MSI "Big Bang" Fuzion - Lucid Hydra 200 v akci | Kapitola 5
Seznam kapitol
Po mnohých odkladech máme konečně možnost si otestovat základní desku osazenou "bájným" čipem Lucid Hydra 200. Exkluzivní součástky, možnosti přetaktování a osazený Multi-GPU čip dělají z této desky opravdový skvost mezi současným hardwarem. Naplní Hydra 200 očekávání a je už nyní plně použitelná?
Deska je připravena pro všechny procesory s paticí LGA 1156. Frekvence QPI/DMI sběrnice a dalších veličin jsou zde standardní a nijak se nevymykají všem ostatním deskám na trhu. Deska umožňuje nastavit nové úsporné režimy i funkci SMT (Hyper-Threading). Čipset je P55 Express společně s přídavným čipem Lucid Hydra 200.
Osadit lze pouze moduly DDR3 od frekvence 800 MHz až do 2300 MHz. Deska umožňuje nastavit děličky pamětí dle specifikace Intelu. Na vyšší frekvence než je nejvyšší násobič je nutné se dopracovat přetaktováním. Osadit můžeme čtyři moduly s maximální kapacitou 16 GB paměti.
Na desce jsou dvě síťové karty z čipu Realtek RTL 8111D. Deska má tři plnohodnotné PCIe x 16 sloty. První a druhý nese šestnáct PCIe linek z procesoru, o přidělování se stará čip Lucid Hydra. Třetí PCIe x16 slot je elektricky pouze x8, linky k němu vedou také z čipu Lucid Hydra. Deska je dále vybavena dvojicí PCIe x1 a dvěma klasickými PCI. Rozdělení PCIe linek je při osazení třech grafik 16+8+8. V tuto chvíli ale čip Hydra tři grafické karty nepodporuje.
SATA portů je také dostatek, z jižního můstku je vyvedeno šest portů. Z externích čipů JMicron je vyvedena další šestice portů, dva z nich jsou umístěny na zadním panelu jako eSATA. Deska disponuje deseti USB porty, dvěma Firewire. Na desce nenajdeme Floppy ale IDE konektor ano, sériový port není tentokrát k dispozici.
Dobře vybavený zadní panel je dnes už běžný, a tato deska se nijak od standardu neodlišuje. Osazení je následující - Zleva: PS2 klávesnice a myš, USB a eSATA, konektor pro OC Dashboard, USB a eSATA, Firewire a 2x USB, LAN a 2x USB, LAN a 2x USB, Audio konektory na přídavné kartě.
Software
Následuje tradiční pohled na přibalený software. MSI nás se svou softwarovou výbavou příjemně překvapilo už u testu první desky s P55 Express. Vše je totiž ukryto v jediné aplikaci, což je políčkem do tváře ostatních výrobců desek a jejich desítek aplikací, které vám definitivně při spuštění všech, zanesou celý systém a jeho prostředky.
V úvodní obrazovce najdeme kompletní informace o systému, přesněji o základní desce a grafické kartě. Podívejte se na levou stranu, kde si kliknete na požadovanou položku. Informace lze zobrazit o desce, procesoru a pamětech. Zde ale nic nelze měnit, jen se dívat.
Většinu z nás zajímá hlavně záložka Overclocking, která je rozdělena na základní Basic a pokročilou Advanced. V základní nabídce lze měnit frekvenci BCLK, napětí všech komponent, ale také otáčky ventilátorů. Pokud přejdete do pokročilých voleb, čeká na vás možnost ladění pamětí, což je pro většinu z uživatelů zbytečné a nepotřebné. V základní obrazovce přetaktování si ještě všimněte záložek nahoře, jsou čtyři - každá je nějakým nastaveným profilem s různým výkonem. Ručně se taktuje v záložce Default.
Další část hlavního programu patří úsporné technologii Green Power. V úvodní obrazovce Basic jsou tři záložky, první systém zcela vypíná, druhá je někde napůl mezi nejúspornějším a nejvyšším výkonem. Třetí záložka nastaví nejúspornější režim desky. U všech režimů se může uživatel podívat, jak je co nastaveno a kolik Wattů proti normálu ušetří.
Pokud pouze přepnete do Advanced módu, můžete si vše nastavit ručně. Zvolit lze počet fází procesoru, pamětí, čipsetu i řadiče pamětí. V dolní části můžeme změnit otáčky všechny ventilátorů, v případě požadavku na nejvyšší úsporu, je zcela vypnout.
I LED diody si nějaký ten Volt pro sebe uzmou, a vy je také můžete vypnout. Schéma vám ukáže, kde se ona LED dioda nachází a co signalizuje, nalevo ji pak můžete zapnout a vypnout.
V poslední obrazovce programu je možné sledovat teplotu každého mosfetu zvlášť. Nejsem si jist, k čemu je tato funkce běžnému uživateli dobrá, ale zkrátka tu je. I přesto, že je program hodně slušný, něco mi tu stále chybí. Ano, jsou to teploty CPU, desky a dalších komponent. Pro ně musíte nainstalovat další utilitu, zde musí ještě MSI zapracovat a integrovat monitoring teplot do Control Center.