jednat o dvanáct makro kláves, čtyři přepínače režimů maker a jeden přepínač herního režimu. Ten v případě, že hrajete deaktivuje klávesy pro rychlé spuštění Start Win, která tak často působí padání her právě jeho nechtěným stiskem.


Pohled na systém rozvržení kláves ve středních partiích + záběr na tři LED indikátory - tlačítko s natištěným ozubeným kolečkem (Slunce) slouží k aktivaci podsvětlení


Ovládání audia + skrolovací kolečko

O mnoho zajímavější jsou však makro klávesy samotné. Těch je celkem dvanáct a díky speciálním tlačítkům M1, M2 a M3 a MR dokáží uchovat až 36 různých maker (každé tlačítko 3). Jejich jedinou nevýhodou je zhoršená dostupnost, co se ergonomie týká. Vzhledem k jejich počtu může být opravdu zdlouhavé si na jejich poměrně nepraktickou polohu zvyknout.


Přepínání módů makro tlačítek


Na rozdíl od předešlé verze nová G19 disponuje dvojnásobným počtem makro kláves

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning