Moderní výuka: Co je za problém se vzděláváním?
i Zdroj: Pctuning
Hry Článek Moderní výuka: Co je za problém se vzděláváním?

Moderní výuka: Co je za problém se vzděláváním? | Kapitola 3

Michal Rybka

Michal Rybka

4. 4. 2021 03:00 70

Seznam kapitol

1. Nový koncept? 2. Nejlepším z lidí 3. I bez čtení se dá žít 4. Až zbytečně přesné 5. A pro prostý lid škodlivé
6. Odnaučit, co nás naučili 7. Společně ke světlým zítřkům 8. Normální a výběrové 9. Dobrý základ

Vzdělávání vypadá jednoduše: Základní škola, střední a odborné školy, academia. S vyšším stupněm rostou nároky i množství učiva. Přesto na sebe neustále naráží různé koncepce: Jeden tvrdí, že dvě třetiny populace musí mít vysokou, další se toho stavu děsí. A koncepce se znovu a znovu mění. Proč?

Reklama
Reklama

Ve skutečnosti existují přinejmenším tři diametrálně odlišné formy vzdělávání – formy, které najdeme už ve starém Egyptě. Tou první je učení nápodobou – dítě se učí od rodičů jejich řemeslo, péči o hospodářství, samo o sebe, jak se platí daně, jak obchodovat na tržišti, jak si najít partnera a jak s ním vyjít a tak dále.

Tohle samotné stačí překvapivě velkému množství lidí. I nejpokročilejší starověké společnosti neměly gramotnost vyšší než 20 % – a typičtější bylo spíš něco kolem pěti procent. To se lišilo podle místa – ve městech byla vyšší, rovněž ve vesnicích zaměřujících se na odborné práce, jako byla Deir el-Medina, kde pravděpodobně uměl tak nějak psát kde kdo, od většiny řemeslníků po některé ženy. Ve vesnicích, kde jste ale psát nepotřebovali, jste se bez toho obešli.

A to, překvapivě, velmi koreluje s dnešním úpadkem čtení. Dnes vlastně taky nemusíte umět číst – on vám to někdo přečte: Od rozhlasu a televize, přes youtube přeříkávače článků až po pokročilou AI v telefonech, která vám on the fly překládá cizí jazyky. Takže ten, kdo ovládne symbolické ovládání budoucích strojů, v podstatě nemusí být ani gramotný. U překladačů to platí už dnes – a nebude tak složité upravit rozhraní tak, abyste nemuseli umět číst a ani psát obecně, stroj vám to řekne a zapíše to za vás.

Čtení a psaní totiž patří do druhé kategorie vzdělávání – do formálního vzdělávání. To, ve starém Egyptě, se týkalo hlavně písařů. Písaři měli svoje školy, psali spoustu cvičení a hádejte co, už tehdy se chyby opravovaly červeně! Hieroglyfika je složitá, za ní následovalo hieratické a démotické písmo, takže se učilo systematicky, opisovalo se a opravovalo.

Součástí písařských cvičení je i Papyrus Lansing z éry Senusreta III., ve kterém žáci opisovali takové promo na to, proč být písařem: Vám se nechce učit psát, holenkové? Jen zvažte, jak se dře rolník! Pořád kolena ve vodě, ve dne se dře s nástroji, v noci splétá provazy. Vám faraon důvěřuje, neriskujete životy jako vojáci, nesmrdíte jako koželuhové, nehoníte se sem a tam jako kupci. Je dobré být písařem!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning