Moderní výuka: Co je za problém se vzděláváním?
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Moderní výuka: Co je za problém se vzděláváním?

Moderní výuka: Co je za problém se vzděláváním? | Kapitola 9

Michal Rybka

Michal Rybka

4. 4. 2021 03:00 70

Seznam kapitol

1. Nový koncept? 2. Nejlepším z lidí 3. I bez čtení se dá žít 4. Až zbytečně přesné 5. A pro prostý lid škodlivé
6. Odnaučit, co nás naučili 7. Společně ke světlým zítřkům 8. Normální a výběrové 9. Dobrý základ

Vzdělávání vypadá jednoduše: Základní škola, střední a odborné školy, academia. S vyšším stupněm rostou nároky i množství učiva. Přesto na sebe neustále naráží různé koncepce: Jeden tvrdí, že dvě třetiny populace musí mít vysokou, další se toho stavu děsí. A koncepce se znovu a znovu mění. Proč?

Reklama

Celá pointa dobrého základu je v tom, že vám řeknou ty důležité věci, které nebudete muset později dohledávat a učit se je dodatečně. Že nebudete nuceni teprve později objevovat, že příklady nemají jen jedno správné řešení, ale může jich být víc, žádné anebo třeba nekonečně mnoho. Že matematika není o sčítání čísel anebo řešení rovnic, ale ukážou vám její architekturu. Že se nebudete učit anatomii na stále stejných, pěkně barevných modelech. Že existují hluboké a důležité vztahy mezi obory, které třeba nemusíte rovnou chápat, ale ony tam prostě jsou – například mezi biologií a architekturou. Že vám vynechali drtivou většinu světové historie a literatury – obecně tu zajímavější část. Že vám předkládají masivně zkrácená a cenzurovaná díla – a ani vám o tom neřekli.

Při absenci solidních základů máte jedince s fragmentárním, anekdotálním vzděláním, kteří si ve své omezenosti myslí, že mají vlastně docela dobrý přehled. Pokud neznáte Ohmův zákon, nechápete údaje na spotřebičích, nechápete záhady ve skříni s jističi a za boha netušíte, proč vám pořád vypadávají. Pak se nedivme, že se na věci dávají značky a obrázky, které náramně připomínají hvězdičky, které jsme dostávali na základce za odměnu. Je to líný ekvivalent štítku, nevyžadující žádné myšlení.

Manfred Spitzer tvrdí, že stroje způsobují digitální demenci. Ne – to naše lenost ji způsobuje. Čím dál tím méně se učíme myslet a čím dál tím více se orientujeme na hotové věci. Nemusíme uvažovat o tom, co se děje, protože ono se to magicky stane. A vlastně se dostáváme do bodu, kde snižujeme i nároky na čtení samotné, vždyť audio a video stačí – a vracíme se tak trochu do starověku, do jeho technomagické podoby, kdy není třeba dřít a učit se, kouzelné věci to udělají za nás.

A tak přichází podivná generace polovzdělanců, kteří se politicky a ideologicky orientují, aniž by chápali fundamenty, na kterých vše stojí. A ti vám pak třeba napíšou aplikaci, jakou máte vodní stopu, tedy kolik pitné vody spotřebovala vaše pizza.

Fór je v tom, že žádnou: Voda ekosystémem obíhá a skončí buď tam anebo tady, žádná hmota ani nevzniká, ani nezaniká. Voda buď projde vaší pizzou, nebo se vypaří z trávy anebo třeba odteče do moře řekou: Zákony zachování hmoty a energie stále platí, i když ekoinženýři vynalézají ekopagandu, kterou zastrašují ty neznalé a cpou do nich svoji ideologii – což je v tomto případě veganství.

Čím méně chápete realitu, vztahy a souvislosti, tím jste lépe ovladatelní. Vědění a vzdělání skutečně osvobozuje – ale jenom to reálné, poctivé a nesimplifikované. Je náročné, není pro každého – a kde kdo ho odmítne, protože ho fakt nepotřebuje. Dobře, proč ne, každý ho opravdu nepotřebuje. Bylo by ale poctivé, aby ten, kdo ho odmítá, alespoň tušil, že jeho představa světa je velice zkreslená.

Bez poctivých fundamentů jste na tom s poznáním asi jako středověký věřící, který se účastní ritu v latině a který nerozumí ani jednomu slovu: Budete mít pocit, že u toho jste a že jste na správné straně, ale ve skutečnosti si s vámi kazatel může dělat co chce, protože ví, že vůbec ničemu ve skutečnosti nerozumíte a musíte dělat jen to, co vám řekne.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama