Moderní výuka: Co je za problém se vzděláváním?
i Zdroj: Pctuning
Hry Článek Moderní výuka: Co je za problém se vzděláváním?

Moderní výuka: Co je za problém se vzděláváním?

Michal Rybka

Michal Rybka

4. 4. 2021 03:00 70

Seznam kapitol

1. Nový koncept? 2. Nejlepším z lidí 3. I bez čtení se dá žít 4. Až zbytečně přesné 5. A pro prostý lid škodlivé
6. Odnaučit, co nás naučili 7. Společně ke světlým zítřkům 8. Normální a výběrové 9. Dobrý základ

Vzdělávání vypadá jednoduše: Základní škola, střední a odborné školy, academia. S vyšším stupněm rostou nároky i množství učiva. Přesto na sebe neustále naráží různé koncepce: Jeden tvrdí, že dvě třetiny populace musí mít vysokou, další se toho stavu děsí. A koncepce se znovu a znovu mění. Proč?

Reklama
Reklama

S pobavením jsem si četl komentáře u textu, ve kterém se navážím do nejnovější představy o novém školním penzu: No ano, jistě, mám zcestné představy. Co já o tom vím?

Nuže, nezbývá mi než vám vysvětlit, co o tom vím: Jsem v podstatě čtvrtá generace učitelského klanu. Můj praděda zakládal základní školu za Rakousko-Uherska a já, jako učitelské dítě, strávil ještě před první třídou ve škole a hlavně v jejích kabinetech víc času, než většina smrtelníků za celou svou prezenci. Zajímaly mě pedagogické pomůcky – a zatímco se ostatní učili číst, já si už četl knihy o pedagogice.

Vypadalo to se mnou nahnutě – a byl jsem důrazně varován, abych se sám učitelem nestal, což možná vypadá divně, ale je to věru práce tvrdá, podceňovaná a nevděčná. To, co jsem si ale odnesl, je zájem o proces učení se jako takový. Už v 70. a 80. letech vycházely publikace o budoucnosti výuky, jejichž vize se až tak nelišily od těch moderních – malotřídky, projektově orientované vzdělávání, integrovaná výuka transverzující předměty a tak podobně. To, co se dnes prezentuje jako revoluce, bylo vymyšlené už dávno.

Už v té době mi ale bylo jasné, že 1) to chce hodně peněz, 2) mnohem menší skupiny žáků a hlavně 3) vysoce motivované žáky. Což je problém, protože v reálném světě narazíme na 1) vysoce nemotivované žáky, u kterých je třeba hlavně brzdit nástup jejich zločinnosti, 2) občas bojovat s jejich rodiči, pro které je učitel spíš něco jako hlídací pes, který má naučit potomky vše, ale moc si nevyskakovat a sloužit a 3) někde vůbec slušné učitele sehnat, což je při jejich platech a společenském postavení problém.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning