MSI "Big Bang" Fuzion - Lucid Hydra 200 v akci | Kapitola 8
Seznam kapitol
Po mnohých odkladech máme konečně možnost si otestovat základní desku osazenou "bájným" čipem Lucid Hydra 200. Exkluzivní součástky, možnosti přetaktování a osazený Multi-GPU čip dělají z této desky opravdový skvost mezi současným hardwarem. Naplní Hydra 200 očekávání a je už nyní plně použitelná?
Testy přetaktování samozřejmě provedeme pouze s prodejním procesorem Core i7-870, který máme k dispozici. Jak už jsem připomněl v dřívějších článcích, použil jsem k taktování a testům pouze levný chladič CoolerMaster TX3, který koupíte za cenu 400 Kč s DPH. Jelikož už víme, kam se dá s naším CPU dostat, zajímá nás u desek hlavně maximální takt BCLK, než finální frekvence procesoru - ta bude víceméně stejná vždy.
K testu jsem nejprve použil verzi BIOSu 1.1B1 nainstalovanou na desku při expedici výrobcem. Na webu je stále starší verze z loňského roku. Podařilo se mi ale sehnat novější Beta sestavení z února, jež vidíte na druhém obrázku. Jde o verzi 1.1B2. Rozdíly ve funkčnosti byly minimální, výrobce ale proti prvotní verzi z webu uvádí tato vylepšení:
Jak je vidět ze seznamu opravených položek, většina se zabývá novými procesory s jádrem Clarkdale, tedy se nás v High-Endu mnoho netýká. Vzhledem k nějakým opravám obecnějším je záhodno novou verzi zcela jistě použít. Snad výrobce dodá konečně finální verzi a umístí ji na web, dva měsíce starý BIOS ke stažení je spíše ostuda u nové desky.
Ze mnoha předchozích testů vím, že můj procesor zvládne bez potíží frekvenci BCLK kolem 240 MHz, tedy musí každá pořádná deska dosáhnout této hodnoty. Bohužel se mi to se stávajícím BIOSem nepodařilo, dosáhl jsem maximální stability pouze na frekvenci 225 MHz. To není špatné, čekal jsem ještě o kousek lepší výsledek. Nezbývá než to zkusit s finální verzí BIOSu znovu. Na obrázcích vidíte maximální pracovní frekvenci systému, jež jsem seznal jako maximální pro danou konfiguraci. Procesor Core i7-870 pracoval na 4250 MHz a paměti na 2125 MHz při časování CL9-1T. Skvělý výkon.
OC Genie
Poté, co jsem výraz OC Genie už tolikrát v textu skloňoval, se konečně podívejme o co jde. Z hardwarového hlediska se jedná v podstatě jen o dvě komponenty. Tlačítko a čip, který nese jméno této technologie. Nenechme se zmást prohlášením, že čip je nějaký taktovací engine, není. Jde o obyčejnou paměť, do které výrobce desky uschoval desítky různých OC profilů. Ty se poté přenesou do běžného přetaktovacího čipu a aplikují na základní frekvenci a komponenty.
V laboratořích MSI si sehnali desítky, možná stovky různých pamětí a procesorů, které pečlivě zkoušeli. U všech těchto komponent vyzkoušeli jejich obvyklé přetaktování a potřebné napětí. To pak uložili právě do paměti zmíněného čipu. Celý systém funguje takto:
Před startem systému, nebo ihned po něm, stisknete tlačítko OC Genie. V ten okamžik systém "osahá" váš procesor, paměti a podívá se do své databáze profilů v čipu. Pokud najde shodu, aplikuje daný profil na vaše komponenty a je vše hotovo. U LGA 1156 to není zase tak složité, existuje jen několik dostupných procesorů. Celá procedura trvá pár vteřin. Jestli systém vaše komponenty nepozná, zvolí nějaký základní bezpečný profil. Poté se vaše nastavení uloží v BIOSu a vy už v něm nic nemůžete měnit, položky v BIOSu zašednou. Do manuálního módu se dostanete jedině vypnutím tlačítka OC Genie.
Stiskněte tlačítko OC Genie a poté zapněte počítač tlačítkem Power, zdali vše funguje, bude tlačítko OC Genie modře svítit. Tím je vaše přetaktování hotové ..
Podívejme se na výsledek v systému. Náš prodejní procesor Core i7-870 s frekvencí 2,93 GHz přetaktoval OC Genie na 3,6 GHz. To činí nárůst frekvence o 23 procent. Adekvátně tomu naroste samozřejmě i výkon. S paměťmi se systém moc nepáral, a nastavil relativně nízkou frekvenci 1516 MHz, při solidním časování 24-9-9-9-1T. Výrobce se držel krapet při zemi, alespoň paměti by chtěly ještě naložit, vzhledem k jejich pracovní frekvenci 2133 MHz. Tady by si mohl výrobce updatovat profily a kvalitní paměti řádně taktovat a ne konzervativně jako nyní. I tak je výsledek solidní a testy stability prošly bez problému.
Pro zvídavější povahy, kam se řadím i já, jsem samozřejmě zavítal i do BIOSu. Zajímalo mne, co a jak OC Genie nastavil. Základní frekvence BCLK byla nastavena na 189 MHz, dělička pamětí na 4 a násobič procesoru na hodnotu 19. Snížena byla automaticky i frekvence QPI. Procesor tedy pracuje na 3,6 GHz a paměti na 1512 MHz. Napětí mi přijdou ale celkem zbytečně vysoká. Systém nastavil procesoru 1,4V, pro integrovaný řadič pamětí 1,4V a pamětem 1,68V. Kdybych tento procesor ladil já sám, nastavil bych pro tyto takty (i mnohem vyšší) maximálně 1,375V pro CPU, 1,25V pro VTT a 1,65V pro paměti. To by bohatě stačilo. I tak mne ale OC Genie nezklamal, a fungoval stoprocentně.