MSI "Big Bang" Fuzion - Lucid Hydra 200 v akci | Kapitola 11
Seznam kapitol
Po mnohých odkladech máme konečně možnost si otestovat základní desku osazenou "bájným" čipem Lucid Hydra 200. Exkluzivní součástky, možnosti přetaktování a osazený Multi-GPU čip dělají z této desky opravdový skvost mezi současným hardwarem. Naplní Hydra 200 očekávání a je už nyní plně použitelná?
Než se podíváme na reálnou implementaci, je nutné si říct teoretický základ. Multi-GPU na čipu Hydra 200 funguje ve třech rovinách. První je N-Mode, kde se spojují dvě karty výrobce NVIDIA. Druhý režim je A-Mode se dvěma kartami od AMD/ATI. Oba tyto režimy fungují se stávajícími ovladači pod operačním systémem Windows Vista a Windows 7. Třetí režim X-Mode v němž je možné kombinovat dvě karty s různými GPU, funguje díky omezení operačního systému pouze pod Windows 7.
V druhé části obrázku se podívejte jaké grafické karty jsou podporované. U GeForce jde o všechny modely s jádrem G90/G200. Podpora pro GF100 od NVIDIA se čeká záhy po uvedení karet, starší karty s jádrem G80 zřejmě podporovány nejsou. U Radeonů e také použitelnost omezena na novější karty řady Radeon HD4000 a HD5000. V obou případech systém nefunguje s duálními modely.
Důležité jsou také ovladače. Ve spodní části obrázku jsou povolené verze driverů u posledního software Lucid Hydra. U karet GeForce je nutné se držet posledních ovladačů řady GeForce 195.62. S vyššími je systém nefunkční, zkoušel jsem to. U ovladačů Radeonů je to jedno, mě fungovaly i ovladače Catalyst 10.1 zcela bez problémů. Pokud vás napadne, zdali je funkční PhysX při kombinaci karet Radeon a GeForce, tak není. Zkoušel jsem to a ovládací panel mi PhysX aktivovat nepovolil.
Další dva obrázky ukazují množství kombinací grafických karet ve všech možných variacích. Z podporovaných karet Radeon lze vytvořit až 144 možných variant spojení dvou karet. U konkurenčních GeForce je to 49 možných řešení. Celkem zde máte svobodu až 200 všelijakých kombinací grafických karet od obou výrobců GPU.
Další obrázek nabízí nějaké kombinace karet ze seznamu všech možných. Pokud by se podařilo nějak ošetřit aktivaci PhysX společně s primárním zobrazovačem AMD Radeon, bylo by řešení ještě mnohem použitelnější a zajímavější. To je ale spíše prosba směrem k NVIDIA, která by musela povolit tuto funkci v ovladačích legálně.
Podporované hry
Od prvotních testů desky MSI Big Bang Fuzion se mnohé změnilo. U starší verze ovladačů bylo v režimu X-Mode podporováno jen sedm her. Dnes je jich už víc než čtyřicet. I když se to může zdát málo, je vidět velké úsilí výrobce vytvořit opravdu použitelné řešení. Ve všech hrách nalevo by měla fungovat kombinace grafiky GeForce a Radeon.
Lucid Hydra v systému
Po instalaci všech ovladačů uvidíte ve správci zařízení dvě grafické karty a stejnou situaci vám potvrdí i utilita GPUz. Je velice důležité správně osadit grafické karty. U posledního ovladače Hydra 1.4.108 musí být při kombinaci dvou různých grafik, v prvním PCIe slotu vždy karta ATI Radeon. K ní také musíte mít připojen monitor. U starší verze ovladače to bylo naopak a první měla být osazena GeForce. U příští verze se to může opět změnit, proto si pečlivě přečtěte instrukce u nových ovladačů.
Ovladač Hydra Engine se skládá pouze ze tří obrazovek. Hydra Multi-GPU můžete zapnout nebo vypnout, popřípadě si nechat zobrazit logo ve hře. Pokud nemáte správně ovladače nebo není spojení konkrétních grafik možné, systém vypíše varovnou hlášku a Hydra se vypne. Já jsme s instalací neměl žádné potíže. Nainstaloval jsem ovladače grafických karet, poté software Hydra a restartoval počítač. Vše už fungovalo příkladně. POZOR. Nikdy karty nespojujte SLI nebo CrossFire můstkem, Hydra se poté automaticky vypne.
Závěr této kapitoly patří třetí obrazovce ovladače Hydra Engine. Zde jsou vidět všechny podporované hry v daném aktivním režimu! Nikoliv ve všech možných režimech, ale v tom jež se právě nacházíte. V mém případě to byl X-Mode se dvěma různými grafickými kartami. Pokud osadíte k jedné GeForce druhou GeForce, seznam se prodlouží o podporované hry v N-Mode režimu a tak dále. Dost už ale teorie a obrázků, pojďme na reálné testy.